Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Hakawati - mistrz opowieści" ---> Rabih Alameddine

#1 2010-02-22 14:26:51

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Hakawati - mistrz opowieści" ---> Rabih Alameddine

http://merlin.pl/Hakawati-mistrz-opowiesci_Rabih-Alameddine,images_big,5,978-83-240-1241-1.jpgHakawati - mistrz opowieści


Autor: Alameddine Rabih
Tytuł oryginalny: The Hakawati


Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Gralak Anna, Makuch Maria, Borowski Mateusz
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego wydania polskiego: 2009


Opis:

Każdy człowiek ma swoją opowieść, każda opowieść ma swojego mistrza.

Hakawati zarabia na życie opowiadaniem historii. To jego praca, powołanie i przeznaczenie. Jest źródłem opowieści, bogiem, który stwarza i niszczy. Początkiem i końcem. Jest życiem i śmiercią. Mistrzem opowieści.

Opowieść Osamy al-Charrata zaczyna się w Bejrucie, w mieście, w którym baśnie przenikają się z realizmem, a historie tworzą się każdego dnia na nowo. Informatyk, na pozór typowy Amerykanin z Los Angeles, wraca do rodzinnego miasta, żeby pożegnać się z chorym ojcem. Wie, że powinien zakończyć historię, która zaczęła się w tym samym miejscu wiele lat temu. Najpierw jednak musi wrócić do samego początku. Do swojego dziadka, słynnego hakawatiego, libańskiego mistrza opowieści.

Kiedy wokół łóżka umierającego ojca skupia się cała rodzina, Osama zaczyna swoją opowieść. Wskrzesza nie żyjących już od dawna ludzi, swoich pradziadków, zwariowane ciotki i barwnych wujków. Z nieprawdopodobnych historii wyłania się obraz intrygującego Libanu, który tętni życiem, buzuje od nagromadzonych opowieści i przenikających się kultur.
Słowa Osamy ożywiają jednak znacznie więcej: Fatimę o ciętym języku i niezrównanym poczuciu humoru, która rzuciła wyzwanie dżinnowi i została jego kochanką, latające dywany, dzielnego księcia, nawróconego rzezimieszka i błyskotliwą Lajlę, nieraz ratującą z opresji całe zastępy wojowników.

Od przeznaczenia nie można uciec, a przeznaczeniem Osamy jest snucie opowieści, która scali jego rodzinę, przywróci mu jego własną tożsamość, pozwoli godnie odejść ojcu, a przede wszystkim zaczaruje słuchaczy.

"Hakawati, mistrz opowieści" to magiczna historia o wielopokoleniowym rodzie, który z pasją zajmuje się ubarwianiem rzeczywistości. O miłości, przed którą można uciekać w nieskończoność, ale i tak zawsze dopadnie człowieka w najmniej oczekiwanym momencie. O codziennym życiu wśród orientalnych zapachów Libanu, o mozaikowym świecie arabskiej kultury i o tym, że granice między światem realnym a baśniowym nigdy tak naprawdę nie istniały.

_________________________________________________________
źródło: Biblionetka


Moja opinia:

Do pożyczenia książki zachęciła mnie okładka bo nawet nie wiedziałam wtedy o czym jest Książkę czytam od wczoraj i jestem absolutnie oczarowana
Klimatem przypomina trochę Baśnie tysiąca i jednej nocy i na pewno spodoba się osobom, które lubią takie magiczne opowieści Mnie wciągnęła w swój świat totalnie
Polecam!!!


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 

#2 2010-02-22 21:34:29

 donaannawp.pl

Dobry dyskutant

Skąd: POLSKA
Zarejestrowany: 2010-02-04
Posty: 973
Punkty: +70
Opis: Indie-ósmy cud świata:)
Aktorka: RANJI,BARBARA MORI
Aktor: SRK SHAHID KAPOOR
Duet: RANJI SRK

Re: "Hakawati - mistrz opowieści" ---> Rabih Alameddine

Fajnie że pokazałaś ta książkę.Akurat pracuję w tej branży i miałam okazję ją czytać 3 tygodnie temu.W tej książce pisarz  gra konwencjami-a styl- opowieść w opowieści. Poza tym niezwykła egzotyka, zapach arabskich przypraw  . Jak dla mnie totalna magia literacko-arabska.


http://img215.imageshack.us/img215/9821/53757605.jpg

Offline

 
  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Hakawati - mistrz opowieści" ---> Rabih Alameddine
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Obsahu vzduchu v erstvĂŠ betonovĂŠ NabĂ­zĂ­me -una-esperienze/ru/ usługi pogrzebpwe warszawa