Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-01-03 14:52:58

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Apna Asmaan / Moje Własne Niebo (2007)

http://www.bollywood.pun.pl/_fora/bollywood/gallery/2797_1467548477.jpgApna Asmaan / Moje Własne Niebo (2007)


Premiera: 7 września 2007

Gatunek:  dramat rodzinny


Produkcja: Kaushik Roy, Umang Pahwa
Reżyseria: Kaushik Roy (debiut)
Scenariusz: Kaushik Roy
Muzyka: Lesle Lewis
Zdjęcia: Barun Mukherjee
Montaż: Amitabh Shukla
Czas trwania: 110 minut


Obsada:

# Irfan Khan ... Ravi Kumar
# Shobana ... Padmini Kumar
# Dhruv P. Panjuani ... Buddhi / Aryabhatta
# Rajat Kapoor ... Dr. Sen
# Anupam Kher ... Dr. Sathya
# Nassar Abdulla ... p. Sharma
# Utkarsha Naik ... p. Sharma
# Lalit Parashar ... Shop Keeper
# Barkha Singh ... Pinky Sharma


Opis:

Raj Kumar (Irfan Khan) od dwudziestu lat przekonuje ludzi do zakupu plastyku. Ucieka w pracę odsuwając w czasie powroty do żony. Ciężko mu codziennie patrzeć w domu na twarz swojego upośledzonego syna Buddhiego (Dhruv Piyush Panjnani), słuchać żalów swojej żony Padmini (Shobana), zwłaszcza że myśli, iż żona obwinia go o chorobę syna. Gdy Buddhi był malutki Raja przez przypadek upuścił syna. Ten wypadek nie daje mu spokoju. A kilkanaście lat temu zaczynali swoje małżeństwo zakochani, pełni nadziei na przyszłość. Padmini zrezygnowała ze swych marzeń o tańcu, aby zająć się mężem, domem, a wkrótce i dzieckiem.
Niestety syn nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Jego ciało rośnie, ale umysł pozostaje umysłem dziecka. Buddhi nie jest w stanie nauczyć się czegokolwiek. Jego pasją pozostaje rysowanie. Z zapałem zamalowuje kartkę za kartką. Lekarz (Rajat Kapoor) radzi przyjąć chłopca takim, jaki jest wspierając jego talent malarski, ale rodzice nie chcą pogodzić się z nienormalnością Buddhiego.
W końcu Raj szuka ratunku u dr. Sena (Anupam Kher), poszukiwanego przez policję, obiecującego cuda eksperymentatora. I cud zdarza się. Lekarstwa doktora pobudzają mózg Buddhiego. Staje się młodym matematycznym geniuszem, ale nie pamięta niczego sprzed wstrzyknięciu mu leku, nie pamięta nawet kim są jego rodzice...


Ciekawostki:

* Film jest wyreżyserowany i wyprodukowany w oparciu o własny scenariusz przez debiutanta Kaushik Roya. Debiutujący reżyser (krewny Bimal Roya bengalskiego twórcy Madhumati i Devdas (1955)), oparł film na wątku autobiograficznym przedstawiając w filmie historię swego młodszego syna Orko chorego na autyzm. Rodzice pomogli mu się wyrazić w malarstwie wspierając jego pasje, organizując mu wystawy.

* Film pokazywany na Festiwalu Filmowym w Cannes i nagrodzony za reżyserię na Stuttgart Bollywood and Beyond Film Festival w Niemczech (wygrał z Bheja Fry).


Trailer filmu


Zdjęcia:

http://www.bollywood.pun.pl/_fora/bollywood/gallery/2797_1496667863.jpg

http://www.bollywood.pun.pl/_fora/bollywood/gallery/2797_1496667842.jpghttp://www.bollywood.pun.pl/_fora/bollywood/gallery/8_1509966727.jpghttp://www.bollywood.pun.pl/_fora/bollywood/gallery/8_1509966756.jpg_________________________________________________________________
źródło: na podstawie wikipedia


Moje wrażenia

Wczoraj obejrzałam na Ale Kino i uważam, że warto było. Film niezły, może do wybitnego czegoś mu jeszcze brakuje i  wydaje się jednak zbyt mało rzeczywisty jeśli chodzi o ten pseudocudowny lek, ale ocenię go na 5.
Podobał mi się, poruszał ciekawy problem autyzmu dziecka i to, jak ciężko pogodzić się rodzicom takiego dziecka z jego chorobą, z tym że nie będzie taki jak inne dzieci. Bolesna najbardziej bywa konfrontacja z okrutnym otoczeniem, z ludźmi w pociągu, szepczącymi ale tak ostentacyjnie, że i tak wiesz o co im chodzi, z ludźmi oszukującymi twoje dziecko bo nie potrafi dobrze liczyć i nie wie ile reszty powinno mu się wydać, z ludźmi którzy cię nie szanują bo masz "nienormalne" dziecko... Świat jest okrutny...
Patrząc momentami ciężko się robi na duszy, bo trudno jest przyjąć do wiadomości okrutność ludzką, ale taka jest rzeczywistość. Myślę, że jeśli ktoś ten film obejrzy to jednak może wynieść z niego coś dobrego, bo może postanowić sobie, ze on nigdy wobec innych się w taki sposób nie zachowa, ze będzie pomocny a nie taki jak sklepikarz, czy pani w pociągu...
Film może też nauczyć tego, iż rodzice powinni zawsze cieszyć się posiadaniem swoich dzieci, nieważne jakie one by były, zawsze wspierać je w ich pasji i czerpać satysfakcję razem z nimi z tego co one robią.
To także przestroga by w swoim małżeństwie rozmawiać o problemach, swoich uczuciach, lękach. Nie należy ucieczki szukać poza domem, w alkoholu i urojonych fantazjach. To my jedynie jesteśmy panami swojego losu i jeśli to my będziemy uciekać to może się kiedyś okazać, że nie mamy już od czego i kogo uciekać bo zostaniemy całkiem sami.

Film skłania więc do sporych refleksji, ale jest interesujący, momentami wzruszający a  czasem i zabawny, jak np. wypowiedzi Raja o plastyku No ale w końcu "plastic is fantastic.
Podobało mi się też porównanie przez raja miłości do plastyku, aż sobie to zapisałam:
"Moja miłość jest jak plastyk. Nigdy nie umiera. Wystarczy poddać ją recyklingowi i jest jak nowa..."

Zapomniałam dodać, że podobała mi się gra aktorska debiutanta, który zagrał autystycznego chłopca a potem geniusza matematycznego. Spisał się całkiem nieźle.
Shobhana też w porządku i jak zwykle niezły Irfan Khan, którego ja osobiście bardzo lubię.
Ponadto w filmie nie ma typowego dla Bollywood wykonywania piosenek. Stanowią jednak tłem dla filmu i myślę, że nawet dosyć interesujące.

Offline

#2 2009-01-29 22:27:18

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: Apna Asmaan / Moje Własne Niebo (2007)

Apna Asmaan udało mi się obejrzeć na programie Ale Kino! Wrażenia są oczywiście pozytywne. Chociaż podchodziłam do niego sceptycznie, bardzo mi się spodobał. Sam początek nasunął mi na myśl Taare Zameen Par, ale dalej potoczyło się już całkiem inaczej. Choroba autyzmu przedstawiona w ciekawy sposób. Ogromnie było mi szkoda tego chłopca, odsuniętego od społeczeństwa, a mimo to, jak szczęśliwego i kochanego. Reżyseria na dość wysokim poziomie, a trzeba wspomnieć, że twórcą filmu był debiutujący Kaushik Roy, który zrealizował obraz, opierając go na swoim życiu. Jego synek choruje na autyzm. Aktorsko było cudownie. Najlepiej spisali się: debiutant Dhruv P. Panjuani i wspaniała w roli matki Shobana. Chociaż Irfan też dobrze, ale nie zaskakuje niczym nowym. Jest taki, jak w innych produkcjach. Należy również wspomnieć o pięknej muzyce, która tak naprawdę tworzy jedynie tło całej fabuły. Śliczna Chand Re i przyjemna Jhanana Jhanana. Polecam wszystkim!

5


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
bollywood.pun.pl