Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-04-25 12:27:53

 Sakina

Ekspert ds. muzyki bolly

Skąd: Piekary Śląskie
Zarejestrowany: 2007-04-29
Posty: 2141
Punkty: +58
Opis: Studia/Saathi/praca
Aktorka: Kajol
Aktor: Ajay Devgan i SRK
Duet: Devganowie / Kajol i SRK
WWW

Wzbudź w sobie motywację do nauki!

Czy to w szkole średniej czy na studiach zmagasz się czasami z przedmiotami, które w żaden sposób Cię nie pasjonują. Jak wzbudzić w sobie chęć do nauki i przyswoić to, co trzeba?


"Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce"
Wielokrotnie powtarzałem to zdanie gdy musiałem zabrać się do nauki. To czy chcesz się czegoś uczyć czy nie, zależne jest od powodu, dla którego to robisz. Czasami wystarczy znaleźć wystarczająco dobry powód do nauki i problemy z motywacją z głowy

Podręcznikowo motywacja podzielona jest na wewnętrzną (uczę się tego bo to mnie interesuje) oraz motywację zewnętrzną, która regulowana jest systemem kar i nagród. Oczywiście znacznie łatwiej i szybciej ludzie uczą się tego co lubią, co ich pasjonuje i kręci.

Brak motywacji do nauki konkretnego przedmiotu może wynikać z kilku rzeczy. U mnie zazwyczaj wynikało z takich czynników jak:
- brak zainteresowania tematem
- nauczyciel potrafił mnie zniechęcić do przedmiotu (fizyki bardzo chętnie bym się uczył w terenie robiąc doświadczenia a nie przepisując wzory z tablicy)
- uważałem, że to czego muszę się uczyć nie przyda mi się w życiu i mogę lepiej spożytkować ten czas

Będąc na studiach również trafiają się zajęcia, które nijak się mają do kierunku, ale nauczyć się trzeba. Poniżej przedstawię kilka punktów, według których przebiega analiza tego, czego mam się nauczyć.

1. Jak to czego mam się nauczyć ma się do moich życiowych celów?
Ktoś, kto uważa, że to czego musi się uczyć rozmija się z jego życiowymi celami nie powinien poświęcać temu zbyt wiele czasu. Należy dołożyć wszelkich starań aby zdać po najmniejszej linii oporu.Pomocne może być: regularnie bywanie i udzielanie się na zajęciach (wykładowcy zazwyczaj jakoś to wynagradzają), pytanie o zagadnienia na egzamin, nauka tego co podkreślał wykładowca na zajęciach, kontakty z ludźmi, którzy są rok wyżej, współpraca z grupą przy opracowywaniu zagadnień. Jak zagadnienia są podane i opracowane to nie ma już prostszej drogi do zaliczenia

Inaczej jest w przypadku osoby, która zamierza robić doktorat i zależy jej na dobrej średniej. Tu już jest wyraźny powód, dla którego trzeba nauczyć się wszystkiego na blaszkę i nie ważne czy przedmiot jest interesujący czy nie.

2. Analiza zysków i strat.
Zabierając się do nauki pomyśl co zyskujesz jak się tego nauczysz i co tracisz jak naukę odłożysz na bok.

Zyski to np. wolny czas, możliwość spotkania ze znajomymi, wyjście na imprezę, przespane noce przed egzaminem, święty spokój z przedmiotem, radość po zdanym egzaminie.

Natomiast straty to: konieczność powtarzania przedmiotu, brak czasu z powodu nadmiaru nauki, nieprzespane noce, odkładanie wszelkich spotkań, stres.

Każdy ma swój sposób motywowania. Na jednych lepiej działa kij (motywacja Od) na innych marchewka (motywacja Do). osobiście łączę oba systemy, ale przeważa wizja możliwych zysków.

3. Zacznij od zaraz!
Jeżeli znasz datę egzaminu to zacznij działać natychmiast. Systematyczna nauka przez okres np. 2 tygodni da o wiele lepsze efekty niż zostawienie wszystkiego na ostatnie dwa dni. Jak masz coś do zrobienia to działaj od razu. Zacznij od czegoś drobnego. np. uporządkuj tematycznie notatki lub pogrupuj je w odpowiednie partie.

Czasami człowiek stoi przed wyborami czy uczyć się na egzamin czy robić coś, co nas o wiele bardziej wkręca. To ile czasu poświęcić na naukę zależy od tego jak się uczysz. Stosując techniki pamięciowe i mapy myśli spokojnie można skrócić czas nauki z tygodnia do 2,3 dni a resztę przeznaczyć na to by radować się życiem

4. Zjedz tego słonia!
Brian Tracy na swoich seminariach często powtarza tą sentencję: “W jaki sposób można zjeść słonia? Po kawałku!”

Dokładnie tak samo jest z nauką. Podziel materiał na małe partie i ucz się systematycznie bo w noc przed egzaminem zwyczajnie nie uda Ci się “przetrawić całego słonia”.

5. Wyznacz sobie nagrodę.
Nagradzaj się za każdy sukces. Nie tylko za pomyślne zdanie egzaminu, ale także podczas nauki. Możesz sobie kupić jakiś gadżet, obejrzeć fajny film, wyjść ze znajomymi, cokolwiek. Nagroda za wykonanie zadania się należy

6. Dobre przekonania na temat nauki.
Jeżeli masz przekonanie, że nauka jest nudna, trudna i czasochłonna to musisz zmienić te przekonania. Powtarzaj pozytywne przekonania zanim zasiądziesz do nauki.  Moje przekonania na temat nauki są następujące:

Nauka jest szybka, łatwa i przyjemna.

Mój mózg potrafi błyskawicznie chłonąć wszystko co czytam.

Podczas nauki dobrze się bawię.

Wszystko co czytam zapamiętuję za pierwszym razem.

Absolutnie wszystkiego jestem w stanie się nauczyć.


_________________
Źródło



Osobiście to na mnie chyba nie ma żadnego sposobu Ale trzeba wypróbować

Offline

#2 2009-04-25 20:28:24

Edzia12

Bywalec

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-02-04
Posty: 400
Opis: Aaja nachle ;)
Aktorka: Madhuri Dixit i Rani Mukherjee
Aktor: Aamir Khan
Duet: Rani i Abhishek

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

To temat dla mnie Dzięki Sakina

Offline

#3 2009-04-25 20:36:29

mkajol73

Robi postęp

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 318
Punkty: +5
Opis: już nieobecna
Aktorka: KAJOL
Aktor: wszyscy
Duet: srkajol

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

bardzo fajny temat Sakina i bardzo fajne rady.
Tylko u mnie to gorzej będzie z praktyką


http://img39.imageshack.us/img39/2228/ai57.png

Offline

#4 2009-04-25 23:09:58

 Sakina

Ekspert ds. muzyki bolly

Skąd: Piekary Śląskie
Zarejestrowany: 2007-04-29
Posty: 2141
Punkty: +58
Opis: Studia/Saathi/praca
Aktorka: Kajol
Aktor: Ajay Devgan i SRK
Duet: Devganowie / Kajol i SRK
WWW

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

mkajol73 napisał:

Tylko u mnie to gorzej będzie z praktyką

Jak u większości

Offline

#5 2009-04-27 16:59:23

Amiya

Robi postęp

7725545
Skąd: Kamień k. Wrocławia
Zarejestrowany: 2008-09-27
Posty: 359
Opis: Niestety brak czasu ....
Aktorka: Kajol
Aktor: Shah Rukh Khan
Duet: Edward&Bella

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

Świetny wątek Sakina
U mnie też gorzej z praktyką ... dużo gorzej


http://www.fothost.pl/upload/09/07/331b38c0.png
" Jestem pragnieniem mieszkającym w kobiecym sercu. Oto czym jestem. " Shah Rukh Khan

Offline

#6 2009-04-27 20:07:30

pawo12

Bywalec

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-02-24
Posty: 531

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

U mnie też z praktyką dużo gorzej, a sesja tuż, tuż Fajne by były pigułki, na przykład połykam pigułkę "gramatyka opisowa" i umiem na sesję albo jakby można sobie było wszczepić jakąś elektronikę w głowę i tam wprowadzać informacje Niech ktoś wymyśli coś takiego, mogę być pierwszym chętnym do eksperymentów

Offline

#7 2009-04-28 17:40:50

 anulka

Ekspert ds. Kajol

11036596
Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2008-05-31
Posty: 2944
Punkty: +34
Aktorka: Kajol
Aktor: Shahrukh
Duet: SrKajol

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

Ja jestem w gimnazjum i już potrzebuje motywacji... niby sie dobrze ucze a raczej nie ucze bo mi sie nie chce , a motywacji dostaje jak musze jakąś ocene poprawić...//// wczoraj takiej motywacji potrzebowałam do geografii

Offline

#8 2009-04-28 20:58:08

Maina

Zakręcony

7662776
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 1053
Aktor: John Abraham
Duet: Yeah

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

U kogoś działa? Jak się dowiem, że tak to i u mnie zadziała


Why?   http://oidossucios.com/img/data/noticias/grande/1296.jpg    Beacause I fly.
http://forumindierock.jun.pl/index.php raczkujące forum INDIE ROCK Zapraszam!

Offline

#9 2009-04-29 00:32:50

 najila

Bollymaniak

Zarejestrowany: 2007-05-02
Posty: 1947

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

zastosuje w praktyce to się wypowiem

pawo12 napisał:

U mnie też z praktyką dużo gorzej, a sesja tuż, tuż Fajne by były pigułki, na przykład połykam pigułkę "gramatyka opisowa" i umiem na sesję albo jakby można sobie było wszczepić jakąś elektronikę w głowę i tam wprowadzać informacje Niech ktoś wymyśli coś takiego, mogę być pierwszym chętnym do eksperymentów

Niby to post na luzie i wiadomo, że nie na poważnie ale jednak dał mi do myślenia.
Z jednej strony popieram to i fajnie by było tak Prosto i każdy by był zadowolony.
Ale:
*każdy by wszystko umiał
*nikt by się dosłownie nie uczył
*szkoły by były nie potrzebne
*każdy na tym samym poziomie, każdy mądry (przez co każdy czuł by się za mało mądry) i non stop wpisywał kody do głowy/połykał pigułki
może tak będzie za kilkaset lat albo kilkaset tysiecy lat ;]
I chyba wtedy to był by koniec świata.

Offline

#10 2009-04-29 17:19:36

pawo12

Bywalec

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-02-24
Posty: 531

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

Ale wspaniale by było znać kilkadziesiąt języków jak kiedyś zliczyłem języki, które chciałbym umieć - interesuję się kulturą wielu miejsc na świecie i chciałbym odwiedzić część tych miejsc w przyszłości, może nawet niedalekiej - wyszło mi ponad 20 języków I to tylko te, które najbardziej chciałbym znać by móc się w nich porozumieć w tych miejscach, bo tak wogóle więcej tego jest dlaczego wykorzystujemy tylko nikły procent możliwości swego mózgu? Ehhhh...

Offline

#11 2009-05-29 14:56:57

 Jawharah

Wkręca się

Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2008-09-26
Posty: 129
Punkty: +7
Aktorka: Kajol, Priyanka ,Preity
Aktor: nie ma sie na kogo ponapalać:P
Duet: Preity i Saif

Re: Wzbudź w sobie motywację do nauki!

Mi by 5 języków to by wystarczyło

Do tego co wyżej napisała Sakina:
- wizualizacja - im głupsze tym lepiej się pamięta przesada, przesada i jeszcze raz przesada w kolorach, wzorach, wielkości. Absurd na całego

Wyobraźnia w ruch Jak chcecie przypomnieć sobie jak to było to pobądźcie z dzieckiem cały dzień to "odnowicie" swoją wyobraźnie
- pozytywne myślenie
- aktywny wypoczynek
- zdrowy sen
- precz z nudą!
- mądra dieta

więcej tutaj:
Klucz do pamieci
sposoby na dobrą pamiec

Zanim zasiądziecie do nauki wywietrzcie pokój i posprzątajcie na biurku.
Jak robicie notatki to nie róbcie w podpunktach tylko skorzystajcie z "mapy myśli". Tak poza tym to nasz mózg nie lubi prostych linii.

Podaje ebooki Tonego Buzana pt. "Pamięć na zawołanie" i "Sekrety dobrej pamięci" (bez obaw pliki, które zamieściłam są pozbawione wirusów)

http://www.speedyshare.com/158659429.html -> klikacie i ściągacie

Ostatnio edytowany przez Jawharah (2009-05-29 16:30:38)


"Kariera jest piękna, ale do niej nie przytulisz się w zimną noc" Marilyn Monroe

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://http://wozkiwandalex.pl UbytovĂĄnĂ­ San Felice del Benaco https://www.hotelstayfinder.com/ NEU! Ferienhaus Handeloh Hoteles Chipre