Jutrzenka - 2008-09-11 18:58:02

http://www.pssgthivakar.com/full-images/670934.jpg

AROMAT INDII


Niezapomniany aromat Indii jest nie tylko ciężkim połączeniem zapachów: jaśminu, róż i gorącego powietrza. To jest przede wszystkim aromat przypraw, tak ważnych dla indyjskiego gotowania.
Zapach ten jest subtelną i delikatną kombinacją przypraw takich jak: kurkuma, kardamon, imbir, kolendra, gałka muszkatołowa, asafetida, nasiona maku itp.


Indyjski kucharz ma do dysypozycji około 100 przypraw zwanych często „klejnotami kuchni indyjskiej” podzielonych na przyprawy korzenne, zioła i aromatyczne warzywa. Oddzielną grupę stanowi GARAM MASALA - czarodziejska mieszanka, na którą nie ma stałego przepisu i która jest tajemnicą każdej gospodyni. Zastępuje ona CURRY, będące, wg indyjskich kucharzy obrazą dla wybrednego podniebienia. Po jakimś czasie staje się bowiem cierpkie i zamiast podkreślać walory smakowe i wzbogacać aromat tłumi oryginalny zapach.
Większość z indyjskich przypraw ma oprócz walorów smakowych też wartości lecznicze i zdrowotne. Sprawiają one, że potrawy są nie tylko smaczniejsze, ale i łatwiej strawne.
Na przykład kurkuma ma właściwości moczopędne i oczyszczające krew. Asafetida jest środkiem przeciwdrgawkowym. Świeży imbir ma właściwości tonizujące a pieprz cayene pobudza trawienie.

Wszystkich Hindusów łączy wspólne przekonanie, że żywność jest darem boskim. Przygotowanie posiłku wymaga więc nie tylko należytej uwagi, ale również szacunku i powagi.
Duża część indyjskich potraw są to dania wegetariańskie. Indyjskie rośliny są tanie i bardzo różnorodne.

Indie z racji swojego dużego terytorium, różnorodności kulturowej i wyznaniowej podzielone są na cztery regiony kulinarne.

Północ specjalizuje się w kuchni muzułmańskiej i w potrawach mongolskich, a jej reprezentacyjnym daniem jest np. kurczak pieczony w starym glinianym piecu TANDURI. Bardzo powszechny jest też Rogan Josh (wyprawione jagnię), Gushtaba (kawałki mięsa w jogurcie) i przepyszny Biriyani (kurczak albo cielęcina z pomarańczyami z ryżem).

Na południu Indii, króluje kuchnia madraska, której głównym składnikiem są rośliny. Specjalnością są tu potrawy z hinduskich roślin zwane: Bhujia , Dosa, Idli i Sambar ( naleśniki z ryżu, marynatów soczewicy) i Raitas (jogurt z tartym ogórkiem ). Głównym składnikiem południowo - indyjskiej kuchni jest orzech kokosowy.

W zachodniej części możemy skosztować przysmaków kuchni bombajskiej i kuchni goa, gdzie mamy szeroki wybór ryb i skorupiaków. Sławą cieszy się tu kaczka po bombajsku, pomfret (indyjski łosoś), Parsi Dhan Sak (jagnię albo kurczę ugotowane z odpowiednio przyprawioną soczewicą) oraz marynata octu Vindaloo.

We wschodnim regionie bengalskim będziemy jeść słodkie potrawy z białego sera. Możemy skosztować tam Dahi Maach (wyprawiona ryba w jogurcie z kurkumą i imbirem) oraz Malai (krewetki z orzechem kokosowym).

Charakterystyczne jest to, że na południu podstawowym pożywieniem jest ryż, który na północy jest często uzupełniony różnego rodzaju chlebami takimi jak Pooris, Chappatis i Nan. Wspólną potrawą dla całych Indii jest Dhal (zupa z soczewicy, grochu oraz różnymi dodatkowymi roślinami) i Dhai, twaróg albo jogurt, który towarzyszy potrawom.
W całych Indiach możemy spotkać też Kulfi, indyjskie lody, Rasgullas (kremowo-serowe kulki przyprawione wodą różaną), Gulab Jamuns (mąka, jogurt i zmielone migdały) i Jalebi (naleśniki w syropie). Oprócz słodyczy jest tu mnóstwo różnego rodzaju owoców, min. mangowce, granaty, melony, morele, jabłka i truskawki.

W całym kraju obowiązuje tradycja przygotowywania dwóch lub trzech dań, w których swoje stałe miejsce ma soczewica, ryż, marynaty i jogurty (RAJTATA). Posiłki podawane są na dużych okrągłych tacach, tzw. THAL lub na małych - THALI. Na nich ustawiane są miseczki KATORIS z różnymi potrawami. Większość Hindusów spożywających posiłki w domu nie używa sztućców, do nabierania jedzenia używają palców prawej dłoni. Na koniec posiłku podawane są napary z korzeni - z kardamonu albo nasion włoskiego kopru /taki napar świetnie wpływa na trawienie/.

W dawnych Indiach będących pod wpływem kultury wedyjskiej jedzenie mięsa praktycznie nie występowało. Wedy nauczają bowiem, że wszelkie życie jest święte, a niepotrzebne zabijanie niewinnych stworzeń jest gwałceniem praw Boga.
Zwyczaj jedzenia mięsa wprowadzili w Indiach najeźdźcy, a zwłaszcza mogołowie, którzy przybyli tam w szesnastym wieku, Portugalczycy, którzy przez cztery wieki panowali w Goa, i w końcu koloniści brytyjscy.

Źródło: Aromat Indii

Jutrzenka :rolleyes: :shy:

https://swieradow-zdroj.szamba-z-certyfikatem.pl kosze świąteczne wrocław siatki zbrojeniowe zbrojarnia