Svasti - 2008-06-15 16:03:51

http://www.moviesonline.ca/AdvHTML_Upload/NAMESAKE.JPGNamesake (2006)


Reżyseria: Mira Nair
Scenariusz: Sooni Taraporevala


Obsada

Kal Penn,
Tabu,
Irfan Khan,
Zuleikha Robinson,
Jacinda Barrett


Fabuła

W wyniku zawarcia związku małżeńskiego zaaranżowanego przez ich rodziców, Ashoke (Irrfan Khan) i Ashima (Tabu) przenoszą się z upalnej Kalkuty do wietrznego Nowego Jorku, by zacząć wspólne życie. Niemal całkowicie sobie obcy żyją na obcej ziemi, ale ich relacje zmieniają się, kiedy Ashima rodzi syna. Kiedy trzeba szybko wybrać imię chłopcu, Ashoke decyduje się na Gogola ku czci znanego rosyjskiego pisarza – imię, które w tajemny sposób łączy się z przeszłością, ale i – jak żywi nadzieję Ashoke – z lepszą przyszłością. Ale życie nie jest dla Gogola (Kal Penn) tak proste, jak życzyliby mu jego rodzice. Jako amerykański nastolatek musi nauczyć się balansowania na cienkiej linii między swoimi bengalskimi korzeniami i amerykańskim otoczeniem, by swą własną tożsamość. Kiedy chłopak próbuje oszukać swoje przeznaczenie – zmieniając swoje imię, spotykając się z bogatą amerykańską dziewczyną (Jacinda Barrett) i zamierzając studiować architekturę w Yale – jego rodzice kultywują bengalskie tradycje. Ale ich drogi ciągle się krzyżują – z komicznymi, ale i bolesnymi konsekwencjami. Do chwili, kiedy Gogol nie dostrzeże związków między światem rodziców, który chce porzucić, i jego nowym otoczeniem, w które wkracza.


Trailer
Ciekawostki:

# Tabu przyznała, że pomimo tego iż przez wiele lat mieszka w Indiach nigdy nie widziała Taj Mahal. W filmie podczas sceny, w której rodzina idzie zobaczyć Taj Mahal był pierwszym razem jak Tabu zobaczyła znaną świątynię.
# W jednej ze scen na lotnisku na tablicy odlotów zamiast "Delhi" jest napisane "Dehli".
# Mira Nair początkowo chciała aby rolę Ashoka Ganguliego grał Abhishek Bachchan, ale ten nie miał możliwości uczestniczyć podczas prób i rolę otrzymał Irfan Khan.
# Dziecko użyte do opisu noworodka Gogol na pewno noworodkiem nie jest. Wyraźnie widać, że jest o 2-3 miesiące starsze.
# Początkowo Mira Nair będąc pod wrażniem roli Rani Mukherjee w filmie "Yuva" (2004), chciała by to ona zagrala rolę Ashimy. Aktorce nie pasował termin zdjęciowy, więc reżyser zwróciła się do Konkony Sen Sharmy. Ta jednak była zajęta na planie zdjęciowym filmu "15 Park Avenue" i ostatecznie rola Ashimy przypadła Tabu.
# Autorka powieści na podstawie której został nakręcony film, Jhumpa Lahiri, pojawia sie w filmie jako ciocia Jhumpa.
# Do roli Maxine brane były pod uwagę Kate Hudson i Natalie Portman.
# Tablice rejestracyjne samochodów w 1977 roku, kiedy rodzice przyjeżdżają do Nowego Jorku, są czarno - białe. W tym czasie były one jednak pomarańczowe z ciemnoniebieskimi napisami.
# Kiedy rodzina Ganguli zwiedza Kalkutę w 1977 roku, można tam zobaczyć ogłoszenia pochodzące z głównej gazety w Kalkucie "Telegraph". Ta gazeta zyskała pozycję i popularność dopiero w 1982 roku.
# Film kręcono w Kalkucie, Shantiniketan na stacji Howard w Indiach w Nowym Jorku (USA) oraz w Sydney (Australia).
# W scenie rozgrywającej się zaraz po powrocie rodziny z wakacji w Indiach w tle wyraźnie widać żółte kwiaty forsycji. Krzew ten nie kwitnie jednak jesienią, a wiosną.


O powieści, na podstawie której powstał film: -->KLIK<--

_______________________________________________
stopklatka.pl

bileciki z podziękowaniami dla gości weselnych czytaj to mma wczasy w Międzywodziu psychoterapia Piła okna soda kaustyczna gdzie kupić we wrocławiu