olga89 - 2013-12-03 01:01:05

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a3/Midnight%27s_Children_Poster.jpgMidnight's Children / Dzieci pólnocy (2012)


Rezyseria: Deepa Mehta
produkcja: David Hamilton, Doug Mankoff, Steven Silver, Neil Tabatznik, Andrew Spaulding
Scenariusz: Rutvik Oza
Na podstawie ksiazki: Midnight's Children Salmana Rushdie


Obsada:

Shriya Saran - Parvati
Satya Bhabha - Saleem Sinai
Siddharth Narayan - Shiva
Darsheel Safary - maly Saleem Sinai
Anupam Kher - Ghani
Shabana Azmi - Naseem
Seema Biswas - Mary
Charles Dance - William Methwold
Samrat Chakrabarti - Wee Willie Winkie
Rajat Kapoor - Aadam Aziz
Soha Ali Khan - Jamila
Rahul Bose - Zulfikar
Anita Majumdar - Emerald
Shahana Goswami - Amina
Chandan Roy Sanyal - Joseph D'Costa
Ronit Roy - Ahmed Sinai
Kulbhushan Kharbanda - Picture Singh
Shikha Talsania - Alia
Zaib Shaikh - Nadir Khan
Sarita Choudhury - The Lady
Vinay Pathak - Hardy
Kapila Jeyawardena - Governor
Ranvir Shorey - Laurel
Suresh Menon - Field Marshall
Salman Rushdie - narrator


Opis (ksiazki):

Dzieci północy to po części alegoria zdarzeń przypadających na okres zarówno przed jak i po podziale Indii, co miało miejsce o północy 15 sierpnia 1947 roku. Protagonistą i narratorem jest Saleem Sinai, telepata cechujący się osobliwie wyglądającym nosem. Powieść składa się z trzech części. Książka rozpoczyna się przedstawieniem historii rodziny Sinaia i przybliżeniem zdarzeń prowadzących do podziału Indii, gdzie przy okazji scalone są wątki dosłowne i alegoryczne. Salem rodzi się dokładnie w momencie, kiedy Indie uzyskują niepodległość. Później odkrywa, że wszystkie dzieci urodzone 15 sierpnia 1947, między 12 a 1 w nocy, są obdarzone specjalnymi mocami telepatycznymi. Protagonista próbuje użyć owych zdolności by zwołać zebranie wszystkich eponimicznych rówieśników. Zjazd czy tzw. konferencja dzieci północy w wielu kontekstach odzwierciedla kulturalne, językowe, religijne i polityczne kwestie i różnice, z jakim Indie zmagały się jako kraj przepełniony licznymi podziałami. Salem stanowi drogę łączności telepatycznej i przyczynia się do zjednoczenia dzieci z odległych regionów geograficznych. Próbuje też odgadnąć jakimi darami jest obdarzony każdy z jego rówieśników. Dzieci urodzone najbliżej północy dysponują potężniejszymi mocami niż pozostali. Shiva i Parvati są jednymi z nich i grają ważne role w historii wokół Saleema. Ten boryka się z jego osobistymi ambicjami, a członkowie jego rodziny doświadczają okropności wojny, nękającej subkontynent. W tym czasie protagonista zmaga się z amnezją, aż rozpoczyna się jego quasi mitologiczne wygnanie w dżungli Sundarban, gdzie wracają jego wspomnienia. Dzięki temu nawiązuje on kontakt z jego przyjaciółmi z dzieciństwa. Później uczestniczy jeszcze w wydarzeniach stanu wyjątkowego, wprowadzonego przez Indirę Gandhi i ma swój udział w "oczyszczaniu" slumsów Dżami Masdżid przez jej syna Sanjay’a. Przez jakiś czas jest przetrzymywany jako więzień polityczny, w owe motywy wpleciona jest zjadliwa krytyka działań Indiry Gandhi z czasów trwania stanu wyjątkowego, które w oczach Rushdiego zdają się mieć związek z pragnieniem władzy, graniczącej z boskością. Owe zdarzenie sygnalizuje też kres mocy dzieci północy. Saleemowi nie pozostaje nic innego jak spisać kronikę, obejmującą zarówno jego osobistą historie jak i zdarzenia jego niedawno powstałego narodu. Pisze ją dla syna, który tak jak ojciec dysponuje nadprzyrodzonymi zdolnościami.


Trailer:
Fotki i plakaty:

http://www.bringthenoiseuk.com/wordpress/wp-content/uploads/Midnights-Children-Quad.jpg

http://i.imgur.com/SGsXriP.jpg

http://de.web.img2.acsta.net/medias/nmedia/18/92/92/55/20404855.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-3CLKMMM-pzM/UbWXO_J5CwI/AAAAAAAAAH4/lxlH-9yb4Eg/s1600/midnight_schildren_2332540b.jpg

http://malabarinews.com/wp-content/uploads/2012/12/Midnights-Children.jpg

http://www.koimoi.com/wp-content/new-galleries/2012/10/Shriya-Saran-In-Midnight-s-Children-Movie-Stills.jpg____________________________________________
wikipedia.com, wikipedia.pl


Co o tym sadze?

Nie mam pojecia co to za film i czy jest dobry. Ale gdy zobaczylam plakat to szczeka mi opadla. Stwierdzilam, ze musze go obejrzec. Obsada jeszcze bardziej podkreca mój entuzjazm. Widzial moze ktos?

http://www.blueboard.pl https://forum.infor.pl http://www.administrator24.info