olga89 - 2009-12-15 16:47:26

Dziwne losy Jane Eyre
Charlotte Bronte

http://www.bookador.pl/upload/shop_prods/89234_admin.jpg

Tytuł oryginalny: Jane Eyre
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Świderska Teresa
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: klasyka obca
Forma: powieść


Opis:

Powieść "Jane Eyre" ukazała się po raz pierwszy w październiku 1847 roku w trzech tomach i okazała się wielkim wydawniczym sukcesem.

"Jane Eyre" zbiera motywy, które są niezwykle romansowo nośne, na przykład trójkąt, uwiedzenie, mezalians, ustanawiające nieco perwersyjne i pełne erotycznego napięcia relacje między bohaterami. Te elementy fabuły potraktowane są jednak nieszablonowo: o istnieniu trójkąta przez dłuższy czas czytelnik nie wie, do uwiedzenia nie dochodzi, a mezalians w swym głównym, społecznym wymiarze jedynie w niewielkim stopniu jest sproblematyzowany. Podobnie rzecz się ma w przypadków częstych w romansach elementów baśniowych. Ich tropiciel dopatrzyłby się tu zapewne schematów Kopciuszka oraz Pięknej i Bestii. Co prawda dziwny to Kopciuszek, który ma bogactwo ukochanego za nic, zabiera pantofelek i ucieka, a zwłaszcza dziwna to Piękna, która jest brzydka.____________________________________________
źródło: Biblionetka


Moja opinia:

Dopiero zaczęłam czytać ale już mogę stwierdzić, że styl tej siostry Bronte wolę o bardziej :P
Książkę czyta się o wiele przyjemniej i bardziej "lekko" niż Wichrowe wzgórza. Wogóle nie ma sie uczucia, że została napisana dawno.
Do lektury zaczęciła mnie czteroodcinkowa ekranizacja wyświetlana jakis czas temu na TVN Style ;)
Co sądzicie o książce?

bollywood.pun.pl