Fantasmagoria - 2008-08-24 14:46:11

http://img231.imageshack.us/img231/9525/427436.jpgKabul Express (2006)


Kabul Express – dramat bollywoodzki i thriller wyreżyserowany w 2006 roku przez twórcę dokumentalnych filmów o Afganistanie Kabir Khana. W rolach głównych indyjscy aktorzy John Abraham i Arshad Warsi, pakistański aktor Salman Shahid i afgański aktor Hanif Hum Ghum. Tematem filmu jest wspólna podróż przez Afganistan pozostających w konflikcie dwóch Indusów, Afgańczyka, Amerykanki i Pakistańczyka. Między nimi powstają specyficzne relacje wypełnione strachem, wrogością, ale z czasem i rodzącym się współczuciem i bliskością.


Obsada

Arshad Warsi - Jai Kapoor (dziennikarz TV – operator)
John Abraham – Suhel Khan (dziennikarz TV – reżyser)
Salman Shahid – Imran Khan Afridi (żołnierz pakistański)
Hanif Humghum – Khyber (afgański przewodnik i kierowca)
Linda Arsenio – Jessica Beckham (dziennikarka z Nowego Jorku)


Fabuła

W listopadzie 2002 roku dwóch indyjskich dziennikarzy telewizyjnych Suhel Khan (John Abraham) i Jai Kapoor (Arshad Warsi) jadą do Afganistanu, aby przeprowadzić wywiady z walczącymi talibami. Znajdują kraj w dramatycznej sytuacji. Trwa wojna domowa. Aby móc swobodnie przemieszczać się po kraju wynajmują afgańskiego przewodnika, który jednocześnie służy im jako kierowca jeepa (tytułowy "Kabul Express"). W końcu udaje im się poznać osobiście walczącego taliba, ale w nieoczekiwany dla siebie sposób. Zostają sterroryzowani przez Imrana Khana Afridi (Salman Shahid), który liczy, że jazda ich jeepem umożliwi mu przedostanie się do granicy Pakistanu i ucieczkę z kraju rozliczającego się z przegrywającymi talibami.


Trailer
Ciekawostki:

* Podczas kręcenia filmu odtwórca głównej roli John Abraham zachorował i spędził kilka dni w szpitalu w Bombaju razem z chorym Amitabh Bachchanem.
*Reżyser filmu Kabir Khan, były korespondent wojenny zrobił ten film nawiązując do własnych przeżyć w Afganistanie, o którym nakręcił kilka dokumentalnych filmów.
*Dla zachowania autentyzmu w filmie narodowość aktorów odpowiada narodowości granych postaci.
*Talibowie grozili śmiercią, jeśli Kabir Khan nie przestanie kręcić tego filmu, ale rząd afgański zabezpieczył produkcję wojskiem. Żołnierzy było więcej niż osób na planie.
*W styczniu rząd Afganistanu zaprotestował przeciwko tendencyjnie negatywnemu przedstawieniu w filmie afgańskiej grupy etnicznej Hazara. O ludziach tej narodowości afgański przewodnik mówi używając słów "gorsi niż talibowie", "bandyci", "psy". Aktor odtwarzający tę rolę i reżyser przepraszali ludzi narodowości Hazara.
*A propos indyjsko-pakistańskiego sporu o Kaszmir pada w filmie zabawna kwestia nawiązująca do sławy, jaka mimo wrogości między państwami cieszą się w Pakistanie bollywoodzkie filmy i grające w nich gwiazdy – "Dajcie nam Madhuri Dixit i możecie sobie zatrzymać Kaszmir"

_______________________________________________________________
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kabul_Express

gabinet manao detektyw cennik zarabianie na sms