Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-07-11 21:10:15

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

Cykl Dziedzictwo (ang. Inheritance Cycle) – seria książek fantasy napisanych przez Christophera Paoliniego. Dawniej nazwana Trylogia Dziedzictwo (ang. Inheritance Trilogy), lecz ze względu na zmianę liczby tomów seria została przemianowana.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/ab/InheritanceCycleCovers.png
W skład cyklu wchodzą cztery księgi:
1. Eragon - wydana: 26 sierpnia 2003 (Polska: 7 stycznia 2005)
2. Najstarszy (ang. Eldest) - wydana: 23 sierpnia 2005 (Polska: 14 listopada 2005)
3. Brisingr - wydana: 20 września 2008 (Polska: 21 listopada 2008)
4. Część 4 - powstaje


Streszczenie: (Uwaga! Zawiera szczegóły fabuły i zakończenie.)

[center]Tom 1

Eragon, piętnastoletni chłopiec z farmy wychowany przez swojego wuja Garrowa, znajduje tajemniczy niebieski kamień w Kośćcu, dzikich, niebezpiecznych górach blisko małej wioski Carvahall, w której mieszka. Eragon żył w Alagaësii, gdzie rządził zły król, Galbatorix, który był jednym z wielu Smoczych Jeźdźców zanim jego smoka zabiły urgale. Gdy odmówiono przyznania mu nowego smoka, popadł w obłęd i zamordował resztę Jeźdźców, tym samym przyczyniając się do ich upadku. Po tym wydarzeniu objął on władzę w Alagaësii.
Po nieudanej próbie sprzedania tajemniczego znaleziska, z niebieskiego kamienia, a właściwie jaja, wykluł się mały smok. Smoki uważano za wymarłe, z wyjątkiem Shruikana – smoka Galbatorixa. Eragon wychowywał Saphirę (imię jego smoczycy) w ukryciu do czasu, gdy dwie zakapturzone postacie, diabelscy Ra'zacowie przybyli do Carvahall w poszukiwaniu tajemniczego niebieskiego kamienia. Eragonowi z Saphirą i z bajarzem Bromem udało się uciec przed niebezpieczeństwem, ale Garrow nie miał takiego szczęścia. Ra'zacowie zabili wuja Eragona i zniszczyli jego dom. Eragon pamiętając opowieści z przeszłości postanowił zostać jednym ze Smoczych Jeźdźców, których oszalały Galbatorix zamordował, w swoim dążeniu do wielkości i władzy. Wspólnie z Bromem, który wiedział wiele o Smoczych Jeźdźcach, szermierce i magii, Eragon poznawał sposoby jakimi Smoczy Jeźdźcy potrafili zabić nieuchwytnych Ra'zaców.
Po wielu poszukiwaniach Eragon, dzięki pomocy Broma i jego przyjaciela Jeoda, dowiedział się, że Ra’zacowie mają swoją siedzibę w Dras-Leonie. Jednakże, zemsta to nie było to, co Eragon znalazł w Dras-Leonie. Zamiast tego on, Saphira i Brom zostali zwabieni w pułapkę Ra’zaców. Uratował ich tajemniczy nieznajomy, Murtagh. Niestety, Brom został ciężko ranny i wkrótce zmarł, zdążył jednak ujawnić Eragonowi swoją przeszłość. Eragona zaskoczyło to, że Brom również był Jeźdźcem, który stracił swoją smoczycę – również Saphirę. Po śmierci Broma Eragon wraz z Saphirą i Murtaghiem wędrowali wypatrując kryjówki Vardenów, silnego narodu przeciwstawiającego się królowi, o którym Brom wspomniał w swoich opowiadaniach.
W czasie wędrówki Eragon miał powtarzające się często sny o elfce, zamkniętej w więzieniu i torturowanej. W końcu, Eragon został pojmany i uwięziony w tym samym więzieniu, gdzie przebywała elfka. Murtagh i Saphira z wielką odwagą pomogli Eragonowi w ucieczce (wraz z elfką) z więzienia. Jednak wcześniej Eragon musiał pokonać Cienia, Durzę. Fakt, że takie postacie jak Cień chodzą sobie wolno w jego kraju przekonał Eragona, że Galbatorix urzeczywistnia potworny plan, i że zawarł sojusz z najgorszymi stworzeniami tej krainy. Eragon dowiedział się, poprzez wejście do umysłu elfki, Aryi, że w więzieniu zatruwali jej organizm, a odtrutka znajduje się u Vardenów. Nowy Jeździec napotkał wiele przeszkód na swojej drodze do Vardenów, między innymi armię urgali i Kullów. Po tych trudach w środku fortecy Vardenów, schowanej pod Górami Beorskimi, Eragon dowiedział się o pakcie zawartym między krasnoludami, elfami i Vardenami i w jaki sposób jajo Saphiry w magiczny sposób pojawiło się w Kośćcu.
Bohaterowie mogli wreszcie odpocząć, ale bitwa z nadchodzącymi oddziałami urgali była nieunikniona. Przechwycona przez Vardenów wiadomość od Galbatorixa wyjaśniała, że król jest w to zamieszany. Wszystko wyglądało na to, że Urgale zwyciężą i zajmą fortecę Vardenów, jednak Eragon z pomocą Aryi i Saphiry zabił Cienia, lecz ceną za to była straszliwa rana na jego plecach, oszpecającą jego ciało. Podczas walki Cień próbował opanować umysł Eragona, jednak wtedy z pomocą przyszedł mu nieznajomy – Kaleka Uzdrowiony. Wkrótce po tym Vardeni pokonali urgali. Książka kończy się po bitwie.


[center]Tom 2

Książka zaczyna się śmiercią Ajihada i porwaniem przez urgali Murtagha i bliźniaków , którzy zostają uznani za zmarłych. Przywódcą Vardenów zostaje, wybrana przez Radę Starszych, Nasuada. Eragon, Arya i Orik wyruszają do Du Weldenvarden, do elfów.
Tymczasem na Carvahall napadają wojownicy Galbatorixa i Ra'zaców. Katrina – narzeczona Rorana – zostaje porwana, a Roran postanawia wyruszyć do Nardy, by później wypłynąć do Surdy. Dostaje przydomek "Młotoręki".
Eragon przyjmuje zaproszenie do klanu Hrothgara. W czasie wędrówki odwiedzają Tarnag, a Eragon poznaje religię i bogów krasnoludów w świątyni Celbedeil. Wreszcie dochodzą do Ellesméry, gdzie okazuje się, że Arya jest córką królowej Islanzadí. Eragon spotyka Smoczego Jeźdźca Oromisa, który razem ze swym smokiem Glaedrem uczy go i Saphirę m. in. Pradawnej Mowy, medytacji i magii.
Roran razem z mieszkańcami Carvahall idzie do Nardy, a stamtąd płynie do Teirmu, gdzie spotykają Jeoda, który pomaga im porwać statek i uciec nim do Surdy.
Nasuada poznaje Elvę, dziewczynkę, która, okazuje się, została "pobłogosławiona" przez Eragona, który źle sformułował słowa w pradawnej mowie każąc jej bronić osoby od złego. Ratuje Nasuadę, zaatakowaną przez Draila, należącego do Czarnej Ręki, czyli agentów szpiegujących dla Galbatorixa w Surdzie.
Eragon podczas zajęć u Oromisa stwarza fairth Aryi, co doprowadza ją do szału. Eragon przeprasza ją, ale w czasie trwania Agaetí Blödhren, wyznaje jej miłość. Ona wyrusza do Surdy, a on, gdy dowiaduje się o nadciągającej bitwie, też tam podąża razem z Orikiem.
Eragon w Surdzie spotyka Nasuadę, Angelę z Solembumem, Elvę i Aryę. Do Vardenów przychodzą urgale, którzy chcą pomóc Vardenom. Rozpoczyna się bitwa. Do Surdy przybywają mieszkańcy Carvahall i krasnoludy. Armię Galbatorixa prowadzi Smoczy Jeździec, który okazuje się być Murtaghiem. Zabija on Hrothgara. Informuje on Eragona, że obaj są synami Morzana, o czym mówi w Pradawnej Mowie (nie może kłamać). Bierze on Zar'roca. Roran tymczasem zabija bliźniaków. Murtagh oszczędza Eragona. Bitwa kończy się zwycięstwem Vardenów.


[center]Tom 3

Najważniejsze wydarzenia:
- Eragon razem z Roranem zabijają Ra'zaców i uwalniają Katrinę (później okazuje się, że jest ona w ciąży). Niedługo potem Roran i Katrina biorą ślub, którego udziela im Eragon.
- Królem krasnoludów zostaje Orik
- Murtagh przegrywa walkę z Eragonem, ale udaje mu się uciec.
- Eragon wraz z Rhünon tworzy dla siebie miecz, który nazywa „Brisingr”.
- Smok Oromisa, Glaedr, wyjawia Eragonowi, że jego prawdziwym ojcem był Brom (miał romans z Seleną), zaś Murtagh to jego przyrodni brat.
- W czasie bitwy o miasto Feinster Eragon wraz z Aryą zabijają Cienia Varauga. Eragon go unieruchamia, a Arya zabija, trafiając prosto w serce.
- Galbatorix tworzy armię nieczułych na ból ludzi.
- Oromis wyjawia Eragonowi, w jaki sposób Galbatorix jest tak potężny. Chodzi o Eldunarí – „serce serc”, będące wspomnieniami i świadomością smoka, którego ciało umarło (Glaedr oddał swoje Eragonowi i Saphirze). Oromis mówi, że Galbatorix może mieć w posiadaniu nawet kilka setek Eldunarí (przypuszcza, że kilka ma także Murtagh).
- W czasie zdobywania przez elfy Gil'eadu ginie Oromis (zabija go Galbatorix za pośrednictwem Murtagha). Ciało Glaedra również ginie, lecz pozostaje jego duch, zamknięty w Eldunarí.

___________________________________________________________
źródło: 1, 2, 3, 4


Ocena:

Jako wierna miłośniczka fantastyki nie przegapiam żadnej książki - szczególnie z tych rozchwytywanych. Z tego powodu zabrałam się za Eragona, ale też dlatego, ze lubię porównywać ekranizacje powieści do ich drukowanych pierwowzorów
Jestem po drugim tomie Dziedzictwa i przyznam, że jestem pod wrażeniem gdy pomyślę, że zaczynając pracę nad cyklem autor miał 16 lat. Oba tomy są wciągające i ciekawe - szczególnie Najstarszy, gdzie akcja rozkreca się na maksa.
Już nie mogę się doczekać kiedy w łapki wpadnie mi część trzecia
Co sadzicie o książce?


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#2 2009-07-11 21:37:09

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

no i właśnie... dwie pierwsze części są super. wciągają i są naprawdę ciekawe. a trzecia.... strasznie mnie rozczarowała. no, ale jeszcze zobaczymy co z 4 częścią będzie.


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#3 2009-07-11 22:13:37

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

Kurcze, właśnie słyszałam, że trzecia jest gorsza niż poprzednie Ale i tak mam zamiar przekonać się osobiście
A ja właśnie dopiero dzisiaj zakładając wątek dowiedziałam się, że ma być czwarta część. Ciekawe co nowego wymyślą


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#4 2009-07-11 22:58:55

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

troche się aż tego boję ;p. Ja zakończyłabym to na 3 części, bo teraz mam wrażenie, że to takie przedłużanie wszystkiego na siłę. Chociaż to bardzo dochodowy interes, więc się chłopakowi nie dziwię ;p.


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#5 2009-07-12 22:19:25

Selene

Wkręca się

9776395
Skąd: KOŁO- miasto bez kantów :)
Zarejestrowany: 2008-03-22
Posty: 106
Aktorka: Kajol
Aktor: Srk

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

Mam nadzieje że 4 część będzie lepsza niż trzecia, bo jak nie to wyrzucę książkę przez okno... chociaż miałam ochote wyrzucic juz cz.3 (ale ksiazka brata wiec na pólce stoi)... pierwszą pochłonęłam bardzo szybko, przy drugiej irytował mnie Roran... a trzecia no cóż... A tak na marginesie kto jest waszą ulubioną postacią? bo moją Murtagh no i oczywiście Selena (choć to nie od niej nick)

Ostatnio edytowany przez Selene (2009-07-12 22:24:05)


Człowiek jest kroplą w morzu życia - i tylko tym się różni od kropli wody, że zdaje sobie z tego sprawę...

Offline

#6 2009-07-12 23:57:59

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

hymmm... moim ulubionym to chyba też Murtagh. Jakiś taki najnormalniejszy z nich wszystkich


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#7 2009-07-13 14:14:33

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

Selene napisał:

przy drugiej irytował mnie Roran...

Dokładnie - mnie też. Większość poświęcanych mu rozdziałów tylko przelatywałam wzrokiem żeby tylko wiedzieć o co chodzi. Niepotrzebnie wsadzili tyle akcji z jego udziałem.
Ja też lubię Murtagh'a, a raczej lubiłam bo jak przeszedł na stronę zła to się zrobił hamski Niby wiem, że Galbatorix go zniewolił ale mam wrażenie, że mu się to podoba


kurcze dziewczyny załamujecie mnie tymi opiniami na temat trójki wiązałam z nią duże nadzieje


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#8 2009-07-13 19:49:59

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

nie tylko Ty Olga . a ja omijałam rozdziały z Roranem podczas 3 części. Miałam go już serdecznie dość


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#9 2009-10-22 15:50:49

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

Jestem w połowie trzeciego tomu i szczerze to myślę, że nie jest tak źle
Chociaż na pewno dużym minusem jest to, ze jak dotąd akcja toczy się właściwie tylko w obozie Vardenów i nic się nie dzieje Mam nadzieję, że potem bardziej się rozkręci...


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#10 2009-11-11 16:47:10

Shari Tamal

Robi postęp

8363038
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2009-11-03
Posty: 272
Punkty: +7
Opis: Chori chori kiya re.! ^^
Aktorka: Aishwarya Rai
Aktor: Hrithik, SRK i Abhishek
Duet: Hrithik i Aishwarya

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

A ja mam najlepiej, bo przeczytałam tylko Eragona i na dodatek gdzieś mi zginął. -.-

Offline

#11 2010-03-06 09:01:51

 justynka6574

Bywalec

Skąd: Reading
Zarejestrowany: 2009-10-03
Posty: 441
Punkty: +5
Aktorka: Katrina, Rani, Aishwarya
Aktor: SRK, Abishek, Akshay
Duet: ShahRukh & Katrina; SRK & Rani

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

Ja całkiem przypadkowo zaczęłam czytać "Eragona" i po prostu kocham te książkę!
A moja ulubioną postacią jest Saphira p
Przeczytałam całą trylogię już dwa razy i wiem że w przyszłości z pewnością do niej wrócę

Ostatnio edytowany przez justynka6574 (2010-06-14 18:38:02)


http://fotoo.pl//out.php?i=627486_sygnat.jpg

Offline

#12 2012-02-02 00:16:22

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Dziedzictwo" (cykl) --> Christopher Paolini

A czytaliscie juz czwarty tom? Ja jeszzce nie i jestem straaaasznie ciekawa jaki jest


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
trasporto transfrontaliero di rifiuti