Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

#1 2009-03-10 17:55:13

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

http://mshshurricane.com/wp-content/uploads/2014/08/harrypotterEbks1.jpgHarry Potter – seria książek fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Książki z tego cyklu cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, ale trafiają również do dorosłych czytelników.

Seria Harry Potter opisuje przygody młodego czarodzieja w ciągu sześciu lat jego edukacji w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie oraz rok po jej zakończeniu. Autorka wyznała, że seria pojawiła się w jej głowie w niemalże pełnej postaci podczas podróży pociągiem.

Pierwsza książka, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, wydana została w 1997 (w Polsce 2000), lecz jej akcja rozgrywa się w 1991. Kolejne części zaczynają się przed rozpoczęciem roku szkolnego i kończą na początku kolejnych wakacji letnich i, choć opisują różne przygody, nie są odrębne, a stanowią całość większej historii, której kulminacją jest ostatni, siódmy tom.

Fabuła kolejnych części Harry'ego Pottera była jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic świata, a zarazem jedną z najbardziej poszukiwanych informacji. Autorka uparcie strzegła tajemnic serii, podając jedynie lakoniczne informacje odnośnie kolejnych tomów serii. Także wydawcy na całym świecie zabraniali rozpowszechniania książek przed premierą, zobowiązując recenzentów i swoich pracowników do zachowania fabuły książki w tajemnicy.


Przesłanie:


Seria Harry Potter, choć opisuje przygody dziecka (nastolatka) w magicznym świecie, nie jest skierowana wyłącznie dla dzieci. Spytana o to autorka odpowiedziała, że pisze głównie dla siebie, a jako swoją publiczność widzi ludzi w każdym wieku. Kolejne części, oprócz zwiększania swej objętości, stają się coraz bardziej mroczne i zdają się być adresowane do coraz starszych czytelników.

Znamiennym w serii jest to, że życie Harry'ego, choć magicznie odmienione, nie jest bajeczne i idealne. Okazuje się, że w świecie czarodziejów również pojawia się okrucieństwo, podłość i uprzedzenia. W szczególności te ostatnie stanowią przewijający się wątek w kolejnych książkach. W istocie, świat przedstawiony w serii stanowi odzwierciedlenie współczesnego społeczeństwa, z jego wadami i ułomnościami. W przeciwieństwie do większości literatury adresowanej do dzieci, zła nie jest łatwo zwyciężyć, a postaci, z którymi spotyka się Harry, w bardzo realistyczny sposób prezentują różne postawy życiowe. Sam Harry, szczególnie dotknięty przez życie, nie jest wyidealizowanym bohaterem, a zwykłym nastolatkiem, który, choć obdarzony magiczną mocą, odczuwa charakterystyczny dla swojego wieku bunt, gniew i niekiedy podejmuje decyzje, które bywają fatalne w skutkach.

Wartościami wyróżnianymi jako pozytywne w świecie stworzonym przez Rowling są przede wszystkim: odwaga, wierność, mądrość, pracowitość, przyjaźń i miłość.


Streszczenie:
UWAGA: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

1. W dzień swoich jedenastych urodzin Harry Potter, żyjący ze swoimi krewnymi, rodziną Dursleyów, dowiaduje się, że jest czarodziejem, a jego rodzice nie zginęli w wypadku samochodowym, lecz zostali zamordowani przez czarnoksiężnika Lorda Voldemorta. Harry zostaje przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, gdzie poznaje swoich pierwszych w życiu przyjaciół: Rona Weasleya i Hermionę Granger. W pierwszym roku swojego pobytu w Hogwarcie, Harry i jego przyjaciele będą poznawać świat czarodziejów oraz odkryją tajemnicę Kamienia Filozoficznego. Harry dowie się, iż Lord Voldemort wcale nie został całkowicie zniszczony.

2. Mimo ostrzeżenia przez skrzata domowego, Zgredka, o grożącym mu niebezpieczeństwie, Harry wraca na drugi rok do Hogwartu. Wkrótce w szkole zaczyna dochodzić do ataków na uczniów, a po szkole rozprzestrzenia się plotka o legendarnej, ukrytej w podziemiach Hogwartu Komnacie Tajemnic i zamieszkującym ją potworze. Komnatę może otworzyć tylko dziedzic Salazara Slytherina, jednego z założycieli szkoły. Harry, Ron i Hermiona trafiają na ślad sprawcy ataków. Wkrótce porwana zostaje siostra Rona. W finale wychodzi na jaw, że dziedzicem Slytherina jest Tom Riddle, czyli Lord Voldemort, i co za potwór kryje się w pełnej grozy Komnacie Tajemnic.

3. Harry ucieka od Dursleyów, potem dziwnym trafem jedzie Błędnym Rycerzem do Dziurawego Kotła i dowiaduje się, że świat czarodziejów zaabsorbowany jest wiadomością o ucieczce z Azkabanu, więzienia czarodziejów, groźnego mordercy i sługi Voldemorta, Syriusza Blacka. Okazuje się, że był on bezpośrednio związany z atakiem, w którym zginęli rodzice Harry'ego i że teraz próbuje chłopca dopaść. Harry, z pomocą przyjaciół odkrywa, że nie jest to do końca prawdą i mimo że nikt prócz Dumbledore'a im nie wierzy, pomaga Syriuszowi w ucieczce. Bohater musi stawić czoła dementorom – straszliwym potworom, strażnikom twierdzy Azkaban, którzy ścigają zbiega. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności ucieka również prawdziwy winowajca, Peter Pettigrew, znany jako Glizdogon, co okaże się brzemienne w skutkach.

4. Po zakończeniu finałowego meczu mistrzostw świata w quidditchu pojawia się znak popleczników Voldemorta oraz dochodzi do zamieszek. W Hogwarcie rozpoczyna się Turniej Trójmagiczny, w którym konkurować mają przedstawiciele trzech szkół magii: Hogwartu, Beauxbatons oraz Durmstrangu. W niewiadomy sposób Harry zostaje wylosowany przez Czarę Ognia jako czwarty uczestnik, drugi przedstawiciel swojej szkoły. Musi zmagać się jednocześnie z nauką, turniejem oraz ze znajdującymi się w szkole śmierciożercami. Uczestnictwo Harry'ego w turnieju okazuje się być sprytnie przemyślaną operacją mającą na celu dostarczenie go Lordowi Voldemortowi, który dzięki Glizdogonowi powrócił do kraju i zamierza odzyskać swe ciało. Harry i Cedrik wygrywają turniej i przenoszą się w miejsce przebywania Voldemorta. Następuje kolejne starcie bohaterów, z którego Harry ledwo uchodzi z życiem, ale Cedrik umiera.

5. Podczas wakacji Harry'ego i Dudleya atakują dementorzy. Potter używa wobec nich zaklęcia Patronusa, przez co prawie zostaje wyrzucony ze szkoły. Następnej nocy do domu Dursleyów przylatują członkowie Zakonu Feniksa, tajnej organizacji walczącej z Voldemortem, i zabierają Harry'ego do domu Syriusza. Ministerstwo Magii zaprzecza powrotowi Czarnego Pana, więc Zakon musi działać na dwa fronty. Harry, Ron i Hermiona odkrywają, iż Voldemort poszukuje tajemniczej "broni", która miałaby mu pomóc w zabiciu chłopca. Rozpoczyna się nowy rok w Hogwarcie, nowym nauczycielem obrony przed czarną magią zostaje Dolores Umbridge, starszy podsekretarz ministra Knota. Na lekcjach, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa, uczy ona wyłącznie teorii. Harry organizuje ruch oporu, zakładając Gwardię Dumbledore'a, której członkowie pod jego okiem samodzielnie uczą się zaklęć obronnych. Harry zauważa jednak, iż stosunek dyrektora do niego zmienił się. Dumbledore unika jego obecności, a nawet jego spojrzenia. Harry zaczyna także spotykać się z Krukonką, Cho Chang. Od czasu powrotu Lorda Voldemorta bohatera dręczą straszne wizje. Aby je powstrzymać, Dumbledore organizuje Harry'emu lekcje oklumencji z Severusem Snapem. W międzyczasie Umbridge zostaje mianowana Wielkim Inkwizytorem Hogwartu, a po zdemaskowaniu Gwardii Dumbledore'a zostaje dyrektorem szkoły. Podczas zdawania suma z Historii Magii Harry ma wizję o Syriuszu torturowanym w podziemiach Ministerstwa. Wraz z Ronem, Hermioną, Ginny, Nevillem i Luną lecą do Londynu, by go uratować. Na miejscu okazuje się iż była to zasadzka śmierciożerców, którzy ścigają przyjaciół po Departamencie Tajemnic. Harry odkrywa tam przepowiednię dotyczącą jego i Lorda Voldemorta, lecz zostaje ona zniszczona. Po pewnym czasie zjawiają się członkowie Zakonu Feniksa i rozpoczyna się walka ze śmierciożercami. Syriusz ginie z rąk Bellatriks Lestrange. Harry, ścigając ją, natrafia na Voldemorta, lecz zjawia się Dumbledore i ratuje chłopca. Voldemort ucieka, lecz całe ministerstwo dowiaduje się o jego powrocie.

6. Dumbledore odbiera Harry'ego od Dursleyów, jednocześnie informując go, że po śmierci Syriusza Blacka otrzymał w spadku dom, który od jakiegoś czasu stanowił kwaterę Zakonu Feniksa. Wraz z Ronem i Hermioną Harry odkrywa, że Draco Malfoy ma w tym roku tajemniczą misję do wypełnienia. W szkole okazuje się, że nowy nauczyciel, profesor Slughorn, ma uczyć eliksirów, a posadę nauczyciela obrony przed czarną magią otrzymał Snape. Harry jest rozdarty między pełnieniem obowiązków kapitana drużyny, śledzeniem Dracona Malfoya, indywidualnymi lekcjami z Dumbledore'em, podczas których odkrywa historię życia Lorda Voldemorta i tajemnicę jego nieśmiertelności, a własnymi studiami ze starego podręcznika z odręcznymi notatkami tajemniczego Księcia Półkrwi. Tymczasem świat czarodziejów jest w stanie wojny ze śmierciożercami, a młodzi bohaterowie wkraczają w wiek intensywnych romansów. Walka z pułapkami zastawionymi przez Voldemorta osłabia Dumbledore'a w chwili, gdy szkoła potrzebuje go najbardziej. Draco Malfoy miał zabić Albusa Dumbledore'a. Nie zrobił tego. Severus zabija dyrektora, a potem ucieka ze śmierciożercami.

7. Harry wraz z Ronem i Hermioną nie wracają do Hogwartu na siódmy rok nauki. Wyruszają na pełne niewiadomego poszukiwanie horkruksów. Tymczasem świat czarodziejów jest pod władzą Voldemorta i śmierciożerców. Harry ukrywa się wraz z przyjaciółmi, codziennie zmieniają miejsce pobytu (są oni pełnoletni, a więc mogą używać magii i teleportacji). Podczas podróży dowiadują się szokujących faktach z przeszłości Dumbledore'a i jego rodziny. Zapoznają się z trzema Insygniami Śmierci. Po długiej i niebezpiecznej wyprawie odnajdują i niszczą horkruksy. Finał ostatniej części ma jednak miejsce w Hogwarcie (którego dyrektorem jest Snape), gdzie nauczyciele, uczniowie powyżej 17 lat, Gwardia Dumbledore'a oraz członkowie Zakonu Feniksa walczą w Bitwie o Hogwart z Voldemortem i jego zwolennikami. Podczas owej bitwy ginie między innymi: Fred Weasley, Nimfadora i Remus Lupin, Vincent Crabbe, Bellatriks Lestrange, Lord Voldemort i wielu innych, natomiast podczas całej fabuły: Hedwiga- sowa Harry'ego, Szalonooki Moody, Scrimgeour, Zgredek, Gregorowicz (wytwórca różdżek), Glizdogon i inni. Z epilogu dowiadujemy się o tym, że główni bohaterowie zawarli dwa małżeństwa: Harry z Ginny i Ron z Hermioną. Harry doczekał się trójki dzieci: Jamesa Syriusza, Albusa Severusa i Lily Luny, natomiast Ron i Hermiona – córkę Rose oraz syna Hugona.     Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.


[center]Krytyka:


Krytyka Harry’ego Pottera narastała wraz z popularnością książek. Niektóre środowiska chrześcijańskie zarzucają serii promowanie magii i okultyzmu. Zwracają uwagę na to, że wizja dzieci praktykujących magię i spożywających substancje wywołujące zmiany fizyczne i psychiczne może oswajać młody umysł z praktykami charakterystycznymi dla satanizmu i neopoganizmu, jednocześnie umniejszając znaczenie Boga jako źródła wsparcia dla dziecka. Fabuła nie uwzględnia sfery religijnej życia młodzieży w szkole z internatem, a przedstawione święta są sekularyzowane. Benedykt XVI wyraził dezaprobatę wobec treści książek jeszcze jako kardynał.


Magia w Harrym Potterze:


W świecie Harry'ego Pottera czarna magia jest zakazana we wszelkich formach (użycie zaklęć, posiadanie czarnomagicznych przedmiotów). Ministerstwo Magii jest uprawnione do konfiskaty przedmiotów (nawet przekazywanych w spadku), użycie czarnej magii zwykle kończy się pobytem w więzieniu czarodziejów, zaś użycie trzech najgroźniejszych zaklęć wobec innego człowieka kończy się dożywociem. Uczniowie Hogwartu w ramach swojej magicznej edukacji obowiązkowo uczęszczają na przedmiot "Obrona przed czarną magią".

Zwolennicy cyklu o młodym czarodzieju zauważają, że magii, której naucza się w Hogwarcie, nie da się pomylić z okultyzmem – jest wymierną, namacalną siłą i nie ma związku z wiarą czy niewiarą. Jednocześnie decyzje, jakie musi podejmować Harry, nie mają związku z magią, a z uniwersalnymi wartościami – jego życie nie jest wcale łatwiejsze dzięki dostępowi do czarów. Postać Hermiony jest często głosem rozsądku, zwracającym uwagę na oszustwa kryjące się za numerologią czy substancjami rzekomo pomagającymi w nauce. Autorka, zaskoczona zarzutami, powiedziała, że często słyszy od dzieci podziękowania, ale jeszcze żadne dziecko nie podziękowało jej za oderwanie od religii czy sprowadzenie na drogę satanizmu.


Ciekawostki:


# Wszystkie tomy Harry'ego Pottera (w wydaniach polskich) łącznie liczą 4367 stron.
# Akcja, której celem było zagwarantowanie utrzymania w tajemnicy zakończenia ostatniego tomu przygód o Harrym Potterze, kosztowała 10 milionów funtów brytyjskich.
# W 2006 na 4,5 roku więzienia skazano mężczyznę, który wykradł kilka kopii Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi w celu ich sprzedaży przed oficjalną premierą.
# 15 egzemplarzy na sekundę – z taką prędkością sprzedawano ostatnią część sagi 21 lipca 2007 w Wielkiej Brytanii.
# W części Harry Potter i Książę Półkrwi pierwszym zdaniem na 666-tej stronie jest "Dumbledore nie żyje".
# Akcja książki Harry Potter i Insygnia Śmierci kończy się w roku 2017.


O ekranizacji powiesci przeczytac mozecie TUTAJ

___________________________________________________________________________________________
źródło: Wikipedia


Cóż, stare babsko ze mnie ale stwierdziłam, że muszę założyć wątek o tej książce Prawda jest taka, że to dzięki tej serii wogóle zainteresowałam się czytaniem i na tych książkach tak naprawdę się wychowałam. A co wy sądzicie o serii?

Ostatnio edytowany przez olga89 (2009-12-29 19:21:28)


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#2 2009-03-10 18:29:48

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Cóż ja na Harrym Pottrze na pewno się nie wychowałam bo już na to za stara byłam To mam małe pytanie do tych, którzy jako dzieci, nastolatkowie czytali - czy Harry Potter może sprowadzać na złą drogę, odciągać od Kościoła itp?

A ja wracając do książek - przeczytałam całość, nie tak dawno czytałam w końcu ostatnią część. Jakbym miała podsumować, to mi się generalnie podobało. Zawsze lubiłam wszelkie historie z magią w tle i muszę przyznać, że przygody Harrego i jego przyjaciół bardzo wciągają. Ciężko się od książek oderwać. Lubię Harrego i żałuje tylko, że nie wiadomo ciut więcej o tym jak ułożyło mu się życie po ostatecznej rozprawie z Voldemortem. Troszkę na końcu było, ale jednak czułam niedosyt informacji

teraz czekam na kolejne ekranizacje książek, bo w końcu nie wszystkie części doczekały się sfilmowania. Te co powstały obejrzałam i choć uważam je za nawet udane adaptacje, to jednak wiadomo, ze książki zdecydowanie lepsze

Offline

#3 2009-03-10 18:52:50

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Harry Potter... ech cudowne po prostu !
Pierwszą styczność z książką miałam na lekcji polskiego w podstawówce, kiedy koleżanka przyniosła ją, jako 'Ulubioną książkę.' Jak to bywa w tym wieku, książki mnie nie interesowały, toteż nie zwróciłam na nią większej uwagi. Później okazało się, że na Boże Narodzenie dostałam od rodziców tom pt. "Harry Potter i Czara Ognia'. Nie mając pojęcia, że to część czwarta, nie czytając opisy z tyłu, wzięłam się do czytania. Niestety, szybko ją zostawiłam, bo niewiele rozumiałam. Wszystko zmieniło się, gdy do kin weszła pierwsza część. Okazała się ciekawa, dlatego poszperałam i kupiłam trzy pierwsze części. Wciągnęło mnie niemiłosiernie, nie ma co kryć. Rowling ma lekki, przyjemny styl i ogromną wyobraźnię!
Nie będę się rozpisywała. Mogę jedynie wspomnieć, że moje ulubione postaci to: Fred i Gorge (szczególnie bajerujący swoją mamę), Syriusz, Snape, Dumbledore (szczególnie jak się z nim pokomplikowało). Co do ulubionej części, to będzie nią chyba ostatnia, bo większość się wyjaśnia. Ale uwielbiam też 3 i 5

Pozdrawiam wszystkich potteromaniaków!


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

#4 2009-03-10 19:20:40

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Mirya napisał:

Harry Potter... ech cudowne po prostu !
Pierwszą styczność z książką miałam na lekcji polskiego w podstawówce, kiedy koleżanka przyniosła ją, jako 'Ulubioną książkę.' Jak to bywa w tym wieku, książki mnie nie interesowały, toteż nie zwróciłam na nią większej uwagi. Później okazało się, że na Boże Narodzenie dostałam od rodziców tom pt. "Harry Potter i Czara Ognia'. Nie mając pojęcia, że to część czwarta, nie czytając opisy z tyłu, wzięłam się do czytania. Niestety, szybko ją zostawiłam, bo niewiele rozumiałam. Wszystko zmieniło się, gdy do kin weszła pierwsza część. Okazała się ciekawa, dlatego poszperałam i kupiłam trzy pierwsze części. Wciągnęło mnie niemiłosiernie, nie ma co kryć. Rowling ma lekki, przyjemny styl i ogromną wyobraźnię!
Nie będę się rozpisywała. Mogę jedynie wspomnieć, że moje ulubione postaci to: Fred i Gorge (szczególnie bajerujący swoją mamę), Syriusz, Snape, Dumbledore (szczególnie jak się z nim pokomplikowało). Co do ulubionej części, to będzie nią chyba ostatnia, bo większość się wyjaśnia. Ale uwielbiam też 3 i 5

Pozdrawiam wszystkich potteromaniaków!

Zabawne ale ja Dumbledore'a nigdy nie lubiłam w przeciwieństwie do chyba wszystkich, którzy czytali HP Za to uwielbiałam Syriusza i szlag mnie trafiał jak Rowling go "uśmierciła"
Ja zaczęłam czytać pod wpływem koleżanki, która w gimnazjum miała bzika na punkcie HP. Do tego stopnia, że miała z tego plecak, zeszyty, naklejki na zeszyty, piórnik, breloczki i wiele innych rzeczy Miałam ją za stukniętą ale nawijała o tym 24 godziny na dobę i w końcu dla świętego spokoju zaczęłam czytać. Los sprawił, że zbzikowałam tak jak ona
Dziewczyna ta jest teraz moją przyjaciółką i możecie się śmiać ale pomimo 19 wiosenek na karku nadal chodzimy na HP do kina


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#5 2009-03-10 20:23:16

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Hmm... Jeśli chodzi o Harry'ego to nigdy nie przekonałam się przeczytać żadnej części... przyznaje się bez bicia
Ale to chyba dlatego, że obejrzałam "HP i kamień filozoficzny" i nie przypadł mi do gustu... Po następne po prostu nie sięgałam.

Czy adaptacje filmowe dużo różnią się od książek? Bo jeśli tak to może spróbuje zacząć jakąś czytać



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

#6 2009-03-10 20:42:53

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Sanjula w porównaniu z książką film to porażka (wybaczcie fani ekranizacji!). Uważam, że powinnaś po nią sięgnąć.


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

#7 2009-03-10 20:45:13

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Pewnie dlatego mi się nie podoało Możliwe że jeszcze po nią zajrzę do biblioteki...



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

#8 2009-03-10 22:53:58

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Zgadzam się z Miryą Film to niezła rozrywka - szczególnie nowe części - jednak ekranizacje nie dorastają książce do pięt (czy raczej kartek )


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#9 2009-03-11 17:48:14

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja ekranizacji porażką bym nie nazwała, co prawda pierwsza część chyba najgorsza, ale moim zdaniem ekranizacje Harryego z każdym kolejnym filmem są coraz lepsze. Oczywiście, że film książce nie dorówna i zdecydowanie nie należy się uprzedzać do książki na postawie ekranizacji filmowej. To często zupełnie inne światy. A moim osobistym zdaniem ciężko jest zrobić dobrą ekranizację, bo w końcu jak streścić w niezbyt długim filmie całość opasłego, najczęściej tomiska i ukazać wszystkie szczegóły tak jak to czyni książka. To moim zdaniem nierealne. Zawsze byłam, jestem i będę zwolenniczką książek niż ich filmowych ekranizacji. Wyjątek - Władca Pierścieni - chyba bym jednak przez książki nie przebrnęła A filmy całkiem niezłe

Offline

#10 2009-03-11 19:47:01

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

milkaja moim skromnym zdaniem filmy nie odzwierciedlają należycie tej książki. Mogłabym je potraktować, jako osobną historię
Powiem, tak: z filmów podobała mi się część 3 bodajże najbardziej. 4 i 5 to masakra po prostu! Jak można było tyle wyciąć/pozmieniać? Gdzie moja kochana Rita Skeeter/żuczek? Ten wywiad w gazecie z 5 części o "powrocie Czarnego Pana" to było genialne! A w filmie nie było Chętnie obejrzę jeszcze raz filmy, żeby powiedzieć, jak dużo pominęli.
Mimo to, oglądanie tych ekranizacji było przyjemnością i sprawdzeniem mojej wyobraźni. Część 6 zapowiada się fajnie i jeżeli nie wytną za dużo, może wyjść coś dobrego, w końcu.


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

#11 2009-03-11 20:56:42

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Widzisz Mirya to chyba zależy od nastawienia, bo ja się z góry nie nastawiam, że wszystko musi być w ekranizacji książki ujęte. Wręcz jestem na to gotowa, że pewnie z połowę pominą No ale trudno żeby było inaczej, jak te kolejne części coraz grubsze, coraz więcej pobocznych wątków a film niestety nie będzie trwać 10 godzin czy więcej. Także ja zawiedziona nie byłam. No i chyba to jest też taka prawda, że ja jak dotychczas czytałam Harryego każdą z części jedynie raz, na więcej czasu nie miałam, wiec i sporo spraw mi uleciało z głowy i w zwiazku z powyższym nie szukałam w filmie pewnych specjalnych scen, bo ulubionych specjalnie sobie wcześniej nie upatrzyłam

Wracając do samej książki to co przede wszystkim mi się podoba to właśnie bogactwo szczególików, nazywanie wszystkiego specjalnymi charakterystycznymi nazwami, świat magii jest przedstawiony niezwykle plastycznie i dzięki temu człowiek wciąga się w klimat książki. Mimo wszystko jednak nie odciąga to od wątku głównego bohatera, to przede wszystkim na nim skupia się uwaga a w tle choć bardzo ważnym, jest pozostała reszta.

Offline

#12 2009-03-12 22:00:46

Fantasmagoria

Dobry dyskutant

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 1109
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Wychowałam się na tych książkach Zaczęłam je czytać jak tylko HPiKF wszedł do kin. Strasznie wciągające są te książki, choć przyznam, że im dalsza część to już dla mnie naciąganie było...
Najbardziej lubię mecze quidditcha, ale te szkolne, a nie te z początku 4 części. A ulubioną częścią jest 3.

olga89 ja też uwielbiam Syriusza Tak strasznie się wściekłam jak go Rowling uśmierciła, że całą kartkę w pamiętniku mam zapisane jak to bardzo mnie wkurzyła <miałam wtedy jakies 12lat >.

A jeśli chodzi o ekranizacje filmowe to jakoś tak niezbyt... Ale to pewnie przes dubbing. Wolę orginalne wersje językowe.

Offline

#13 2009-03-12 23:17:06

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Zgadzam się z tobą Fantasmagoria - dubbing to w tych filmach poprostu śmierć Jest beznadziejny i osobiście go nie cierpie


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#14 2009-04-29 21:25:24

 Audrey

Stały bywalec

9108945
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2008-06-09
Posty: 2282
Punkty: +1
Opis: Powrót!:D
Aktorka: Kajol,Rani,Kareena
Aktor: SRK,Abhishek
Duet: Kajol&SRK, Rani&Abhishek
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Jak do teraz przeczytałam tylko 4 części i były ciekawe Ja nie wpadłam w Potterromanię, ale zarówno filmy jak i książki podobały mi się. Ale zdecydowanie najlepsza jest część 4. Tyle nowych postaci (choć ta Cho-hang czy jakoś tak mi średnio się podobała) a sama fabuła wciągająca. Tak samo najbardziej podobała mi się ekranizacja czwartej książki (Pattinson )
Słyszałam, że kościół pomstował nad serią?


http://img62.imageshack.us/img62/4947/anjah.png

Offline

#15 2009-04-29 22:30:49

ewelina90

Robi postęp

1368561
Skąd: Nowy Sącz
Zarejestrowany: 2009-04-23
Posty: 282
Aktorka: Kajol,Preity,Aishwarya,Kareena
Aktor: SRK,Saif,Hrithik
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja przeczytałam wszystkie części po kilka razy ;D bo mi się  bardzo podoba seria szkoda że tylko 7 części powstało


Czas przemija nawet wtedy,kiedy wydaje się to niemożliwe. Nawet wtedy,kiedy rytmiczne drganie wskazówki sekundowej zegara wywołuje pulsujący ból. Czas przemija nierówno - raz rwie przed siebie, to znów niemiłosiernie się dłuży ale mimo wszystko przemija.

Offline

#16 2009-05-01 21:50:46

 Szynszylk@

Wkręca się

Zarejestrowany: 2008-11-08
Posty: 148
Opis: Edzio <3
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Książka/ki zdecydowanie lepsza(e) niż film :] Ogólnie miło mi się czytało każdą częśc choc fanka pottera nigdy nie byłam.


http://i49.tinypic.com/1zsv1f.png

Offline

#17 2009-05-02 13:40:35

Maina

Zakręcony

7662776
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 1053
Aktor: John Abraham
Duet: Yeah

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

a ja się cieszyłam z filmu właśńie..
uwielbiam książki.. Ale Harry Potter w ogóle nie przypadł mi do gustu. ani trochę.. Być może że za dużo tych czesci.. Wiedziałam jak się skończy.. wszystko można było sobie opowiedzieć:P


Why?   http://oidossucios.com/img/data/noticias/grande/1296.jpg    Beacause I fly.
http://forumindierock.jun.pl/index.php raczkujące forum INDIE ROCK Zapraszam!

Offline

#18 2009-05-19 17:42:25

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja zawsze sobie wyobrażałam, że pewnego dnia dostanę list z Hogwartu, przyniesie go wielka sowa, a ja z dumą pokażę go rodzicom i pojadę uczyć się magii... <wstyd>


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#19 2009-05-19 19:53:21

ewelina90

Robi postęp

1368561
Skąd: Nowy Sącz
Zarejestrowany: 2009-04-23
Posty: 282
Aktorka: Kajol,Preity,Aishwarya,Kareena
Aktor: SRK,Saif,Hrithik
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Bahryan napisał:

Ja zawsze sobie wyobrażałam, że pewnego dnia dostanę list z Hogwartu, przyniesie go wielka sowa, a ja z dumą pokażę go rodzicom i pojadę uczyć się magii... <wstyd>

Bahryan pomażyć zawsze można


Czas przemija nawet wtedy,kiedy wydaje się to niemożliwe. Nawet wtedy,kiedy rytmiczne drganie wskazówki sekundowej zegara wywołuje pulsujący ból. Czas przemija nierówno - raz rwie przed siebie, to znów niemiłosiernie się dłuży ale mimo wszystko przemija.

Offline

#20 2009-05-21 08:32:13

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

ewelina90 napisał:

Bahryan napisał:

Ja zawsze sobie wyobrażałam, że pewnego dnia dostanę list z Hogwartu, przyniesie go wielka sowa, a ja z dumą pokażę go rodzicom i pojadę uczyć się magii... <wstyd>

Bahryan pomażyć zawsze można

Moja mama zawsze powtarza : Dobrze, ze marzenia nic niekosztuja


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#21 2010-08-01 13:21:57

 Shahrukhomaniaczka

Nabijacz

10451229
Call me!
Skąd: Sucha Beskidzka
Zarejestrowany: 2007-08-07
Posty: 645
Aktorka: Rani, Pryianka, Kajol
Aktor: Shahrukh <3! :D
Duet: SRK - Rani, SRK - Kajol
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Uwielbiam książki o Harry'm Potterze
Genialne przygody, miejsca, postacie
Te książki można czytać wielokrotnie.


http://img264.imageshack.us/img264/3650/jo2sc7rm2.jpg
Gdy widze Shahrukha jestem szczęśliwa

Offline

#22 2010-08-15 15:53:18

 Anjali_Khan

Bollyamator

10730629
Skąd: Zabrze
Zarejestrowany: 2010-08-08
Posty: 63
Aktorka: Kajol, Rani, Preity
Aktor: SRK <3, Abhi, John
Duet: Kajol/SRK, Rani/Abhi

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja zaczęłam czytać Pottera w podstawówce dokladnie w 3 klasie a magia tych ciążek trzyma mnie do teraz (18 lat na karku ).  One mają coś w sobie, że jak sie już zacznie czytać to nie można się oderwać. olga89, Fantasmagoria rozumiem o czym mówicie tyle, że ja rozpaczałam za Severusem ;(


http://img844.imageshack.us/img844/9223/3168z.jpg
Uważasz, że to niesprawiedliwe, że tylko ja mam ciacho?

Offline

#23 2010-08-15 19:18:44

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

LilyEvans napisał:

ja rozpaczałam za Severusem ;(

Ja tam za nim nie rozpaczałam Ale muszę przyznać, że było mi go trochę żal. Poza tym był według mnie najciekawszą postacią w cyklu - właściwie do końca nic nie było o nim wiadomo. Autorka świetnie opracowała jego wątek


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#24 2011-12-08 11:41:28

 Sensi

News Team

Zarejestrowany: 2011-12-01
Posty: 1041
Punkty: +59
Opis: बधाई
Aktorka: Kajol, Aish, Madhuri
Aktor: SRK, Shahid, Hrithik, Sid
Duet: Hrithik&Aish / SRK&Kajol

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja dorastałam z tą książką, Harry i reszta bohaterów rosła, dojrzewała razem ze mną.
Kilkanaście razy przeczytana, ale i tak moim ulubionym tomem jest "Więzień z Azkabanu" - to chyba wynik tego, że Gary Oldman zagrał Syriusza, ale przecież była najpierw książka potem film...
Fenomenem jest fakt, że z początku byłam antypotteromaniakiem. Gdyby nie dodatek z gazetą, gdzie była muzyka z pierwszego filmu, nigdy bym się za to nie wzięła prawdopodobnie.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że na 666 stronie "Czary Ognia" jest odprawiana Czarna Msza.

Ostatnio edytowany przez Sensi (2012-03-30 19:19:12)


http://withhyunbin.com/media/gif/hyun_bin_sam_sung_08.gif

Offline

#25 2011-12-28 16:41:07

 Basanti

Wkręca się

8436852
Skąd: Centrum
Zarejestrowany: 2008-09-24
Posty: 105
Opis: Queen is back
Aktorka: Rani Mukherje, Priyanka Chopra
Aktor: SRK, Saif

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Po książki o tym słynnym już czarodzieju sięgnęłam dopiero w tym roku jakoś  lutym. Wcześniej obejrzałam kilka filmów, a po przeczytaniu książek wpadłam na dobre. Podobają mi się i książki i filmy ponieważ odbieram je jako dwa odrębne dzieła. I mimo ze historia HP jest już zamknięta ja mogę się nazwać potteromaniaczkom która z chęcią będzie wracała do tego cudownego zaczarowanego świata jeszcze długi długi czas

Offline

#26 2011-12-28 16:54:09

 Tashan

Nabijacz

Skąd: Poland
Zarejestrowany: 2011-05-23
Posty: 655
Opis: Denerwować się to karać siebie
Aktorka: Kajol,Rani,Deepi,Amrita,Preity
Aktor: Shahrukh Khan, Saif Ali Khan
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja mam pięć części Harr'ego i dorastałam na Harrym Potterze książka fajna

Offline

#27 2011-12-29 20:52:17

 Pajdaa

Robi postęp

37016635
Zarejestrowany: 2011-11-26
Posty: 367
Aktorka: Priyanka
Aktor: Hrithik
Duet: Aish/Priyanka-Hrithik

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja też (teorytycznie) dorastałam na Harrym Potterze (wszyscy mi mówią, że 170 to nie znaczy dorosła ), ale pochwalę się że całą sagę przeczytałam kilka razy. Względem filmu to podobają mi się tylko części 1-4, dalej już wszystko się robi złe, są zmieniane sceny itp. Zastanawiam się czasem jaką osobą byłabym bez Harry'ego Pottera (no i Star Wars, ale to inna bajka), otóż na pewno byłabym mniej nienormalna


http://i48.tinypic.com/161ez38.gif

Offline

#28 2015-05-18 19:10:36

 Sunaina

Hindustani

Skąd: Woj. pomorskie
Zarejestrowany: 2014-07-02
Posty: 13872
WWW

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Harry Potter towarzyszy mi od dzieciństwa. Przeczytałam wszystkie części nie raz, i z pewnością zrobię to jeszcze kilka razy. Uwielbiam czytać ten siedmioksiąg. Jest bardzo ciekawy .


https://1.bp.blogspot.com/-ReJpyrpTMAs/XhNLO9GxH0I/AAAAAAAAVuw/_pVZ5i48I5cIAM8MK1y5Tbi0G71KG1fdACLcBGAsYHQ/s1600/12.gifhttps://1.bp.blogspot.com/-gfMeReSI1wk/XhNLPVvYZ4I/AAAAAAAAVu0/ESLKqwavRAI5hSMWSP5LaHWZqjKETKCIgCLcBGAsYHQ/s1600/13.gif

Offline

#29 2015-05-18 20:03:59

 Chunni

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2013-08-08
Posty: 844
Punkty: +18
Aktorka: Rani, Konkona, Trisha
Aktor: John, Aamir, Prabhas, Mahesh

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Też kocham HP. To mi chyba nigdy nie przejdzie. Film mnie nie urzekł, widziałam tylko bodajże 3 albo 4 pierwsze części. Ale do książki wracałam  kilkanaście razy. Była to też pierwsza książka, którą przeczytałam w języku niemieckim. Moje całe dzieciństwo zamknięte w 7 książkach.

Offline

#30 2015-05-20 17:36:35

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ostatnio strasznie za mna chodzi ochota na ponowne przeczytanie Harry'ego. Odsuwam ja na bok bo mam mnóstwo nowosci do przeczytania ale chyba w koncu siepoddam


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#31 2015-05-20 18:12:20

 Chunni

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2013-08-08
Posty: 844
Punkty: +18
Aktorka: Rani, Konkona, Trisha
Aktor: John, Aamir, Prabhas, Mahesh

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Olga mam to samo, ale póki co za dużo nauki, Na szczęście niedługo już koniec z całym tym stresem i będę mogła zabrać za przyjemniejsze książki.

Offline

#32 2015-05-21 18:45:07

 sianokos

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Sianów
Zarejestrowany: 2013-01-30
Posty: 10295
Opis:
Aktorka: Rani&Juh,Mad,Kon,Vid,Kal,Raima
Aktor: Sid,ArR,Sha,Vik,Sur,Prab,SanjS
Duet: Rani&Abhi,Anil&Mad,Kon&Rah

Re: "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling

Ja też uwielbiam Harry'ego. I też planuję je wszystkie jeszcze raz kiedyś przeczytać.

Offline

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Harry Potter" (siedmioksiąg) ---> J. K. Rowling
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Grodzisk Wielkopolski szambo mapa fotowoltaiki www.berlin-hotel.pl Hoteles HungrĂ­a HĂŠbergement PĂŞra