Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-03-07 19:23:29

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Tabu pokarmowe w hinduizmie

Tabu pokarmowe w hinduizmie – współczesne tabu pokarmowe o podłożu religijnym. Istniejący wśród hindusów świadomy zakaz spożywania pokarmów, które są jadalne z punktu widzenia fizjologii trawienia.


Wołowina
Jednym z najbardziej znanych zakazów pokarmowych jest hinduistyczne tabu zabijania bydła i spożywania produktów z niego. Przede wszystkim krowy dojne są uważane za święte i nietykalne. Krowa jest dla hinduistów ucieleśnieniem bogini Prythiwi, Matki Ziemi. Poza tym, według hinduskiej legendy sam Kryszna, inkarnacja boga Wisznu, dorastał w rodzinie pasterza bydła, dlatego jest przedstawiany na wizerunkach często jako pasterz z krową. Byk o nazwie Nandi jest zwierzęciem towarzyszącym bogu Śiwa. Dla niektórych hinduistów inkarnowanie jako krowa oznacza osiągnięcie poziomu stojącego bezpośrednio poniżej poziomu człowieka, który jest szczytem reinkarnacji. Dusza człowieka który zabije krowę, powraca na najniższy z 87 poziomów reinkarnacji. Również mleko krowie i odchody uważane są za święte. W większości indyjskich krajów i terytoriów związkowych zabijanie bydła jest zabronione prawem albo pozwala się na to tylko wyjątkowo. Jednolitego prawa obowiązującego w całych Indiach jednak nie ma.
Zachowała się wypowiedź Mahatmy Gandhiego: Podstawową zasadą hinduizmu jest ochrona krów. Ochrona krów to dla mnie jedno z najwspanialszych zjawisk w ludzkiej ewolucji. (...) Ochrona krów to dar hinduizmu dla świata. Hinduizm będzie żył tak długo, dopóki będą żyć hinduiści chroniący krowy. Kult krów wśród hinduistów jest jednak zakorzeniony w różnym stopniu. Podczas gdy wielu z nich, przede wszystkim na północy Indii, ma bardzo emocjonalny stosunek do tych zwierząt, w południowym regionie Kerala nie toleruje się jedynie ich zabijania, ale sprzedaje starsze zwierzęta chrześcijańskim albo islamskim rzeźnikom. Krowie mięso jest tam nawet jedzone. Z 450 kast, które oficjalnie istnieją w Indiach, 117 ma zezwolenie na spożywanie wołowiny. Z powodów finansowych kasty te mogą pozwolić sobie jedynie na wołowinę ze zwierząt padłych. Dla większości hinduistów wołowina jest jednak tabu. Słabe i mało produktywne krowy trzyma się najczęściej nadal w stodole i karmi się do ich śmierci; czasami oddaje się je do specjalnych schronisk. Według Harrisa, liczba takich "domów starców" dla bydła wynosiła w Indiach w latach 80. XX wieku ok. 3 tys., w których żyło ok. 580 tys. zwierząt. Najwięcej z nich należało do zwolenników dżinizmu
Hinduiści najczęściej wierzą w to, że mieszkańcy Indii już w starożytności święcili i zasadniczo nie ubijali bydła – spożywanie wołowiny mieli rozpowszechnić w kraju dopiero muzułmanie. Nie potwierdzają tego jednak źródła historyczne
. W okresie od roku 1800 do 800 p.n.e. w północnych Indiach żyły indoaryjskie plemiona koczownicze, związane z kulturą wedyjską. Jak wykazują analizy staroindyjskich źródeł, spożywały one wołowinę, ofiarowywały również bydło w ramach rytuałów religijnych. Po ubiciu zwierzęta ofiarne były rozdawane między świty kapłanów i wojowników
Bydło było w okresie wedyjskim nie tylko jednym z najważniejszych zwierząt ofiarnych, ale było też chętnie spożywane na co dzień i to w dużych ilościach, jak na to wskazują liczne teksty. W czasach władcy Aśoki w połowie III stulecia przed naszą erą tabu ubijania bydła jeszcze nie było. Bramini spożywali wołowinę, a gości podejmowano potrawami z tego mięsa.
Z czasem wołowina stała się tabu dla wszystkich hinduistów, podczas gdy produkty krowie ogłoszone zostały świętymi, czystymi i oczyszczającymi
W okresie wedyjskim istniały już cztery kasty: kapłańska kasta braminów, kasta wojowników, kasta chłopów i rzemieślników oraz kasta sług. Gdy populacja zaczęła się zwiększać, wzrosło zapotrzebowanie na ziemię orną, co zmniejszyło liczbę pastwisk, a co za tym idzie bydła. W związku z tym wołowiną mogły odżywiać się wkrótce już tylko kasty uprzywilejowane. Około roku 600 p.n.e. doszło w okresie wojen i powodzi do klęsk głodu. W tym samym czasie powstał buddyzm jako religia konkurencyjna, potępiająca ofiary zwierzęce i zabijanie zwierząt w ogóle.
Według Harrisa, wynikiem tej konkurencji było powstanie w Indiach tabu pokarmowego obejmującego bydło: Przez 900 lat buddyzm i hinduizm walczyły ze sobą o żołądki i głowy mieszkańców Indii. Na koniec hinduizm rozstrzygnął walkę na swoją korzyść, ale dopiero po tym jak bramini zrezygnowali z kultu ofiary zwierzęcej, Rygwedy, przejęli zasadę zakazu ubijania i stworzyli sobie reputację strażników, a nie ubijających bydło. [...] Zamiast mięsa, mleko stało się najważniejszym rytualnym pożywieniem hinduizmu [...] Gdyby negatywne tabu zostało nałożone na bydło całkowicie, oznaczałoby to koniec chowu bydła, gdyż "nieczyste" zwierzęta nie są trzymane przez wierzących. W życiu chłopów bydło odgrywa jednak nadal ważną rolę, z której nie mogą oni zrezygnować, gdyż służy im jako zwierzę pociągowe na polu, dostarcza mleko, a odchody są używane jako nawóz albo opał. Poza tym posiadanie przynajmniej jednej krowy uprawnia wielu chłopów małorolnych do posiadania małego kawałka ziemi. Według Harrisa, jest to prawdziwa przyczyna powstania tabu świętej krowy. Nie ma ona nic wspólnego z religią, lecz jest związana z ekonomią
Według koncepcji społeczno-kulturowej, tabu świętej krowy służy umocnieniu własnej świadomości hinduistów i odgraniczeniu się od innych grup takich jak np. chrześcijanie czy muzułmanie. Odnosząc się do powstania tabu spożywania wołowiny, koncepcja ta wyjaśnia dalsze trwanie tego tabu.

Konina
Również konina objęta jest zakazem spożywania. Koń w czasach wedyjskich zarezerwowany był dla władców. Jako święte zwierze składano go w ofiarach podczas niektórych ceremonii wedyjskich. Do czasów n.e. nie był wykorzystywany nawet jako zwierzę pociągowe ani podczas walki. W późniejszym okresie, szacunek dla konia powiązano z awatarem Kalkinem oraz bóstwami jaksza  i kinnara

Mięso innych zwierząt
Chiński mnich Fa Sien ( V w. ), podaje w swoich notatkach z podróży do Indii, że członkowie wyższych kast nie spożywają mięsa. Prawdopodobnie jest to związane z doktryną ahinsy, która pojawia się już w upaniszadach, a dodatkowo zostaje wzmocniona przez buddyzm i dźinizm. Ważnym momentem dla krystalizowania się idei wegetarianizmu była działalność cesarza Aśoki Najwcześniejszym zachowanym tekstem stanowczo występującym przeciwko "grzechowi mięsożerstwa" jest Manusmryti. Zakaz spożywanie mięsa obowiązuje obecnie braminów. Wyjątkiem są bramini kaszmirscy, którym wolno spożywać baraninę, ale już nie np. kurczaki. Zwyczaj niejedzenia mięsa przejęli też członkowie innych kast. Wegetarianizm zdecydowanie dominuje w tych rejonach Indii, gdzie wpływy muzułmańskie były najsłabsze (wschodnia i południowa część kraju).

Ryby
Zakaz spożywania ryb, również wynikający z zasady ahinsy, dotyczy braminów z wyjątkiem braminów keralskich i bengalskich, gdzie ryby stanowią podstawę pożywienia.

Napoje alkoholowe
W starożytności zakaz picia alkoholu dotyczył głównie braminów, wytwarzano wówczas wiele różnych rodzajów napojów wyskokowych. Arthaśastra koncentruje się głównie na kontroli produkcji i handlu alkoholem. W nowożytnym hinduizmie picie napojów alkoholowych stanowi istotne tabu dla większości społeczeństwa. Piją obecnie w większości osobniki z niskich kast i ulegające wpływom zachodnim.

Cebula i czosnek
Zakaz spożywania przestrzegany wyłącznie przez najbardziej ortodoksyjnych braminów. Prawdopodobnie związany z ideami ajurwedy, zalecającej spożywanie pokarmów sattwicznych, natomiast ich części podziemne mają charakter tamasowy.

Grzyby
Praktycznie nieużywane w kuchni indyjskiej ze względu na wybitnie tamasowy charakter (klasyfikacja pożywienia w ajurwedzie).

Pomidory i ziemniaki
Zakaz, który pojawił się po sprowadzeniu do Indii tych owoców i warzyw, jest przestrzegany przez stosunkowo niewielką grupę najbardziej konserwatywnych osób, unikających nowych i obcych produktów.

Tabu związane z kastą
Ogólnie rzecz biorąc, obowiązuje zasada, że nie wolno przyjmować od osoby z kasty niższej niż własna wody oraz pożywienia, które poddano obróbce termicznej. Z tego względu bardzo często kucharzami są bramini.



ŹRÓDŁO: http://images.google.pl/imgres?imgurl=h … l%26sa%3DG

Ostatnio edytowany przez irkaaa:) (2009-03-19 19:41:38)


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

#2 2009-03-19 11:09:35

Beata

Gość

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

o rety!!! rybka, czosnek, grzybki- mniam mniam mniam:) nie wiedzą co tracą

#3 2009-03-19 19:43:14

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

o tak! ten zakaz spożywania ryb także mnie zdziwił.

i z tą koniną to dziwna sprawa...


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

#4 2009-03-23 12:45:38

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Hmm... dziwne Domyślałam się że nie jedzą wołowiny - bo to przecież u nich święte krówki
Ale co do reszty? Niewiarygodne... dużo tego.

A myślicie że ci Indusi którzy mieszkają w Polsce,  pozwlają sobie na jedzienie tradycyjnych dla Polski potraw, w których są ryby, czy przyprawy jak czosnek czy cebula? Przecież u nas to podstawa
Jestem ciekawa czy jedzą to co my?



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

#5 2009-03-23 13:10:09

olka871117

Bollyamator

Skąd: Lipa
Zarejestrowany: 2009-03-05
Posty: 35
Opis: szczęśliwa
Aktorka: Ash i Rani
Aktor: Shah Rukh Khan
Duet: SRK I RANI

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

No wow!
Tyle aż tego!

Offline

#6 2009-03-23 17:52:46

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Widać, ze mogłabym być hinduską.
Wołowiny i Koniny nie jem, i nie mam zamiaru. W ogóle z mięsa to tylko kurczak, nic więcej. Weganką chyba zostanę.
Za cebulą, czosnkiem i grzybami nie przepadam, wręcz nie lubię.
Alkohol do szczęścia potrzebny nie jest.
A bez pomidorów, ziemniaków i ryb bym przeżyła.

Offline

#7 2009-03-23 19:29:30

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Shanti shocking
Wow! tyle moge wydusić
Nie jesz grzybków?

Zaciekawiło mnie to "tabu pokarmowe..." ciekawe czy My mamy coś takiego?


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

#8 2009-03-24 12:12:37

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

hmm... dobre pytanie Irka Ale sądzę że z naszą kuchnią do wszystko możemy jeść

Shanti- serio aż tyle nie jesz? chyba bym tak nie mogła



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

#9 2009-03-24 15:24:46

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Serio Serio.
Lubie pomidory, ale przeżyła bym bez nich. A za resztą tych wyżej wymienionych pokarmów nie przepadam. Grzybków też nie jem, nie lubię.

Offline

#10 2009-03-25 11:42:19

Umbrella

Bywalec

5812018
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-02-10
Posty: 510

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

o nie bez pomidorów nigdy ;p

Offline

#11 2009-03-25 15:54:49

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Ja pomidory lubię... ale, spokojnie mogoła bym bez nich przeżyć.

Offline

#12 2009-04-03 22:33:14

Priyanka3

Bollyamator

10951556
Skąd: Belfast
Zarejestrowany: 2009-04-01
Posty: 51
Aktorka: Priyanka Chopra
Aktor: John Abraham

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Rowniez jestem zaskoczona. Pomidory, czosnek...


http://x.screeny.pl/ga8316/4aacf075ea124a24f5994810/pig.jpg

Offline

#13 2009-04-04 10:46:07

Beata

Gość

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Sanjula napisał:

A myślicie że ci Indusi którzy mieszkają w Polsce,  pozwlają sobie na jedzienie tradycyjnych dla Polski potraw, w których są ryby, czy przyprawy jak czosnek czy cebula? Przecież u nas to podstawa
Jestem ciekawa czy jedzą to co my?

Bardzo dobre pytanie!!! ??? również jestem ciekawa???

#14 2009-05-21 21:24:06

Mausi

Bollyamator

Skąd: woj.opolskie
Zarejestrowany: 2009-05-20
Posty: 18
Aktorka: Kajol
Aktor: Shahrukh

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

koniny bym w życiu nie zjadla ale reszta.........nie wytrzymalabym bez pomidorow.Nie jem często ale czasami organizm sam sie domaga.

Offline

#15 2009-06-09 18:52:39

Martiina_

Bywalec

Skąd: Jestem ze Skierniewic
Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 522
Opis: I love India!
Aktorka: Kajol,Rani,Juhi,Ash,Madhuri;)
Aktor: Shahruś :heart:
Duet: SRKajol, SRK/juhi, SRK/mathuri
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

shanti nie lubisz grzybków? Ja to uwielbiam....mniam mniam...


http://www.fothost.pl/upload/09/40/d09d65cc.bmp

Offline

#16 2009-06-09 19:31:06

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Martiina_ napisał:

shanti nie lubisz grzybków? Ja to uwielbiam....mniam mniam...

Nie lubię..., wręcz nie na widzę..
Przeżyła bym bez tych wszystkich rzeczy.... E tam..

Offline

#17 2009-07-08 17:36:36

Martiina_

Bywalec

Skąd: Jestem ze Skierniewic
Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 522
Opis: I love India!
Aktorka: Kajol,Rani,Juhi,Ash,Madhuri;)
Aktor: Shahruś :heart:
Duet: SRKajol, SRK/juhi, SRK/mathuri
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

ja lubię grzybową zupę z grzybów ... mniam...


http://www.fothost.pl/upload/09/40/d09d65cc.bmp

Offline

#18 2009-07-08 18:17:05

 Tanushri

Stały bywalec

Skąd: United Kingdom
Zarejestrowany: 2008-03-16
Posty: 2596
Aktorka: Rani|Deepika|Priyanka
Aktor: ShahRukh|Akshay
Duet: SRKajol|Deepika-Ranveer

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Sheena napisał:

Widać, ze mogłabym być hinduską.
Wołowiny i Koniny nie jem, i nie mam zamiaru. W ogóle z mięsa to tylko kurczak, nic więcej. Weganką chyba zostanę.
Za cebulą, czosnkiem i grzybami nie przepadam, wręcz nie lubię.
Alkohol do szczęścia potrzebny nie jest.
A bez pomidorów, ziemniaków i ryb bym przeżyła.

Heh,mam dokładnie to samo
Alkoholu za grosz nie ruszę,tak samo i grzybów !! [bleeee]
Za rybami też nie przepadam(wypadek z rybką w dzieciństwie)
Bez ziemniaków i pomidorów też da się żyć(ale chyba nie długo ...

Offline

#19 2009-07-08 18:20:07

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Tanushri napisał:

Sheena napisał:

Widać, ze mogłabym być hinduską.
Wołowiny i Koniny nie jem, i nie mam zamiaru. W ogóle z mięsa to tylko kurczak, nic więcej. Weganką chyba zostanę.
Za cebulą, czosnkiem i grzybami nie przepadam, wręcz nie lubię.
Alkohol do szczęścia potrzebny nie jest.
A bez pomidorów, ziemniaków i ryb bym przeżyła.

Heh,mam dokładnie to samo
Alkoholu za grosz nie ruszę,tak samo i grzybów !! [bleeee]
Za rybami też nie przepadam(wypadek z rybką w dzieciństwie)
Bez ziemniaków i pomidorów też da się żyć(ale chyba nie długo ...

Ooo! Fajnie, sama już nie jestem.
Poradziłybyśmy sobie bez ziemniaków.., a co!
A pomidorów, to dużo ludzi nie lubi, ja osobiście lubię, ale nie jem na potęgę.. Mogła by6m bez nich przeżyć..

Offline

#20 2009-07-10 21:35:41

Martiina_

Bywalec

Skąd: Jestem ze Skierniewic
Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 522
Opis: I love India!
Aktorka: Kajol,Rani,Juhi,Ash,Madhuri;)
Aktor: Shahruś :heart:
Duet: SRKajol, SRK/juhi, SRK/mathuri
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

och ...to nie wiecie co tracicie


http://www.fothost.pl/upload/09/40/d09d65cc.bmp

Offline

#21 2009-07-11 12:42:42

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Eee.., ja dobrze wiem.!
Próbowałam te wszystkie rzeczy... Ale pomimo tego, nie polubiłam ich.

Offline

#22 2009-09-15 18:18:24

Edith

Robi postęp

Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-07-10
Posty: 316

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Ojoj trudno było by mi wytrzymać bez mięska ( oczywiście wołowiny i koniny nie zjem nigdy!) ale bardzo lubię kurczaki, wieprzowinę, rybki, pomidorki itd... Z drugiej strony wydaje mi się, że nie jest to aż tak drastycznie przestrzegane, jeśli chodzi o warzywa,owoce

Widziałam, że mają takie jakby placki, są podobne do naszych naleśników. Wyglądało to bardzo smacznie, może wiecie jak się nazywa ?

Offline

#23 2010-05-03 21:52:52

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

O, mogę być Hinduską Jak Mishti


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#24 2011-07-26 12:52:55

SANJU

Wkręca się

Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 127

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Ja mam przechlapane bo Moj nie je miesa.Jest z najwyższej kasty i im nie wolno jeść miesa wogle. i musze sie ukrywac czesto albo kłamie ze nie jem .I tylko raz w miechu sie przyznaje h
jego dziadek tez nie mogl jesc czosnku albo cebuli miała zakaz.

Ostatnio edytowany przez SANJU (2011-07-26 17:29:51)

Offline

#25 2011-07-26 22:15:39

 Mina

Zakręcony

Skąd: Mikołów
Zarejestrowany: 2011-05-21
Posty: 1235
Punkty: +1
Opis: Emocjonalnie nie wyrabia
Aktorka: Rani, Depika
Aktor: JI Chang Wook i Srk
Duet: Ja i mój Yixing :P

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Ja wołowiny nie lubię specjalnie więc się obejdzie , koniny nigdy do ust nie włożę.

Ale jestem po za tym totalnie mięso i warzywno żerna więc ciężko by mi było , grzyby uwielbiam bez ryb nogę żyć , kocham też cebule i czosnek.

Ja raczej nie nadaję się na hinduskę .


http://i66.tinypic.com/33vdl3d.gifhttp://i65.tinypic.com/2mead7o.gifhttp://i63.tinypic.com/2wdd20k.gif

Offline

#26 2011-07-26 22:28:59

 Kiciaaa9

Zakręcony

Skąd: POLSKA
Zarejestrowany: 2011-01-14
Posty: 1239
Punkty: +8
Aktorka: Aishwarya
Aktor: Ritesh Deshmukh
Duet: Kajol - Shah Rukh Khan

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Ja nie jem mięsa więc byłoby ciężko. ; >
Wypić to chyba każdy na imprezie lubi.


http://pu.i.wp.pl/bloog/58571487/886892/1212_Ht_big.jpg

Offline

#27 2011-07-27 10:07:22

SANJU

Wkręca się

Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 127

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

h o papierosach i alkoholu tez mozna zapomiec.Ale jak ja ide na party to Sanjay mowi tylko zebym nie piła ale z usmiechem.Ja alkoholu nie tknełam od 9 lat wiec z tym problemu nie ma.A teraz lece tluc kotelety bo mam 2 dni na wywietrzenie zanim przyjedzie buhahaha

Offline

#28 2011-12-01 12:21:09

 Tashan

Nabijacz

Skąd: Poland
Zarejestrowany: 2011-05-23
Posty: 655
Opis: Denerwować się to karać siebie
Aktorka: Kajol,Rani,Deepi,Amrita,Preity
Aktor: Shahrukh Khan, Saif Ali Khan
WWW

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Ja tam hinduską moge być

Offline

#29 2011-12-02 12:55:13

SANJU

Wkręca się

Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 127

Re: Tabu pokarmowe w hinduizmie

Wiesz nie kazda hinduska nie je miesa.Znajomi mojego jedza mieso, ale on nie bo tak  został wychowany.Teraz juz mu nie przeszkadza ze jem.Niedzielne obiadki on warzywa ja kotlety

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
UbytovĂĄnĂ­ San Felice del Benaco Sublime villa jaune