Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-11-13 17:34:06

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Wichrowe Wzgórza (ang. Wuthering Heights) − jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii (oskarżano Brontë o epatowanie brutalnością) do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy do kanonu literatury anglojęzycznej.
Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy i Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem.

Klamrą powieści jest osoba pana Lockwooda wynajmującego Drozdowe Gniazdo od Heathcliffa. Po wizycie w Wichrowych Wzgórzach i pierwszym spotkaniu z tajemniczymi mieszkańcami posiadłości przybywa on do Drozdowego Gniazda, gdzie na skutek choroby zmuszony jest do długotrwałego pobytu w domu. Tam gospodyni, Ellen Dean, opowiada mu dokładnie historię Earnshawów, Lintonów i tajemniczego Heathcliffa.

W Polsce powieść po raz pierwszy została wydana w roku 1929 pod tytułem Szatańska miłość w tłumaczeniu Janiny Sujkowskiej. Późniejsze powojenne wydania książki już z nowym tytułem Wichrowe Wzgórza również są w tłumaczeniu Sujkowskiej.
http://www.esensja.pl/obrazki/okladkiks/81330_wichrowe-wzgorza_200.jpg

Bohaterowie:
Heathcliff
Katarzyna Linton, z domu Earnshaw
Hindley Earnshaw
Edgar Linton
Izabela Heathcliff, z domu Linton
Katarzyna Heathcliff, z domu Linton
Hareton Earnshaw
Linton Heathcliff
Ellen Dean, narratorka powieści
Józef, stary służący w Wichrowych Wzgórzach
Franciszka Earnshaw, żona Hindleya
Pan Lockwood, najemnca Drozdowego Gniazda
Zilla, służąca w Wichrowych Wzgórzach


Treść utworu: UWAGA! Zawiera szczegóły i zakończenie utworu!

Tematem powieści jest miłość Heathcliffa i Katarzyny.
Rozgrywa się ona na przełomie XVIII i XIX wieku w Wichrowych Wzgórzach i Drozdowym Gnieździe. Wichrowe Wzgórza ("Wuthering Heights") to posiadłość Earnshawów, natomiast Drozdowe Gniazdo (ang. Thrushcross Grange) - zamożnej rodziny Lintonów.
Yorkshire jako miejsce akcji powieści nadaje jej typowo gotycki charakter. Klimat miejsca przenika powieść i udziela się czytelnikowi.

Stary Earnshaw, będąc w Liverpoolu, spotyka i przygarnia małego cygańskiego przybłędę, któremu nadaje imię Heathcliff. Katy (Katarzyna) jest natomiast córką Earnshawa i siostrą Hindleya.
Po początkowej niechęci, Katy - córka pana Earnshawa, bardzo przywiązuje się do małego znajdy. Jednak Hindley, młody panicz Earnshaw i spadkobierca Wichrowych Wzgórz, nienawidzi "przybłędy". Dlatego też po śmierci swojego dobroczyńcy Heathcliff doznaje wielu upokorzeń ze strony przybranego brata. Jednocześnie rodzi się miłość pomiędzy Hethcliffem a Katy. Uczucie, które później okazuje się niszczycielską siłą.
Kiedy Katy poznaje młodego Lintona, wszystko się zmienia. Katy jest zauroczona urodą i towarzyską ogładą Edgara Lintona. On widząc to, oświadcza się jej. Katy nie odmawia, mimo iż zwierzając się Nelly Dean, wyjawia, że jedyną osobą, na której naprawdę jej zależy jest Heathcliff. Wychodząc za Edgara Lintona ma na względzie jego majątek oraz świetlaną przyszłość największej damy w okolicy. Katy przeprowadza się do Drozdowego Gniazda. Heathcliff opuszcza Wichrowe Wzgórza i przez długi czas jest nieobecny.
W tym czasie Katy ukazuje mieszkańcom Drozdowego Gniazda swoją prawdziwą naturę. Jest kapryśna, butna i pyszna. Atakami szału i wściekłości wymusza na mężu i jego siostrze całkowite podporządkowanie i spełnianie swoich zachcianek. Nadal jednak spotyka ją miłość i zrozumienie ze strony najbliższej rodziny.
Po 3 latach Heathcliff wraca i miesza w małżeństwie Katy. Odżywa jej uczucie do Heathcliffa, przy czym w nim samym zakochuje się siostra Lintona, Izabela. Heathcliff, pragnąc zemsty na Lintonie za "kradzież" ukochanej poślubia Izabelę (pomimo braku miłości do niej) żeby kiedyś w przyszłości zostać właścicielem Drozdowego Gniazda. Katy po spotkaniu z Heathcliffem zapada na tajemniczą chorobę i po długiej męce umiera rodząc córeczkę, którą także nazwano Katarzyną.
W tym czasie Izabela poznaje prawdziwe oblicze swojego męża - gbura, który nienawidzi wszystkich i wszystkiego. Ucieka od męża, który ją poniża i maltretuje. W Londynie rodzi syna, którego nazywa Lintonem. Dziecko od urodzenia jest słabe i chorowite.
Po śmierci brata Katy, Hindleya, Heathcliff staje się właścicielem Wichrowych Wzgórz i przypada mu opieka nad synem Hindleya, Haretonem Earnshaw. W ramach odwetu na Hindleyu, Heathcliff traktuje chłopca jak parobka i w ogóle nie zajmuje się jego edukacją. Jednakże Hareton, dostrzega w swym oprawcy jedynego sprzymierzeńca i prawdziwie się do niego przywiązuje.
Izabela po 12 latach umiera w Londynie osieracając Lintona.
Edgar Linton sprowadza siostrzeńca z Londynu, jednak Heathcliff odbiera mu swego syna.
Po jakimś czasie młoda Katy przychodzi na Wichrowe Wzgórza i poznaje obu swych kuzynów - Lintona i Haretona. Dziecinne uczucie rozwija się między Katy a Lintonem. Katy nie ma świadomości, iż zapewniania o miłości Lintona wymuszane są przez jego ojca, który stara się za wszelką cenę wypełnić zemstę obiecaną swoim największym wrogom - Hindleyowi i Edgarowi. Heathcliff wiedząc o braku możliwości ukarania ich osobiście postanawia niszczyć tych, nad którymi ma władzę - Katy i Haretona.
Kiedy Katy ma 17 lat, Heathcliff zmusza ją przemocą do małżeństwa z Lintonem aby zawładnąć Drozdowym Gniazdem i tym samym pognębić Edgara Lintona, który jest ciężko chory i wkrótce po tym umiera.
Linton także umiera i Katy staje się młodą wdową. Musi zamieszkać ze znienawidzonym teściem, gdyż Heathcliff wydzierżawia Drozdowe Gniazdo. Pod wpływem otoczenia dziewczyna zmienia się, staje się opryskliwa i krnąbrna. Doznając wielu przykrości i upokorzeń stara się odpłacać tym samym pozostałym mieszkańcom domu - najczęściej Haretonowi. Tymczasem w Haretonie budzi się uczucie dla pięknej wdowy Heathcliff. Stara się uczyć po kryjomu, gdyż pozbawiony możliwości nauki w dzieciństwie stawał się obiektem drwin jeszcze za życia Lintona (syna). Z upływem czasu Katy zaczyna doceniać jego starania i pozbawiona innego towarzystwa spędza z nim coraz więcej czasu - wkrótce zakochuje się w swoim kuzynie.
Po tajemniczej śmierci właściciela Wichrowych Wzgórz postanawiają się pobrać. Cały plan Heathcliffa obraca się wniwecz - chcąc zniszczyć swoich wrogów doprowadził do powstania uczucia, tak podobnego do tego, które łączyło jego samego i Katarzynę.

____________________________________________
źródło: Wiki


Moja ocena:
Jestem w trakcie czytania, a zaczęłam bo dostałam ją na projekt z Literatury Angielskiej
Historię znałam z filmu ale mimo to książkę bardzo dobrze się czyta - jest napisana ciekawym językiem pomimo daty powstania
Sama historia ciekawa chociaż przyznam, ze nigdy do końca nie rozumiałam o co bohaterom chodzi - mam wrażenie, ze sami dokładają sobie problemów
Co sądzicie o książce?


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#2 2009-11-13 19:33:43

Svasti

Hindustani

Zarejestrowany: 2007-04-28
Posty: 18280

Re: "Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Ja też ją właśnie czytam, historia mi się podoba. Zabrałam się za czytanie książki  po obejrzeniu dwóch ekranizacji powieści. Tyle tylko, że mam ją jako e-booka... wolałabym ją mieć w postaci książki, a tak to czasem trudno znaleźć gdzie skończyłam.

Pewnie czytasz ją całą po angielsku?


https://66.media.tumblr.com/9b3bd323986c863ff17ad53044e3e992/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o1_400.gifhttps://66.media.tumblr.com/37793d7ce5bdd1dda5051ac4bdacc187/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o2_400.gif

Offline

#3 2009-11-13 20:03:56

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: "Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Czytałam dawno temu i szczerze to chyba bardziej jednak kojarzę film. generalnie choć lubię historie miłosne to jednak za Wichrowymi Wzgórzami nie przepadam. Historia jest za bardzo skomplikowana emocjonalnie a może to nawet nie ta kwestia, po prostu wydaje mi się nonsensowna. Tak jak Olga wspomniałaś bohaterowie sami wydają się dokładać sobie problemów. Oczywiście w życiu wszystko zdarzyć się może ale nie przepadam za klimatem tej opowieści. Ponadto główna para bohaterów to sprawiała na mnie wrażenie obłąkanej. Dla mnie nieszczęśliwa miłość nie może być powodem unieszczęśliwiania innych. Pamiętam, że najbardziej podobał mi się jeszcze watek pomiędzy Heratonem i Katy bo chociaż tu wszystko się pozytywnie skończyło i ten nastrój ponurości i ciężkości został dzięki nim przełamany Nie znaczy to, że nie toleruję w ogóle złych zakończeń. Ale tutaj pesymistyczne zakończenie by mnie zupełnie dobiło

Offline

#4 2009-11-17 21:18:35

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Savasti najpierw czytam ją po polsku żeby potem lepiej ją zrozumieć po angielsku Mamy ją zadaną dopiero na drugie półrocze

Milkaja zgadzam się z tobą - związek Katarzyny i Heathcliffa jest conajmniej nienormalny
Nawet ostatnio obejrzałam z mamą film, a gdy się skończył to mam zapytała "Tak właściwie to o co temu Heathcliff'owi chodziło?" I ja też nie wiem - zemścił się na wszystkich dookoła za to, że mu nie wyszło, a według mnie mógł wiele zrobić zanim postanowił "strzelić focha" i dać nogi za pas
A Katarzyna denerwouje mnie od samego początku swoim charakterem, wyrachowaniem. Po co wychodziła za Edgara? Mam wrażenie, że tylko z powodu głupiej zachcianki A do tego te jej symulacje choroby żeby zwrócić na siebie uwagę. Tę pawdziwą chorobę sama na siebie ściągnęła
Ale mnie także podoba się wątek Cathy i Haretona - wprowadzili do tej ponurej historii trochę światła na zakończenie


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#5 2010-01-17 15:52:38

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Ja przeczytałam do prezentacji maturalnej. Spodziewałam się pięknej, wzruszającej historii miłosnej, a znalazłam.... w sumie sama nie wiem co... Historia mimo wszystko bardzo ciekawa i wciągająca,tylko tak samo jak Wy nie rozumiem zachowania głównych bohaterów.


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#6 2010-01-19 13:48:14

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Czyli nie tylko ja mam takie odczucia
Dla mnie książka była przez to męcząca. Do tego stopnia, że jako projekt z Literatury zamieniłam ją na Dziwne losy Jane eyre - gościu się wsciekał ale wywalczyłam w koncu zmianę


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#7 2015-05-21 19:42:35

 sianokos

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Sianów
Zarejestrowany: 2013-01-30
Posty: 10280
Opis:
Aktorka: Rani&Juh,Mad,Kon,Vid,Kal,Raima
Aktor: Sid,ArR,Sha,Vik,Sur,Prab,SanjS
Duet: Rani&Abhi,Anil&Mad,Kon&Rah

Re: "Wichrowe wzgórza" --> Emily Brontë

Czytałam ją jakieś 10 lat temu. Pamiętam, że była dla mnie ciężka w odbiorze, ale podobała mi się...


https://64.media.tumblr.com/9d07ad7cdb4620c549f8e0f58a41ad4d/796e88b5ea424fe1-02/s540x810/e6d87a13dcdfd849aaee8f6ba5a549036bb2a08f.gifv

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
taxi kolobrzeg csns.pl/2020/11/19/wakacje-nad-baltykiem