Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

Sonda

Ocena filmu

6

0% - 0
5

100% - 1
4

0% - 0
3

0% - 0
2

0% - 0
1

0% - 0
Total: 1

#1 2009-02-27 18:43:49

milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Valley Of Flowers / Dolina Kwiatów (2006)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/af/Valley_of_Flowers%28Film%29_Poster.jpgValley Of Flowers / Dolina Kwiatów (2006)


Reżyseria: Pan Nalin
Scenariusz: Anurag Kashyap, Pan Nalin
Muzyka: Cyril Morin, Rajesh Roshan
Zdjęcia: Michał Englert
Produkcja: Karl Baumgartner, Christoph Friedel, Claudia Steffen


Premiera: 24 stycznia 2006 (Francja)
Czas trwania: 156 min


Obsada:

* Milind Soman – Jalan
* Mylène Jampanoï – Ushna
* Naseeruddin Shah – Yeti
* Eri – Sayuri
* Jampa Kalsang Tamang – Jampala
* Anil Yadav – Hak-Chi


Więcej o twórcach filmu i o aktorach

PAN NALIN, tworzący poza nurtem Bollywood jeden z najciekawszych hinduskich reżyserów, pomysł na zrealizowanie "Doliny kwiatów" zaczerpnął z wątku powieści Alexandry David-Neel "Magie d'Amour et Magie Noire", w którym autorka opisuje swoje spotkanie z kobietą, żyjącą wśród szczytów Himalajów. To zainspirowało twórcę, aby napisać scenariusz niezwykłej miłosnej historii - mistycznego romansu, w pewien sposób występnego, jak miłość Romea i Julii. "Co by się stało, gdyby akcję "Romea i Julii" przenieść do Indii? Nic nie byłoby już takie samo. Ich spotkanie, miłość, życie ani śmierć" - mówił reżyser w wywiadzie.

Główne role powierzył mało znanym aktorom. Ushnę zagrała Mylene Jampanoi, francuska aktorka i modelka o azjatyckich korzeniach (jej ojciec był Chińczykiem). Partnerował jej hinduski aktor Milind Soman. Para początkowo nie przypadła sobie podobno do gustu, ale kilka miesięcy po zakończeniu zdjęć Jampanoi i Soman pobrali się na Goa. Szczęśliwie za to nie skończyły się zmagania Nalina z producentami. Monumentalny obraz był według producentów za długi i reżyser został zmuszony do skrócenia "Doliny kwiatów". "Nigdy nie czułem się tak samotny w środowisku filmowców jak wtedy" - wyznawał później w wywiadzie. Autorem zdjęć do filmu jest Polak, Michał Englert, który współpracował m.in. z Małgorzatą Szumowską przy "Ono" czy "33 scenach z życia".

Nalin, filmowiec-samouk, urodził się w hinduskiej wiosce Gujarat. Jego rodzice byli analfabetami, ale dali mu coś, co Nalin uważa za najcenniejsze - duchowe wychowanie. Nalin nie lubił nauki w szkole, ale odkąd jako dziewięciolatek obejrzał pierwszy film, chciał tworzyć własne kino. Zrealizowana w 2001 roku "Samsara", fabularny debiut Nalina, odniosła na świecie imponujący sukces - zarówno wśród publiczności, jak i krytyków - i zarobiła 20 milionów dolarów. Historia mnicha walczącego ze swoim uczuciem do kobiety zafascynowała międzynarodową widownię kojarzącą Indie z bollywoodzkim musicalem. Nalin, choć tworzy w zupełnie innej estetyce, nie wypiera się jednak Bollywood.


Fabuła

To  opowieść o mistycznym romansie między tajemniczą, posiadającą zadziwiającą wiedzę kobietą, a bandytą ze szczytów Himalajów. Filmowy poemat Pana Nalina, jednej z najciekawszych postaci hinduskiej kinematografii.

Filmowym językiem jest Hindi, choć pojawia się również japoński. Akcja rozgrywa się na przestrzeni 200 lat – najpierw w Himalajach, a potem we współczesnym Tokio.

Na trudno dostępnych przełęczach Himalajów gang bandytów pod wodzą błyskotliwego Jalana (Milind Soman) "zarabia" napadając na zaskoczonych podróżnych. Bandyci mają jednak swój własny kodeks honorowy i niezłomne zasady, których się trzymają. Pewnego dnia spotykają tajemniczą, piękną kobietę. Ushna (Mylène Jampanoï), choć nie wyjawia kim jest i skąd przybywa, wyznaje Jalanowi, że widziała go w swoich snach i nie pozwoli mu odejść. Żeby móc być blisko niego, oferuje gangowi swoją pomoc - jeśli tylko nie będą dopytywać się o źródło jej wiedzy. Przy pomocy Ushny gang odnosi kolejne sukcesy, a jego członkowie bogacą się w niewyobrażalny sposób. Zafascynowany Ushną Jalan nie umie dłużej opierać się uczuciu. Jednak pasja, która połączy tych dwoje, naruszy porządek wszechświata, za co na kochanków spadnie sroga kara. Rozdzieleni, pozbawieni szczęścia, bogactwa i przyjaciół, jeszcze raz rzucą wyzwanie światu, poświęcając wszystko dla miłości.


Trailer
Ciekawostki:

* Valley Of Flowers jest koprodukcją Indyjsko-Francusko-Japońsko-Niemiecką.
* Film został nagrodzony na Festiwalu Filmów Indyjskich w Los Angeles. Tłem filmu jest Park Narodowy Valley of Flowers w stanie Uttarakhand w Himalajach, wpisany w 2005 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Fotki:

http://republika.pl/blog_gn_4293578/6109100/tr/vof16.jpg
http://republika.pl/blog_gn_4293578/6109100/tr/vof03.jpg
http://republika.pl/blog_gn_4293578/6109100/tr/vof08.jpg
http://republika.pl/blog_gn_4293578/6109100/tr/vof10.jpg_________________________________


Moje wrażenia

Film na pewno przepiękny jeśli chodzi o zdjęcia, bo przecudowne krajobrazy, wspaniale ukazane postaci...CUDO I na dodatek wszystko to dzięki Polakowi Michałowi Englertowi. Wykonał kawał dobrej roboty!
Ale poza przepiękna sceneria Himalajskich terenów Indii film urzeka nastrojem, który zdecydowanie jest nieziemski. Wszystko w tym filmie wydaje się mieć drugie dno, a to dno szczerze powiedziawszy czasem ciężko odkryć. zresztą film ten ciężko jakoś zinterpretować, określić o co w nim tak do końca chodzi.
Niby najważniejsza wydaje się być miłość, która prowadzi kochanków najpierw do szalonej namiętności, pragnienia bycia ze sobą szczęśliwymi nawet kosztem innych ludzi, aż w końcu doprowadza do tragedii.
Film zaczarowuje i i urzeka grą aktorów tj. Milind, Mylène czy Naseeruddin. Mylène przypomina mi osobiście piękną wiedźmę, wydaje się być ponadczasowa, majestatyczna a zarazem z lekka szalona.
Na pewno warto samemu zobaczyć i się przekonać jaki to film.
Mnie pozostało generalnie pewne odczucie niedosytu, bo czegoś mi zabrakło, ale oceniam na dobre 5. To na pewno film jedyny w swoim rodzaju!

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
wizytówki rzeszów taśma z cyrkoniami zatyczki do uszu meble gotowe sklep medyczny kraków