Dzasta-ji - 2009-01-03 22:24:56

http://cinephile.files.wordpress.com/2008/09/born-into-brothels.jpgBorn Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids / Przeznaczone do burdelu (2004)


Premiera: 2004


Kraj: Indie, USA

Reżyseria: Zana Briski, Ross Kauffman
Scenarzyści:  Zana Briski, Ross Kauffman

Język bengali, angielski


Dzieci / bohaterowie:
Kochi
Avijit
Shanti
Manik
Puja
Gour
Suchitra
Tapasi
Mamuni


Opis:

To film dokumentalny, którego głównymi bohaterami są dzieci z "czerwonej dzielnicy" w Kalkucie. Jest to dzielnica prostytucji i nielegalnego handlu alkoholem i narkotykami. Dokumentaliści (Zana i Ross) opisując życie kilkorga dzieciaków, próbują pokazać im prawdziwe życie, z dala od szarej rzeczywistości w ich slumsach. Chcą także by dzieci te wydostały się z tego bagna i szukają dla nich odpowiednich szkół z internatem, by mogly normalnie żyć, funkcjonować w społeczeństwie i się uczyć, a nie być sprzedawane za pare rupii co noc. Zana poza tym uczy maluchy sztuki fotografii i organizuje wystawy dzieciaków.


Zana Briski - dokumentalistka i ceniona fotografka, laureatka World Press Photo w 2000 roku zorganizowała dla dzieci warsztaty fotograficzne. Rozdała aparaty i kazała fotografować wszystko, na co przyjdzie im ochota. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia była nagłośniona w mediach wystawa i relacjonowany przez telewizję wernisaż. Jeden z chłopców wygrał konkurs na dziecięcą fotografię World Press Photo, część zdjęć została wykorzystana w kalendarzu Amnesty International, inne sprzedano na aukcji w Nowym Jorku. Uczestnicy zajęć otworzyli się przed Zaną, zaskakując dojrzałością i wnikliwością spojrzenia na otaczający je świat. Dla niektórych dzieci akcja stała się przepustką do lepszej przyszłości, ale nieoczekiwany zwrot na końcu filmu z pewnością nie jest happy endem.


Nagrody:

Przeznaczone do burdelu zostały uhonorowane Oscarem za najlepszy pełnometrażowyw film dokumentalny 2005 roku. Obraz Zany Birski zdobył też szereg innych prestiżowych nagród na innych prestiżowych festiwalach, m.in. nagrodę publiczności na Festiwalu w Sundance.

__________________________________________________________________________
edycja: milkaja


Moja opinia:

Film jest bardzo poruszający i przeznaczony wg mnie tylko dla dorosłych widzów, nie polecam go młodym widzom, gdyż mogą nie zrozumieć sensu i fabuły a skupią się na muzyce z filmu, która jest bardzo skontrastowana z rzeczywistymi obrazami.

Całość trwa 1:22 więc nie za długo ale za to bardzo trafna fabuła zmusza do refleksji.

Dla mnie film bomba. Troche się załamałam jak rodzic może tak zniszczyć własne dziecko ... no ale cóż taki jest ten świat, a obrazy takie jak ten każą nam szanować to co mamy i nie narzekać.

ważne źródło tamta strona wyburzeniakrakow.pl www.robotyziemnekrakow.pl kraków