Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-03-12 17:25:39

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Saga o Wiedzminie
Andrzej Sapkowski

http://www.legolas.pl/okladka/500/3/978837578/9788375780307.jpg

Wiedźmin to typ wojownika stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego. Pojawia się w Cyklu wiedźmińskim tego autora, na który składają się dwa zbiory opowiadań oraz pięciotomowa Saga o wiedźminie. Wiedźmini zrzeszeni są w tajemnym bractwie i zajmują się odpłatnym zabijaniem potworów zagrażających bezpieczeństwu ludzi. Głównym bohaterem Cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii.

Na podstawie tego powstał film Wiedźmin oraz gra komputerowa Wiedźmin i Wiedźmin: Powrót Białego Wilka


Lista książek

I. Opowiadania
1. Ostatnie życzenie (SuperNOWA 1993)
2. Miecz przeznaczenia (SuperNOWA 1992)
3. Coś się kończy, coś się zaczyna (SuperNOWA 2000) (zawiera dwa opowiadania luźno związane z cyklem wiedźmińskim)
II. Saga o wiedźminie
1. Krew elfów (SuperNOWA 1994)
2. Czas pogardy (SuperNOWA 1995)
3. Chrzest ognia (SuperNOWA 1996)
4. Wieża Jaskółki (SuperNOWA 1997)
5. Pani Jeziora (SuperNOWA 1999)


O Wiedźminach

Wiedźminami zostają przede wszystkim dzieci niewiadomego pochodzenia. Wielu sądzi, że wiedźminami zostają dzieci-niespodzianki, wiedźmini wierzą, że kiedyś uda im się znaleźć takie dziecko i nie będzie ono musiało przechodzić żadnych prób ani mutacji, by stać się wiedźminem. Młodzi wiedźmini, trenowani są od najmłodszych lat w sztuce walki. Ich organizmy są poddawane daleko idącym przemianom poprzez magiczne eliksiry (tzw. Próba Traw), w celu przygotowania ich do walki z potworami (organizmy wiedźminów nabywają także nowych możliwości, jak na przykład kontrola nad odruchem źrenicznym, wyostrzone zmysły, zwiększony refleks i wytrzymałość). Duża część kandydatów umiera w czasie tych zabiegów. Skutkiem ubocznym zmian jest bezpłodność, często oszpecenie twarzy i czasami utrata pigmentu, przez co wiedźmin staje się albinosem. Skutki uboczne są bardzo różnorodne.

Wiedźmiński trening uczy tłumienia emocji (również dzięki eliksirom), co sprawia, że wielu ludzi postrzega wiedźminów jako pozbawionych uczuć. Uczy również szybszego (oraz cichszego) od innych stworzeń poruszania się, co jest podstawowym atutem każdego wiedźmina. W czasie szkolenia wiedźmini uczą się również wszystkiego o potworach, z którymi może im przyjść walczyć, podstaw magii (znaki wiedźmińskie) oraz wytwarzania eliksirów, które krótkotrwale podnoszą ich sprawność w walce (jakkolwiek nie jest wspomniane czy wiedźmini rzeczone eliksiry wykonują własnoręcznie). Każdy wiedźmin posiada magiczny amulet, który ostrzega przed obcą magią i niebezpieczeństwem, stanowi także znak rozpoznawczy oraz cechowy.

Wiedźmini pojawiający się w powieści: Geralt z Rivii, Eskel, Vesemir, Lambert, Coën z Poviss.


Inne postaci

W książkach o Geralcie z Rivii występuje też wiele innych postaci:
Cirilla (Ciri) - dziecko przeznaczenia, księżniczka, wnuczka Calanthe i córka Pavetty. Starsza Krew, Krew Elfów, Jaskółka i Pani Jeziora. Dziecko Niespodzianka, które dostał Geralt. Szkolona w Kaer Morhen.
Jaskier - bardzo zabawna postać, trubadur i poeta. Przyjaciel Geralta.
Yennefer z Vengerbergu - wielka czarodziejka, zakochana z wzajemnością w Geralcie. Łączy ją z Ciri i z Geraltem bardzo wiele. Dawny członek Rady, nie była jednak w Kapitule. Po aferze na Thanned posądzona o zdradę, co było nieprawdą.
Triss Merigold - kolejna czarodziejka, przyjaciółka Yennefer, zakochana w Geralcie, członek Loży.
Filippa Eilhart - czarodziejka, szefowa Łoży i doradca Dijkstry. Przed aferą na Thanned członek Rady i Kapituły.
Milva - czyli Maria Barring, zwana też Kanią, łowczyni, towarzyszka Geralta. Wyruszyła razem z nim by ratować Ciri.
Cahir aep Ceallach - Nilfgaardczyk uparcie twierdzący, że nim nie jest. Również uczestniczy w wyprawie ratunkowej dla Ciri.
Emiel Regis - wampir wyższego rzędu, cyrulik, alchemik i uczony. Także członek wiedźminowej kompanii.
Avallac'h - Wiedzący, elfi czarodziej. Pomaga Geraltowi na cmentarzu Tir na Bea Arainne.
Vilgefortz z Roggeveen - potężny czarodziej, głowa Kapituły. Odpowiedzialny za przewrót na Thanned. Śmiertelny wróg Ciri, Yennefer i Geralta. Emhyr van Emreis - Deithwen Addan yn Carn Morvudd, Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów, imperator Nilfgaardu.


Opis

1. Opowiadania
Cykl wiedźmiński (jeszcze wówczas nie planowany przez autora) zaczął się jako seria opowiadań, pierwotnie publikowanych na łamach miesięcznika "Fantastyka". Były głównie nowymi wersjami znanych legend i baśni.
Pierwszym z nich było opowiadanie pt. Wiedźmin z grudnia 1986 roku, napisane na konkurs "Fantastyki", w którym zajęło III miejsce (I miejsce - Wróciłeeś Sneogg, wiedziałam... Marka S. Huberatha).
Kolejne opowiadanie pt. Droga, z której się nie wraca (niezwiązane bezpośrednio z samym Geraltem) ukazało się w sierpniowym numerze pisma w 1988 roku. Początkowo, autor nie chciał nawiązywać w nim do cyklu ze świata wiedźmina, jednak kiedy cykl ten zaczął powstawać, pojawiły się w nim nawiązania do fabuły tego opowiadania. Jak wspomina pisarz, kiedy Droga, z której się nie wraca po raz pierwszy ukazała się na łamach "Fantastyki", zostały tam dokonane pewne poprawki redaktorskie bez zgody samego Sapkowskiego.
Pierwsze cztery opowiadania o Geralcie oraz Droga, z której się nie wraca, ukazały się w zbiorze opowiadań Wiedźmin, który został opublikowany nakładem wydawnictwa REPORTER. Później wszystkie piętnaście opowiadań wiedźmińskich ukazało się w dwóch zbiorach wydawnictwa superNOWA - Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia. Dwa opowiadania pośrednio związane z cyklem - Droga, z której się nie wraca oraz Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie-żart, opublikowane w 1994 w fanzinie "Czerwony Karzeł", mylnie odczytywane przez niektórych jako "alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie") znaleźć można w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna.

2. Saga o wiedźminie
Saga o wiedźminie to pięć powieści o wiedźminie Geralcie (Krew Elfów, Czas Pogardy, Chrzest Ognia, Wieża Jaskółki, Pani Jeziora), w których Sapkowski łączy wiele wątków rozpoczętych w opowiadaniach oraz dodaje nowe. Oprócz samego wiedźmina, główną bohaterką jest również Ciri - dziecko-niespodzianka znane już z opowiadań. Nazwa Saga o wiedźminie została nadana przez wydawcę - Sapkowski zamierzał nazwać sagę Krew elfów, zaś pierwszy tom miał być pierwotnie zatytułowany Lwiątko.


Ekranizacja

Wiedźmin doczekał się ekranizacji w 2001 roku. Reżyserem filmu był Marek Brodzki. Scenariusz napisał Michał Szczerbic, który pod koniec wycofał się z produkcji. Rolę tytułową powierzono Michałowi Żebrowskiemu. Muzykę skomponował Grzegorz Ciechowski. Film został stworzony jako dodatkowy efekt prac nad serialem telewizyjnym, którego premiera miała miejsce jesienią 2002 roku.
Film nie spodobał się publiczności, wskutek czego zarobił jedynie około połowy tego, co wydano na jego produkcję. Prawdopodobne przyczyny niepowodzenia to:
# Na skutek prób wykorzystania jak największej części oryginalnego materiału fabuła okazała się niespójna.
# Znaczna część osób uczestniczących w produkcji nie miała do czynienia z literaturą Andrzeja Sapkowskiego.
# Błędy w doborze obsady i kostiumów
# Bardzo słabe efekty specjalne (szczególnie potwory np. złoty smok, bazyliszek)
# Błędy i nielogiczności w fabule (oraz, niekiedy znaczne, odejścia od fabuły cyklu wiedźmińskiego)

Mimo złych ocen film chwalono za muzykę Grzegorza Ciechowskiego oraz postać Geralta (mimo pewnych błędów charakteryzacji).____________________________________________________________________________
żródło: Wikipedia


Moja ocena:

Długo nie mogłam przekonać się do książki przez wprost tragiczny film Ale gdy już wzięłam się za czytanie nie mogłam przestać Książka jest wspaniała. Jest wciągająca i ani przez chwilę nie wieje od niej nudą. Momentami nawet wzruszająca i co najważniejsze ma swietny "cięty" i sarkastyczny humor - to chyba jej największa zaleta Czytałam ją jak dotąd raz ale mam zamiar zrobić sobie powtórkę w najbliższym czasie A co wy sądzicie o książce?

Ostatnio edytowany przez olga89 (2009-11-17 21:36:01)


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 

#2 2009-03-13 15:17:47

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Ja miałam niemiłą sytuację. Otóż przeczytałam chyba 5 książek, wciągnęły mnie okropnie, ale później miałam taki nawał pracy, że nie mogłam skończyć! Zamierzam dlatego czytać od początku, zwłaszcza, że przy tych tomach to sama przyjemność!


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

 

#3 2009-03-14 10:27:15

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Mirya ostatnie tomy są najlepsze Ale trzeba dobrze pamiętać co było wcześniej dlatego jeśli będziesz miała możliwość to radzę zacząć od początku


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 

#4 2009-03-17 17:16:29

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Ja kocham Sapkowskiego za Wiedźmina, zarówno za opowiadania, jak i sagę... I za parę innych dzieł też go kocham
'Wiedźmin' jest genialny!... Czytałam wszystkie tomy z wypiekami na twarzy i mało się nie pobeczałam, kiedy zorientowałam się, że zostało mi tylko 20-parę stron ostatniego xD
Niewiele jest książek, które robią na mnie takie wrażenie, jak saga o Wiedźminie, a że to polska twórczość, to kocham ją jeszcze 100 razy bardziej (tak w ramach szeroko pojmowanego patriotyzmu )

Offline

 

#5 2009-06-30 10:59:30

Svasti

Hindustani

Zarejestrowany: 2007-04-28
Posty: 16201

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Czytałam Wiedźmina! Saga jest bardzo ciekawa, strasznie mnie wciągła. Pamiętam, że bardzo mi się podobał taki zły bohater Cohen czy jak mu tam, strasznie się z nim zżyłam. Swoją drogą chyba muszę sobie odświeżyć całą sagę bo nie bardzo już pamiętam.

Szkoda, że film im nie wyszedł, bo to naprawdę mogła być perełka.


https://66.media.tumblr.com/9b3bd323986c863ff17ad53044e3e992/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o1_400.gifhttps://66.media.tumblr.com/37793d7ce5bdd1dda5051ac4bdacc187/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o2_400.gif

Offline

 

#6 2009-07-25 11:40:37

Assapan

Robi postęp

8460628
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 274
Aktorka: Kajol, Preity
Aktor: Only SRK <3
Duet: SRK & Kajol
WWW

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

o tak! to jest autor, którego czczę i wielbię ponad miarę !!!
jego opowiadania wciągają jak wir od wanny
po prostu the best! ^^


http://img26.imageshack.us/img26/9712/kank06bl.jpg
Ponieważ nie zawsze na końcu tęczy znajdziesz garnek ze złotem... Toteż pozostaje Bollywood, Twój świat marzeń i kolorowych doznań

Offline

 

#7 2009-08-23 10:12:20

Svasti

Hindustani

Zarejestrowany: 2007-04-28
Posty: 16201

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

To ja mam szczęście, że najpierw czytałam sagę, a potem oglądałam film. Masz rację, kiepsko film im wyszedł.
Wiem, że książka bardzo mi się podobała.


https://66.media.tumblr.com/9b3bd323986c863ff17ad53044e3e992/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o1_400.gifhttps://66.media.tumblr.com/37793d7ce5bdd1dda5051ac4bdacc187/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o2_400.gif

Offline

 

#8 2009-11-15 19:35:31

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Filmu nie oglądałam i nie zamierzam, ale za to książka.... cud, miód! Świetnie zarysowane wszystkie postacie- nawet te, które schodzą na dalszy plan, sarkastyczny, często dosyć ironiczny humor, fabuła i akcja i to wszystko inne, co sprawia, że saga wciąga od pierwszej strony, a to 'wciągnięcie' trwa aż do ostatniej
UWAGA SPOILERY!
Co do bohaterów: najbardziej chyba polubiłam Cahira- cały jego wątek był niezwykle ciekawy, a gdy umiera po to, by zapewnić kilka minut czasu Ciri... to dla mnie chyba najbardziej wzruszająca scena.
Przez długi czas nie mogłam się za to przekonać do Yennefer, sama nie wiem dlaczego. Jest postacią bardzo specyficzną, kocha Geralta, a mimo to go rani, z wzajemnością zresztą. Polubiłam ją przy ostatnich częściach, gdy udowodniła co jest dla niej najważniejsze .

Przede wszystkim pokochałam jednak wiedźminów, wszystkich, którzy byli przedstawieni w powieści- achhh! Cudowni faceci!

Cały cykl ma jeszcze jedną zaletę: zmusza czytelnika do myślenia.
A co myślicie o zakończeniu? Dobre, złe, niezrozumiałe, dziwne?


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

 

#9 2009-11-17 21:40:24

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Wiedźmin" ---> Andrzej Sapkowski

Luthien napisał:

A co myślicie o zakończeniu? Dobre, złe, niezrozumiałe, dziwne?

Zakończenie zdecydowanie mnie zaskoczyło i to pozytywnie bo do samego końca byłam pewna, że Geralt zginął. A tu właściwie do końca nie wiadomo co się z nim stało Wygląda na to, ze Ciri gdzieś ich przeniosła i z jednej strony było mi zal, że jednak nie zostali wszyscy razem, ale z drugiej strony cieszyłam się, że właściwie skończyło się optymistycznie. Pamiętam, że po przeczytaniu książki jeszcze długo zastanwaiałam się co się właściwie stało i lubiłam wyobrażać sobie jak to się dalej potoczyło


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
R o St elice mĂĄje RĂĄje ko RĂĄjec Jest ebĂ­ Karel Je kalendarzyki