milkaja - 2009-02-23 10:12:46

And the Oskar goes to....http://film.onet.pl/_i/news/duze/d/danny_boyle_7.jpg


Największymi zwycięzcami 81. gali rozdania Oscarów okazali się twórcy filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" - obraz zdobył wszystkie najważniejsze statuetki.

Największym przegranym jest natomiast "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Trzynastka (tyle właśnie nominacji otrzymało dzieło Finchera) ewidentnie okazała się pechowa dla ekipy.


Galę poprowadził Hugh Jackman. Na tle prezenterów z poprzednich lat wypadł wyjątkowo poważnie. Unikał kontrowersji oraz żartów, które mogłoby kogokolwiek urazić. Był grzeczny, miły, dystyngowany i subtelny. Niemniej, zgodnie z tym, czego się spodziewano - śpiewał. Wieczór otworzył razem z Anne Hathaway, z którą wykonał piosenkę o... wszystkich nominowanych.

Zwycięskie kategorieNajlepszy Scenariusz Adaptowany
http://film.onet.pl/_i/news/male/s/simon_beaufoy_1.jpg

Statuetkę Oskara w tej kategorii zdobył: Simon Beaufoy za film "Slumdog. Milioner z ulicy" (Fox Searchlight).
Najlepsze Zdjęcia
http://film.onet.pl/_i/news/male/a/anthony_dod_mantle_1.jpg

Oscara otrzymał Anthony Dod Mantle za film "Slumdog. Milioner z ulicy".
Nie jest to pierwsza statuetka dla twórcy. Triumfalny marsz po nagrody rozpoczął się... w Łodzi na festiwalu Plus Camerimage. - Dziękuję Akademii, to wielki zaszczyt. Wszyscy pracowali nad tym filmem - mówił twórca. Z pięknym angielskim akcentem podziękował swojej żonie, siostrze... Swoje dzieci wysłał do łóżka.
Najlepszy Dźwięk
http://film.onet.pl/_i/news/male/d/dzwiek_oscar.jpg

Oscarem uhonorowano: Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty za film "Slumdog. Milioner z ulicy".
To niewiarygodne - nie mogli uwierzyć. - Panie i Panowie... - przepraszam - mówił. - Dedykuję tę nagrodę swojemu krajowi. Muszę podziękować swoim nauczycielom, Danny'emu Boyle'owi - dodawał. Oczywiście, nie zapomniał podziękować też Akademii.
Najlepszy Montaż

http://film.onet.pl/_i/news/male/c/chris_dickens_1.jpg

Najlepszym montażystą okazał się Chris Dickens za film "Slumdog. Milioner z ulicy".
To niesamowite. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. Praca nad tym filmem była cudownym przeżyciem, dlatego muszę podziękować przede wszystkim ekipie z Indii - mówił. Montażysta wyraził też swoją wdzięczność wobec rodziny, a także reżysera. - Dziękuję. Naprawdę mnie zainspirowałeś - podkreślił, kierując słowa do Danny'ego Boyle'a.Najlepsza Muzyka

Wygrał A.R. Rahman za film "Slumdog. Milioner z ulicy".Najlepsza Piosenka
http://film.onet.pl/_i/news/male/r/rahman_1.jpg

Akademia wyróżniła statuetką utwór "Jai Ho" z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy", muzyka: A.R. Rahman, tekst: Gulzar
Kompozytor piosenki podziękował ekipie i mieszkańcom Bombaju. Dzięki filmowi uwierzył w siłę nadziei i podkreślił, że mając w życiu wybór pomiędzy nienawiścią a miłością, wybrał miłość.Najlepsza Reżyseria
http://film.onet.pl/_i/news/male/d/danny_boyle_oscar.jpg

Wygrał: Danny Boyle za film "Slumdog. Milioner z ulicy" (Fox Searchlight).
Byliście dla nas dziś tak hojni. Dziękuję za to - mówił Boyle trzymając statuetkę. Wkroczywszy na scenę, podskoczył z radości w stylu Tygryska z "Kubusia Puchatka", co kiedyś obiecał swoim dzieciom. Podziękował rodzinie, w szczególności swojej latorośli, a także wytwórni Warner Bros. i choreografowi. Mieszkańcy Bombaju też znaleźli się na liście godnej podziękowań. Przeprosił też współpracownika, którego zapomniał wymienić w napisach do swojego dzieła. - Przepraszam. Jestem idiotą - kajał się.
Najlepszy Film
http://film.onet.pl/_i/news/male/s/slumdog_oscar.jpg

Laureata w najważniejszej kategorii przedstawił Steven Spielberg. Zgodnie z przewidywaniami wygrał "Slumdog. Milioner z ulicy".
Po odbiór statuetki na scenę wkroczyli wszyscy aktorzy i twórcy dzieła. Producent filmu wspomniał, że nad filmem pracowały setki ludzi. Uznał, że była to niezwykła podróż, podkreślając, że film nie miał żadnych gwiazd, a na początku także wystarczająco dużo pieniędzy. Był jednak scenariusz, który ich zainspirował, pasja, oraz wsparcie i miłość twórców, ekipy i studia.
Film nominowany był w 10 kategoriach, wygrał osiem statuetek, otrzymując największą ich liczbę w tym roku :)


http://image1.indiaglitz.com/hindi/news/ar.rahuman220209.jpgIndie mogą być dumne, bo wielkim zwycięzcą okazał się A.R. Rahman :D Uhonorowano go Oskarem za najlepszą muzykę do filmu jak i za najlepszą piosenkę. Rahman powiedział, że został pobłogosławiony bo jego matka była razem z nim.
Ponadto Oskar trafił do innego Hindusa: 38-letniego Resul Pookutty, który zdobył Oskara za najlepszy dźwięk. 
Odbierając nagrodę powiedział, że nie jest to jedynie nagroda, którą on otrzymał w swoje ręce, ale to historia którą trzyma w rękach. Zadedykował tą nagrodę swojemu krajowi.

Amerykańska prasa podkreśla sukces produkcji spoza Hollywood podczas rozdania Oskarów. "Slumdog. Milioner z ulicy" otrzymał osiem statuetek.

Obraz Danny'ego Boyle'a wygrał z wielkimi produkcjami studyjnymi - pisze "New York Times".

Wygrana dla filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" nie zaskoczyła komentatorów gali w studiu Canal + w Polsce.

"Slumdog. Milioner z ulicy" to film realizujący marzenia wszystkich widzów, mądry - ocenił obraz Janusz Wróblewski, który komentował oscarową noc w telewizji Canal+. - To wspaniały film - krótko dodał.


_____________________________________________________________________
źródło: Oskary.onet.pl, oskary.onet.pl 2, Oskary.onet.pl 3 oraz indiaglitz.com, indiaglitz.com 2 by milkaja

https://chelmno.szamba-betonowe.com