Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Mały Książę" ---> Antoine de Saint-Exupéry

#1 2009-12-18 16:37:46

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Mały Książę" ---> Antoine de Saint-Exupéry

http://wykredowana.files.wordpress.com/2009/05/maly_ksiaze.jpgMały Książę (fr. Le Petit Prince) - książka Antoine'a de Saint-Exupéry'ego wydana w roku 1943. Książka została przetłumaczona na ponad 170 języków, sprzedana w ponad 60 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury.

Mały Książę jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował.

Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą bajkowej fabuły znajduje się druga, symboliczna, dotykająca prawd uniwersalnych.

Od początku zamiarem autora było adresowanie książki do dorosłego czytelnika, dlatego zadedykował ją Léonowi Werthowi, dopisując:
"Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci... (przekład: Jan Szwykowski)"

Przypuszcza się, że zamiar napisania Małego Księcia powstał latem 1941 roku, kiedy pisarz przebywał w szpitalu w Los Angeles. Problemy zdrowotne pogłębione były przez osobiste kłopoty: Exupéry przeżywał rozterki związane z opuszczeniem ojczyzny (po inwazji niemieckiej na Francję), rozstanie z najważniejszą w jego życiu osobą - matką oraz labilność emocjonalną jego związku z żoną Consuelo.

Będąc w szpitalu, czytywał baśnie Andersena.

Przyjazd Consuelo z Francji zmobilizował Exupéry'ego do ukończenia Małego Księcia. Pisarz rozszerzył wówczas wątek róży, której pierwowzorem była postać żony.

Pisał o tym w liście do niej, wyrzucając przy tym sobie, podobnie jak to czynił Mały Książę w stosunku do róży: Ale ja chyba nie zawsze wiedziałem, jak troszczyć się o Ciebie. Żałował też później, że Werthowi, a nie Consuello zadedykował swe dzieło.

Niedługo po ukazaniu się książki drukiem Exupéry wyjechał do francuskiej bazy lotniczej w Afryce Północnej. Podobnie jak Mały Książę, który opuszczając swą planetę nie miał zobaczyć więcej swojej róży, tak on na zawsze rozstał się z Consuelo.


Treść:

Mały Książę jest książką o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia pytania o hierarchię wartości, sens więzi między ludźmi.

Za postacią głównego bohatera skrył się sam Exupéry. W dzieciństwie nawet nazywany był przez rodzeństwo królem-słońcem, co miało też związek z arystokratycznym pochodzeniem. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą, powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne, szukaniem odpowiedzi na wiele pytań.

_____________________________________________
źródło: www.wikipedia.pl


moja ocena:
Moja ukochana książka dzieciństwa - mimo, ze wtedy jeszcze nie rozumiałam jej dokładnego sensu to od razu mnie urzekła To znak, ze jest wyjątkowa, bo bedąc dzieckiem prawie nic nie czytałam i zadne książki mi się nie podobały
Co sadzicie o książce?


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 

#2 2009-12-18 21:21:06

 kwiecien25

Bollymaniak

Skąd: Opoczno
Zarejestrowany: 2009-08-01
Posty: 1304
Aktorka: Kajol
Aktor: SRK
Duet: SRK & Kajol

Re: "Mały Książę" ---> Antoine de Saint-Exupéry

Książka jest piękna, ma super przekaz i dzięki sposobowi w jaki jest napisana dociera i jest zrozumiała dla każdego Jedna z moich ukochanych książek, ustępuje ona w moim uznaniu tylko książce Oskar i pani Róża, która również przekazuje ważną prawdę i jest wzruszająca

Offline

 

#3 2009-12-19 13:41:16

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Re: "Mały Książę" ---> Antoine de Saint-Exupéry

Moja najukochańsza książka zaraz na równi z "Oskar i Pani Róża"! ^^
Uwielbiam ją ! Jakże mądrze a zarazem prosto napisana. Pamiętam jak ją czytałam, że każda kartka zachwycała mnie nową myślą, wspaniałym cytatem


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

 

#4 2010-08-01 13:19:26

 Shahrukhomaniaczka

Nabijacz

10451229
Call me!
Skąd: Sucha Beskidzka
Zarejestrowany: 2007-08-07
Posty: 645
Aktorka: Rani, Pryianka, Kajol
Aktor: Shahrukh <3! :D
Duet: SRK - Rani, SRK - Kajol
WWW

Re: "Mały Książę" ---> Antoine de Saint-Exupéry

Lubię tą książkę. Podoba mi się wiele cytatów w niej zawartych, nad którymi można dłużej pomyśleć i zastanowić się nad niektórymi życiowymi sprawami.
Ciekawe podróże po planetach dobre opisy. Myślę, że ksiązka warta jest przeczytania i to nie raz.


http://img264.imageshack.us/img264/3650/jo2sc7rm2.jpg
Gdy widze Shahrukha jestem szczęśliwa

Offline

 
  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Mały Książę" ---> Antoine de Saint-Exupéry
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
opublikowany tutaj czytaj dalej na tej stronie napój caprio Ian Mahinmi