Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Pieśń Lodu i Ognia" (cykl) ---> George R. R. Martin

#1 2011-12-20 17:44:53

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Pieśń Lodu i Ognia" (cykl) ---> George R. R. Martin

Pieśń Lodu I Ognia
George R. R. Martin


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e4/A_Game_of_Thrones_Novel_Covers.png


1. Gra o tron


Tytuł oryginalny: A Game of Thrones
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Kruk Paweł
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1996
Rok pierwszego wydania polskiego: 1998


Opis:

Fabuła jest osadzona w Westeros, fantastycznym świecie przypominającym średniowieczną Europę. W tym świecie pory roku mogą trwać lata lub nawet dekady.

Lord Eddard Stark, pan posiadłości i ziem wokół Winterfell, gości króla całego królestwa, Roberta Baratheona i jego żonę, Cersei Lanninster. Król Robert prosi Eddarda, swego starego przyjaciela, o przyjęcie stanowiska Królewskiego Namiestnika, pierwszej po królu najważniejszej osoby w państwie. Eddard początkowo odmawia, zaniepokojony tym, że poprzedni namiestnik, Jon Arryn, nagle zmarł.Mimo nalegań żony Eddard przyjął stanowisko namiestnika. Nieoczekiwanie okazuje się, że jego poprzednik prawdopodobnie został zamordowany, co więcej - na zlecenie królowej lub jej rodziny.

Lord Eddard udaje się do Królewskiej Przystani ze swoimi córkami, Sansą i Aryą. Miał z nimi pojechać ich 8-letni syn Bran. Niestety, wspinając się na wieżę zobaczył królową z bratem w niedwuznacznej sytuacji, podsłuchał także ich rozmowę. Jaime, brat bliźniak królowej, zrzucił Brana z wieży. Bran przeżył, ale nic nie pamiętał. Eddard pojechał z królem do stolicy. Odkrywa tam, że dwór jest pełen intryg i krwawych sekretów. Tymczasem Catelyn Stark zmierza na południe, aby podzielić się z mężem nowiną o próbie morderstwa syna, Catelyn podejrzewa o to Lannisterów, co powoduje napięcie między rodami, mogące być przyczyną rychłej wojny domowej. Owe zachwianie równowagi zauważa dawny wróg z dalekiej północy, oddzielony monumentalnym Murem.

Na wschodzie Daenerys Targaryen, córka nieżyjącego króla Aerysa Targanyena (ostatniego z trzywiekowej dynastii, zabitego przez Jaimego Lannistera piętnaście lat wcześniej) zostaje sprzedana przez swojego brata Viserysa Khalowi Drogo, władcy plemienia Dothraków. W zamian za rękę siostry Viserys oczekuje armii zdolnej podbić Królewską Przystań i odzyskać dla niego tron. Niedługo po ślubie Viserys zaczyna odsłaniać swoją niepoczytalną naturę, odziedziczoną po ojcu, co prowadzi go do śmierci, zadanej mu przez Drogo.

Tymczasem Daenerys, początkowo przerażone dziecko wydane za obcego, dorosłego mężczyznę, odnajduje swoje miejsce wśród ludzi z plemienia. Odkrywa w sobie miłość do męża, zachodzi z nim w ciążę, co Drogo uznaje za początek wielkiego przymierza między ich rodami, które zdobędą władzę nad Westeros. Szczęście Daenerys trwa krótko, na jej nienarodzonego syna i na męża zostaje rzucony zły urok, przez co obaj umierają. Podczas ceremonii pogrzebowej okazuje się, że w żyłach Daenerys płynie niezwykła, królewska krew, dzięki której ostatnia z rodu Targaryen może zbudzić moc nieobecną w Westeros od wieków - smoki.

_____________________________________________________


2. Starcie królów


Tytuł oryginalny: A Clash of Kings
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jakuszewski Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1998
Rok pierwszego wydania polskiego: 2000


Opis:

Fabuła toczy się w fantastycznym świecie w Westeros i Essos, gdzie pory roku mogą trwać kilka lat.

Brat zmarłego króla Roberta, Stannis obwołuje się królem, podobnie jak jego młodszy brat – Renly. Wypływa ze Smoczej Skały i za pomocą czarów zabija Renly'ego zdobywając tym samym połowę jego wielotysięcznej armii. Maszeruje na Królewską Przystań i rozgłasza, że chłopiec zasiadający na tronie – Joffrey – nie jest synem Roberta, ani jego dziedzicem.

Tymczasem w dorzeczu trwają walki: Tullych i Starków przeciwko Lannisterom. Balon Greyjoy zdobywa Fosę Cailin – klucz do północy. Obwołuje się królem Wysp i Północy, a jego syn, Theon zdradza Robba i zdobywa Winterfell.

Tyrion Lannister broni Królewskiej Przystani przed Stannisem, ale w ostatniej chwili przybywa jego ojciec, który połączył siły z resztą armii Renly'ego – wszystkimi siłami Wysogrodu. Zaręczyny Sansy Stark z Joffreyem zostają zerwane, bo Wysogród zawarł z nim sojusz tylko pod warunkiem małżeństwa damy Margaery z młodym królem.

Arya Stark zostaje zabrana z Królewskiej Przystani przez Yorena – człowieka z Nocnej Straży, który chodzi po całym Westeros i poszukuje ludzi do służby na Mur. Nie udaje się to. Dziewczynka krąży po całym dorzeczu Tridentu, chcąc trafić do matki.

Tymczasem na wschodzie jedyna prawna żyjąca potomkini smoczych królów, Daenerys Targaryen chce odzyskać tron. Wykluwają się jej 3 smoki, z którymi przemierza Czerwone Pustkowie.

Na północy 300 ludzi z Nocnej Straży wyruszyło za Mur, aby zmierzyć się z Mancem Rayderem – przywódcą wolnych ludzi. Straż zostaje rozniesiona przez Innych, nieumarłe upiory z legend, a Jon Snow przystaje do wolnych ludzi, aby ich szpiegować.

________________________________________________________


3. Nawałnica mieczy: Stal i śnieg


Tytuł oryginalny: A Storm of Swords: Steel and Snow
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jakuszewski Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2000
Rok pierwszego wydania polskiego: 2002


Opis:

Nawałnica mieczy jest najdłuższą powieścią z wydanych do tej pory tomów. Z tego powodów została podzielona na dwie części. Pierwsza została wydana pod nazwą Stal i Śnieg, zaś druga - Krew i Złoto.

Nawałnica mieczy wygrała w 2001 Nagrodę Locusa a w 2002 Nagrodę Geffena dla najlepszej powieści fantasy. W 2001 była nominowana do Nagrody Nebula. Jako pierwsza powieść z całej sagi została nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny literatury fantasy - Nagrody Hugo, jednakże przegrała z powieścią Harry Potter i Czara Ognia.

________________________________________________________


4. Nawałnica mieczy: Krew i złoto


Tytuł oryginalny: A Storm of Swords: Blood and gold
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jakuszewski Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2000
Rok pierwszego wydania polskiego: 2002


Opis:

Druga część trzeciego tomu cyklu "Pieśń lodu i ognia", który zdobył podziw czytelników i krytyki na całym świecie. Locus uznał tom pierwszy, "Grę o tron", za najlepszą powieść fantasy 1997 roku. Tom drugi, "Starcie królów", dowiódł słuszności decyzji.

"Rzuciłem się na tę książkę, a potem kurczowo trzymając ją, nie mogłem się oderwać. Jest świetna".
Robert Jordan

"Prawdziwie epicka fantasy rozgrywająca się w świecie o udokumentowanych ośmiu tysiącach lat historii, znajdującym się w obliczu nadciągającej groźnej zimy - która może trwać dziesięć lat - mamionym przez miecze i czary władne wywołać niszczycielskie skutki... Martin urządził wyśmienitą ucztę dla miłośników fantasy o olbrzymim apetycie".
"Publishers Weekly"


__________________________________________________________


5. Uczta dla wron: Cienie śmierci


Tytuł oryginalny: A Feast for Crows
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jakuszewski Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego wydania polskiego: 2006


Opis:

Po śmierci króla potwora, Joffreya, Cersei przejęła władzę w Królewskiej Przystani. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie jak nasiona rzucone na jałową ziemią. Jednakże, jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem. W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów... To czas, gdy mądrzy i ambitni, podstępni i silni, zdobędą umiejętności, siłę i magiczne talenty potrzebne, by przeżyć straszliwy okres, jaki ich oczekuje. Czas, w którym szlachetnie urodzeni i prości ludzie, żołnierze i czarodzieje, skrytobójcy i mędrcy muszą połączyć siły, ponieważ na uczcie dla wron jest wielu gości, ale tylko nieliczni ujdą z niej z życiem...

__________________________________________________________


6. Uczta dla wron: Sieć spisków


Tytuł oryginalny: A Feast for Crows
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jakuszewski Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego wydania polskiego: 2006


Opis:

Wojna pięciu królów zbliża się powoli do końca, a Lannisterowie i ich sojusznicy uważają się za zwycięzców, jednakże nie wszystko w kraju idzie dobrze. Po śmierci króla-potwora, Joffreya, władzę w Królewskiej Przystani przejęła Cersei. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie. Jest jeszcze kilka innych osób mogących rościć sobie pretensje do Żelaznego Tronu, ale są one zbyt słabe lub przebywają za daleko, by mogły stanowić realne zagrożenie. Jak po każdym wielkim konflikcie wkrótce zaczynają się też zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem. W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów...

___________________________________________________________


7. Taniec ze smokami: Część 1


Tytuł oryginalny: A Dance with Dragons
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jakuszewski Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego wydania polskiego: 2011


Opis:

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna...

Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć...

Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu...

Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem...

W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców...___________________________________________________________
biblionetka.pl, wikipedia.pl


Moja opinia:

Przeczytałam dopiero 2 pierwsze tomy i jestem oczarowana . Nie spodziewałam się, że przeczytam jeszcze kiedykolwiek coś co dorówna Tolkienowi albo Sapkowskiemu i cieszę się, że się myliłam. Ten cykl jest wprost genialny! Ma taką mnogość bohaterów, że każdy znajdzie swojego ulubieńca, a akcja gna naprzód w zawrotnym tempie i co chwila zaskakuje.
Jak dotąd najlepsze i najbardziej zaskakujące momenty w dwóch pierwszych tomów to narodziny smoków Daenerys i ucieczka Brana i Rickona z Winterfell - myślałam, że padnę jak okazało się, że ukrywali się w krypcie pod samym nosem Theona
Jeżeli zaś o bohaterów chodzi to trzymam kciuki przede wszystkim za Dany i Tyriona. Dany nie da się nie lubić, a Tyrion nigdy nie był dla mnie czarnym charakterem i jest jedną z najbardziej interesujących postaci. Szkoda mi go było na końcu drugiego tomu - biorąc pod uwagę jego wygląd autor nie musiał mu już dokładać tej rany . Najgorsi bohaterowie? Zdecydowanie Cersei (kawał - za przeproszeniem - zdziry, która zrobi wszystko dla syna potwora i brata kochanka), Joff (powodów wielu nie trzeba...) i Theon (idiota, który myśli tylko o jednym).     
Jakieś wady? Chyba jedynie polska cena, która nie pozwala mi na zakup Na szczęście odkryłam uroki kupowania książek w Wielkiej Brytanii i jak tylko tam wrócę zamierzam skompletować resztę tomów Chciałabym już mieć w swoich rękach trójkę


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

#2 2012-09-12 17:55:43

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: "Pieśń Lodu i Ognia" (cykl) ---> George R. R. Martin

Jestem po pierwszej części

O książce słyszałam już dość dawno temu. Niestety złożyło się tak, że najpierw udało mi się obejrzeć kilka odcinków serialu na HBO. Nie widziałam całego sezonu, ale większość na pewno. Stwierdziłam jednak, że warto byłoby najpierw sięgnąć po literaturę. Zakupiłam więc tomiszcze i przeleżało u mnie z pół roku.
Nie wiem czemu tyle musiałam z tym zwlekać. "Gra o tron" to prawdziwa gratka dla fanów fantastyki. Prawdziwej fantastyki, a nie sieczki dla głupiutkich nastolatek serwowanej ostatnio masowo.
Świat przedstawiony jest po prostu świetnie dopracowany. Trudno jest stworzyć coś całkiem nowego, a Martinowi to się udało. Świat rządzony przez pory roku, gdzie lato trwa dziesięć lat, a "zima nadchodzi". Wspaniały pomysł.
Powieść podzielona jest nie na rozdziały, a na poszczególne postaci, z których punktu widzenia obserwujemy wydarzenia. Według mnie ten pomysł się sprawdza, czytelnik się nie nudzi ani przez chwilę.
Co do bohaterów to uważam, że to kolejny plus tej książki. Każdy jest osobą z krwi i kości, nie mamy problemu z wyobrażeniem ich sobie. Nikt nie jest idealny, potrafi ugiąć swoje zasady przykładowo dla dobra rodziny, popełniają błędy, ale też błyszczą bohaterstwem. Mam kilku, których darzę największą sympatią, a mianowicie: Tyrion (jego to chyba nie da się nie lubić), Jon i mała Arya. Co dziwne nie czuję sentymentu do Daenerys, która ma rzesze fanów. Mnie trochę przeraża ta dziewczyna. Za to Drogo pokochałam z miejsca. Dobra kończę, bo o postaciach mogłabym długo mówić, a powinniście się sami przekonać jacy są!
Powieść pisana jest bardzo przystępnym językiem, opisy są, ale nie przynudzają ani się nie dłużą. Są w sam raz. Jedyne co mogłabym zarzucić, to czasami się gubiłam w imionach, bo było ich mnóstwo. Wiadomo pierwszoplanowych się zapamiętało, ale przykładowo Ci podwładni Dany mieli takie dziwne imiona, że nie mogłam spamiętać kto jest kim. Ale nie raziło to w dużej mierze.
Słowem, "Gra o tron" dla fanów fantastyki to konieczna lektura, zaraz po sadze Tolkiena. Polecam pójść moim śladem i usiąść do czytania z nastrojową muzyką w tle (w moim przypadku padło akurat na soundtrack z "Drużyny Pierścienia"). Ja muszę się rozejrzeć za drugą częścią, a Was zostawiam z gorącym poleceniem tej pozycji!
Moja ocena: 5+/6


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

#3 2012-09-13 10:41:41

 Łucjana

Hindustani

Zarejestrowany: 2011-02-12
Posty: 2778
Opis: Zajęta ...
Aktorka: Aishwarya/ Kajol/ Rani
Aktor: Abhishek/Hrithik/SRK/Shahid
Duet: Ash-Abhi/Ash-Hrithik/SRK-Kajol

Re: "Pieśń Lodu i Ognia" (cykl) ---> George R. R. Martin

Mi również podobała się ta saga, ale do drugiego tomu (z powodu śmierci pewnego bohatera ), później byłam zła na Martina za jego uśmiercenie, no i podobnie jak Mirya gubiłam się w imionach - nie nadążałam z zapamiętywaniem tego, kim dana osoba była i komu służyła. To jak dla mnie bardzo duży minus tej książki

[Musisz być zalogowany, aby przeczytać ukrytą wiadomość]

Przyznam, że saga zaczyna mi się podobać dopiero od "Tańca ze smokami", bo ma w sobie ten klimat, jest magiczna Książki niestety czytałam tak dawno, że straciłam główny wątek i nie wiem kiedy do nich powrócę.


http://49.media.tumblr.com/ce55d0738dcfc21c3200a8a8c404fc2a/tumblr_nm12h9rGsX1rm197ao7_r1_250.gifhttps://45.media.tumblr.com/be897c6f7215507f421f9096e19913f1/tumblr_nm12h9rGsX1rm197ao1_250.gifhttp://45.media.tumblr.com/5ded02b58b818c5d35add3e1a8636a99/tumblr_nm12h9rGsX1rm197ao4_250.gif

Offline

#4 2012-09-14 13:35:37

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: "Pieśń Lodu i Ognia" (cykl) ---> George R. R. Martin

Mi na poczatku cala saga bardzo sie podobala. W pewnym momencie jednak dalam sobie przyslowiowo siana. Dlaczego? Mniej wiecej od czwartego tomu akcja staje sie niemilosiernie nudna i jak juz Lucjana powiedziala odbiega calkowicie od glownych bohaterow. Przetrawilam jednak ten tom czekajac z niecierpliwoscia na tom piaty. I wlasciwie na kilku pierwszych rozdzialach sie skonczylo. Nic sie w Tancu ze smokami nie dzieje poza tym, ze wszyscy albo gina albo cierpia z jakiegos powodu. Opisy tortur sa czesto obrzydliwe i bezsensowne. Nie wiem jak wy ale ja nie potrzebuje czegos takiego "do szczescia" Szkoda, ze ta seria poszla w ta strone Ja chyba juz do niej nie wroce.


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Pieśń Lodu i Ognia" (cykl) ---> George R. R. Martin
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
sztukateria sklep metalowy