Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-06-24 17:10:57

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Fanfiki

Co to jest fanfic?
Fan fiction (czasem używany skrót: ff) – tworzenie przez fanów (a niekiedy, przeciwnie, krytyków) istniejącego filmu, książki, serii komiksowej itp. opowiadań (zwanych fanfikami lub fanfiktami) nawiązujących do danego utworu, dotyczących dziejów postaci w wybranym przez autora czasie. Aby w pełni zrozumieć fanfik, trzeba znać pierwowzór.

Ważne jest, aby były to utwory publikowane non-profit, gdyż inaczej mogą zostać uznane za wykorzystanie cudzych praw autorskich (np. w USA), chyba że w danym kraju przepisy nie wymagają takiej postawy (np. Rosja, Polska). Najczęściej ogłaszane są w internecie oraz w fanzinach - magazynach i gazetach literackich, tworzonych amatorsko przez fanów danego utworu lub autora.

Fanfiki można podzielić kilka grup:
alternatywne – czyli rozważania co by było gdyby.... Jedyną cechą wspólną z prawdziwym źródłem (filmem, książką) są główni bohaterowie; autor takiego fanfika wprowadza jakąś istotną zmianę na początku historii, które zupełnie zmienia fabułę i kształtuje ją zupełnie inaczej niż w pierwotnej wersji oryginalnej
kontynuacje – dotyczące dalszych (sequele) lub wcześniejszych (prequele), nie ujętych w utworze, losów bohaterów,
poboczne – rozwijające wątki nieopowiedziane szczegółowo w utworze, któremu poświęcony jest fanfik. Do tej kategorii zaliczają się również fanfiki, w których głównym bohaterem jest postać występująca w oryginale jako drugoplanowa, a nawet epizodyczna, co pozwala zobaczyć całą historię w innym świetle.

Fanfiction jest popularne także wśród fanów mangi i anime. Bardzo często tworzą oni fanfiki z gatunku yuri i yaoi gdzie bohaterowie danych tytułów wikłani są w związki natury homoseksualnej. Dotyczy to również postaci, które w oryginale takich skłonności nie przejawiają

Często dochodzi do sytuacji kiedy prawdziwy autor decyduje się kontynuować swoje dzieło, a w tym czasie to samo robią fani. Dotyczy to m.in. Harry'ego Pottera, który ma już przynajmniej kilka finałowych siódmych tomów w internecie, podobnie jak wcześniej poprzednich części. Tworzeniem fanfików potterowskich zajmuje się m.in. polska pisarka fantasy Ewa Białołęcka.

Autorzy fanfików zakładają blogi, pisząc pamiętnik (lub opowiadanie trzecioosobowe) z punktów widzenia swoich ulubionych bohaterów, bądź też przez siebie wymyślonych, a osadzonych w wybranych realiach. Często mają one cechy powieści z kluczem. Blogerzy formują się też w grupy, nazywane 'seriami'. Oznacza to, iż historie są ze sobą połączone.
www.wikipedia.pl







przyznam, że ostatnio zaczytuję się w różnorakie fanfiki dotczące sagi o Harry Potterze. Może Wy macie jakieś ulubione, którymi chcielibyście się podzielić?
Ja podaję linki do moich najulubieńszych:
Hapy Niu Jer
http://forum.mirriel.net/viewtopic.php? … py+niu+jer

Z prądemhttp://forum.mirriel.net/viewtopic.php? … r%C4%85dem

Z prądem II: Widzieć znaczy wierzyć

http://forum.mirriel.net/viewtopic.php? … r%C4%85dem


Dla zachęty wklejam jeden krótki fanfic dotyczący Harry Pottera:
27 POWODÓW, BY CIĘ ZABIĆ


Sz.Pan
Harry James Potter
Wieża Gryffindoru
Szkoła Magii i Czarodziejstwa
Hogwart


Zapewne zastanawiasz się, dlaczego do Ciebie piszę i czy ten list jest opatrzony jakąś klątwą. Nie, zapewniam Cię, nie jest. Jak widzisz, odkąd pozostaję w ukryciu, mam całkiem sporo wolnego czasu. Słyszałeś może o tych wierszykach, w których pierwsze litery pierwszych słów w wersach tworzą inne słowo, jak na przykład VOLDEMORT? Zresztą, to nieistotne.

Strasznie się dziś nudziłem, więc postanowiłem wykorzystać tę oryginalną formę alfabetu, by wyjaśnić wreszcie, dlaczego tak bardzo Cię nienawidzę. Nawet nieźle mi wyszło. Pomyślałem, że może chciałbyś się wreszcie dowiedzieć, dlaczego chcę Cię zabić. Właściwie mało mnie obchodzi ta twoja wiedza, bylebyś był martwy. kurcze, po prostu to przeczytaj! Sam zobacz, nie ma Cię tu, a jednak znowu mnie wkurzyłeś. Mógłbyś się po prostu położyć na środku autostrady i oszczędzić mi kłopotu? Nie? Tak myślałem.

Aportacja. Dlaczego nie mogę po prostu aportować się do Hogwartu i Cię zabić? Życie stałoby się o wiele prostsze. A, a jeśli ta Granger powie "Historia Hogwartu", przywal jej ode mnie. Dziękuję.

Bellatrix. Usiłowałeś rzucić na nią Cruciatusa? Doprawdy, kogo chcesz oszukać?

Ciemna Strona. Ja jestem zły, a Ty nie. Ja mam zawsze rację, a Ty nie. I pogódź się z tym.

Dzieci. Dzieci są nieznośne. Jesteś dzieckiem. Domyśl się.

Estetyka. Jesteś taki brzydki! Gdybyś nie był, może pozwoliłbym Ci przeżyć… A tak wyświadczam ludzkości przysługę, naprawdę.

Fawkes. To głupie ptaszysko jest nadzieniem w naszych różdżkach. Gdyby nie on, Ty byłbyś martwy, a ja siedziałbym na plaży w Acapulco. Czy Ty wiesz, jaki ja jestem blady??? To przez Ciebie!

Ginny Weasley. Po czterdziestu latach w końcu ktoś mnie polubił, a Ty musiałeś mi ją odbić! Niech to! I can't get no satisfaction!

Harry. Co za głupie imię. Zwłaszcza, jeśli pomyśleć, że nie dożyjesz pierwszego golenia…

Imię. Nigdy nie waż się wymieniać mojego imienia. Tylko najbliżsi używają zdrobnień typu "Voldy" lub "Morty", ale na pewno nie Ty. Nie tłumacz się, widziałem za dużo fanfików. I nie obchodzi mnie, że to nie Ty je pisałeś, powinieneś zakończyć ten proceder. To jest wysoce irytujące.

Jazdy. Wynoś się z mojej głowy! Gdyby nie te Twoje jazdy, Artur Weasley już by nie żył. Czy wiesz, że rudy kolor ściąga promieniowanie UVA i UVB? A to oznacza, że rodzina Weasley'ów bez niczyjej pomocy jest w stanie zniszczyć warstwę ozonową. Więc następnym razem, jak się poparzysz na słońcu wiedz, że to wyłącznie Twoja wina.

Kotuś. Spaprałeś sprawę, kotuś. Tak to teraz mówią? Koootuuuuś? Uch, aż mnie otrząsa.

Legilimencja. Lubię wyzwania, a Ty mi takiego nie zapewniłeś. To nieładnie, tak nie stawać do walki.

Morderstwo? Zabić mnie? Nie masz jaj do czegoś takiego. Nie mogłeś nawet rzucić porządnego Cruciatusa na Bellatrix. To chyba oznacza, że moje będzie na wierzchu.

Nancy Sinatra
. Gdyby nie ta jej piosenka, nie byłoby Cię na świecie. Przypomnij mi, żebym zniszczył jej płyty, jak już skończę z Tobą.

Ohyda. Czytaj: herbata rozpuszczalna. Ktokolwiek to wymyślił, powinien zostać rozstrzelany. Oooo… to byłeś Ty, prawda? Dzięki za zrujnowanie mi lata! Prosiłem o pyszną, mrożoną herbatkę, a Glizdogon przyniósł mi kubek kociego moczu. "Wystarczy dodać wody…" Bleeee! Smakuje jak herbata słodzona syropem Pini. Nawet ja nie jestem tak okrutny, Potter.

Przepowiednia. Ta cholerna przepowiednia mówi, że albo Ty zabijesz mnie, albo ja Ciebie. Oczywiście, to ja będę zabijał, kiciu.

Quidditch. Dlaczego musisz być w tym taki dobry? Ja się ledwo utrzymywałem na miotle, nie wspominając nawet o grze… Ale w końcu to ja jestem ten zły, ahahahahahahahaha!!!!!

Remus Lupin. Powiedzmy to głośno - TO WILKOŁAK! Powinien być po mojej stronie, nie po Twojej!

Sierotka. O, Twoi rodzice nie żyją, wielkie halo. Moi też są martwi i jakoś nikt z tego powodu się nade mną nie rozczulał. Przynajmniej, dopóki nie zostałem Czarnym Panem. Ale to zupełnie inna historia.

Śmierć. Najłatwiejsza rzecz na świecie, a Tobie nie wychodzi. Avada Kedavra to zaklęcie zabijające. ZABIJAJĄCE. To znaczy, że powinieneś umrzeć. Nic dziwnego, że oblewasz eliksiry.

Ty. I wszystko jasne.

Urodziny. Dziś mam urodziny, a siedzę tu w zamknięciu pisząc głupawy liścik do głupawego chłopaka, który nie zdołał umrzeć jak powinien. Wiesz, co byłoby dla mnie świetnym prezentem? Ty… martwy. Zabiłbyś się dla mnie? No dalej… Będzie fajnie, obiecuję!

Voldemort. Ja. Jako ja. Mnie. Ty żyjesz, ja umieram. Jestem za młody, by umierać! A Ty jesteś frajer, więc mała strata.

Wzrok. Doprawdy wytłumacz mi to jedno. Jak chłopiec ślepy jak kret może zostać szukającym??? Okulary powinny być zabronione na boisku, odbijając słońce mogą poważnie uszkadzać wzrok innych graczy. Każdy Minister Zdrowia Ci to powie.

Xerox. To skandal, nie chcieli powielić moich ulotek - "Zabij Harry'ego Pottera - dostaniesz koszulkę!" Nie uwierzysz, co ludzie zrobią, żeby dostać gratisa.

Yyyyy… Po prostu umrzyj!

Zonko. Dlaczego nie chciał franchisingu na Gadżety Śmierciożercy? Z zysków miałem zapłacić nagrodę za Twoją głowę, a tak mi zyski szlag trafił! No tak, rozumiem. Piekielny Potteromaniak!

To tyle na razie. Jak to mówią, Kill you later...
Lord Voldemort


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#2 2009-06-24 17:16:40

 Keva

Zakręcony

Zarejestrowany: 2007-08-05
Posty: 1040
Punkty: +2

Re: Fanfiki

Ha, ha, ha... list do Pottera jest genialny... dobiło mnie Acapulco

Sama kiedyś pisałam fanfick Potterowski i jeden serii Cherub, ale jakoś tak mi przeszło. A że większość tych blogowych jest beznadziejna to nie czytam ich od jakiegoś czasu wcale

Offline

#3 2009-06-24 17:19:35

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: Fanfiki

tak ten list jest genialny
Ja czytałam kilka fanfików z HP i Władcy Piescieni ale dość dawno. Pamiętam, mi się większość podobała
Natchnęłyście mnie i chyba sobie zaraz poszperam w sieci


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#4 2009-06-24 17:30:12

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: Fanfiki

Olga jak znajdziesz jakieś to podaj linki. z chęcią poczytam coś dotyczące Władcy Pierścieni.


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

#5 2009-07-07 18:01:46

Iza

Dobry dyskutant

4583550
Skąd: Glin/Irlandia
Zarejestrowany: 2008-05-11
Posty: 1303
Punkty: +1
Opis: It's good to be back :)
Aktor: Jared Leto chwilowo :P
Duet: Wire to Wire :)

Re: Fanfiki

List jest bardzo dobry! Uwielbiam czytać takie rzeczy. Bo nie lubię zbyt poważnych fanfików, które traktują zazwyczaj o tym samym, co książka
Lubię jak fani mają zdrowe podejście i potrafią się trochę pośmiać ze swoich ulubionych bohaterów . Oczywiście w granicach przyzwoitości
Najbardziej rozwalają mnie ten fanfiki powyżej 18 lat , trochę to jest żałosne, to opisywanie tych wszystkich scen łóżkowych i dorabianie przykładowo Potterowi opinii dobrego kochanka , dla mnie w tym momencie znika cała magia książek dla dzieci.


http://i47.tinypic.com/2zpl2j6.jpg

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Grodzisk Wielkopolski szambo hotelstayfinder Hoteles Chipre