olga89 - 2009-12-15 16:29:15

Brick Lane
Monica Ali

http://kod.blox.pl/resource/brick_lane.jpg

Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Serie wydawnicze: Kameleon
Rok pierwszego wydania: 2003
Rok pierwszego wydania polskiego: 2004


Opis:

Nazneen przyszła na świat na klepisku chaty w bangladeskiej wiosce, w nie najlepiej wróżących okolicznościach, wszystko wskazywało bowiem na to, że urodziła się martwa, co naznaczyło ją poczuciem fatalizmu, które zabrała ze sobą do Europy, kiedy wydano ją za Chanu. Jej życie na londyńskim osiedlu Tower Hamlets jest z wierzchu spokojne. Przez całe lata prowadzenia domu i wychowywania dzieci Nazneen robi to, czego się od niej oczekuje. Lawirowanie między zażenowaniem córek a kompleksami męża wymaga od niej jednak nie lada ekwilibrystyki. Chanu nazywa starszą córkę małą memsahib. "Nie prosiłam się o to, żeby się tutaj urodzić", regularnie ucina dyskusję Shahana.

W ten kruchy spokój wkracza Karim. Stawia przed nią pytania o tęsknoty i przynależność. Roznieca w niej burzę, która odzwierciedla zamęt trawiący całą społeczność. Otwiera jej oczy i kieruje jej spojrzeniem - lecz to, co widzi Nazneen, zaskakuje ich oboje.

Kiedy Nazneen wędruje drogą samorealizacji, szlakiem nawiedzanym przez upiora jej matki, jej siostra Hasina, która została w Bangladeszu, rzuca się w wir życia, najpierw zawierając "małżeństwo z miłości", a potem uciekając od męża. Z wplecionych w narrację listów Hasiny z Dakki wyłania się świat targany gwałtownymi konfliktami. Ukształtowane - lecz w ostatecznym rozrachunku nie spętane - przez swoje krajobrazy i wspomnienia, obie siostry usiłują wyrwać się z pomocą marzeń ze świata narzuconych im reguł.

"Brick Lane", książka pięknie napisana, zabawna i głęboko poruszająca, wynosi Monicę Ali do rangi jednego z najbardziej fascynujących nowych głosów brytyjskiego powieściopisarstwa.


O filmie, który powstał na podstawie powieści: --> KLIK <--________________________________________________
źródło: Biblionetka


Moja opinia:

Napaliłam się na tą powieść więc moje rozczarowanie było duże :(
Przeczytałam kilka rozdziałów, w których główną akcją było wycinanie przez bohaterkę nagniotków mężowi i jej szwędanie się po domu i osiedlu :P
W każdym razie strasznie się na książce wynudziłam... Może łatwiej było by gdybym najpierw obejrzała film i wiedziała czego się spodziewać...
A co Wy sądzicie o książce?

bollywood.pun.pl