Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2011-11-20 18:13:35

 simran-ji

Zaczyna się rozkręcać

10497282
Skąd: Jarosław/Katowice
Zarejestrowany: 2009-08-06
Posty: 926
Punkty: +5
Opis: Kal Ho Naa Ho <3
Aktorka: Kajol
Aktor: SRK
Duet: SRK&Kajol

"Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Lalki w ogniu. Opowieści z Indii.


http://ecsmedia.pl/c/lalki-w-ogniu-opowiesci-z-indii-b-iext3907518.jpg


W swej reporterskiej książce Lalki w ogniu dziennikarka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to  społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy. Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W Lalkach w ogniu te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.

Ta książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.

Kolejna pozycja z docenianej serii Bieguny.

Bardzo wciągająca lektura opowiadająca historię niezwykłego kraju w niezwykły sposób. Wiernie oddany obraz panujących zwyczajów, szczegółowe opisy postaci, kultury miejsca oraz prawdziwego oblicza Indii, nierzadko tragicznego. Plastyczny język pobudza wyobraźnię i płynnie przenosi czytelnika w poszczególne miejsca i sytuacje. Mimo dużej ilości poruszanych tematów oraz wyczerpujących opisów – proporcje dobrane są idealnie. Książka z powodzeniem może służyć jako przewodnik po Indiach, ponieważ pokazane są oczami osoby, która zna ten kraj i bardzo dobrze go rozumie. Nie mogłam się oderwać – żałuję, że skończyłam!

Martyna Wojciechowska
podróżniczka, redaktor naczelna „National Geographic”

Świetnie napisana, wciągająca i mądra książka o obcowaniu z Indiami, które niczego nie ukrywają – odsłaniają całe piękno i nędzę istnienia. Paulina Wilk znakomicie wciela się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej przewodniczki.

Wojciech Jagielski

pisarz, publicysta „Gazety Wyborczej”


źródło: http://www.empik.com/lalki-w-ogniu-opow … ,ksiazka-p


Co mogę osobiście powiedzieć? Niewiele, ponieważ jeszcze nie zdążyłam przeczytać, ale z opisu wydaje się interesująca, a w środku jako dodatki ma zdjęcia


"...each day's a gift and not a given right"

Offline

#2 2012-02-16 20:20:37

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Sporo czasu zajęło mi przeczytanie tej książki (brak wolnego czasu...), ale czytając ją, zaznaczyłam kilka cytatów z myślą o Was Oto one. Miłego czytania

"Najpierw ślub, miłość rośnie z czasem - mawiają hinduskie matki do swych córek. W Indiach miłość oznacza wieloletnią znajomość, zbliżenie przez poznanie, zamieszkiwanie wspólnej przestrzeni i troskę wobec tych samych spraw. Spełnienie uczuciowe jest odległym punktem na mapie, niejasną obietnicą składaną na potem. (...) Dokąd więc ulatnia się miłość? Do świata fikcji. Żyje w filmowych kadrach, na stronach powieści, w poetyckich strofach i ckliwych piosenkach. (...) Gdyby niespełnienie Hindusów mierzyć ilością wytwarzanych przez nich romantycznych treści, trzeba by uznać Indie za kraj wielu cierpiących serc. (...) Hinduska literatura, muzyka i kino kipią od namiętności splecionych fatalnym węzłem, domagających się ofiary. Konflikty na śmierć i życie rozgrywają się nawet w kasowych przebojach i telewizyjnych serialach. Hindusi są mistrzami metafory, stworzyli wyrafinowany język kodów. Każda treść jest dozwolona, o ile nie będzie dosłowna. W bollywodzkich filmach erotyczne zbliżenia wyraża taniec, a miłość wyznaje się w piosenkach śpiewanych przez niewidocznych na ekranie zawodowców. Aktorzy poruszają tylko ustami, więc nawet gdyby byli nieprzyzwoici, nie można ich złapać za słowo. Zakochany chłopak opiewa urodę księżyca, wiosennych kwiatów i łagodnie wznoszących się pagórków, i w ten zawoalowany sposób informuje dziewczynę, że jest piękna. Bollywood to centrum ekwilibrystyki - twórcy dialogów muszą się uciekać do egzotycznych porównań, największe studia filmowe angażują poetów. Trzeba talentu, by zmylić pozbawionych romantyzmu cenzorów z Rady Certyfikacji Filmów. Miłość zostaje wprowadzona na szwajcarskie łąki, rajskie plaże, do wystawnych pałaców i futurystycznych biurowców. Bohaterowie żyją w egzotycznych plenerach, jak najdalej od rzeczywistości. Zakochują się często podczas podróży. Łączy ich jedno spojrzenie i uczucie (...). Żeby być razem, dokonują cudów. Przeżywają niedorzeczne trudności: tragiczne wypadki, śpiączki, amnezje. Poruszają się wbrew grawitacji i zdrowemu rozsądkowi. Ale nie zapominajmy: jesteśmy w baśni, która po pierwsze ucieka od realiów, po drugie splata się z mitycznymi wydarzeniami o idealnej miłości. Współcześni kochankowie są ekranową reinkarnacją mitu o Ramie i Sicie - królewskiej parze rozdzielonej przez niecnych ludzi i demona. Rama, prawowity następca tronu, został podstępnie pozbawiony korony i zesłany na wieloletnie wygnanie. Oddana żona towarzyszyła mu w tułaczce. Porwana i uwięziona przez złego Rawanę broniła swej cnoty i wierności. I tak jak w kinie, z pomocą bogów oraz przyjaciół rozdzielonym kochankom udało się zatriumfować. Wszystkie popularne historie miłosne są w gruncie rzeczy tą samą opowieścią. (...)

Najsłynniejsze indyjskie powieści przedstawiają kobiety uwikłane w nieszczęśliwe miłości. I nie oferują szczęśliwego zakończenia. Opublikowana w 1899 roku powieść Umrao Jaan Ada, uważana za pierwszą  stworzoną w języku urdu, wzięła swój tytuł od imienia pięknej kurtyzany. Autor - Mirza Hadi Ruswa - opisał historię kobiety, którą podobno spotkał podczas festiwalu poezji w Lakhnau. Utalentowana poetka opowiedziała mu historię swojego życia. Dlatego powieść na formę pamiętnika. Urodziła się jako Amiran w zwyczajnej rodzinie. W wieku kilku lat została porwana. W niewoli zyskała przyjaciółkę - Ram Devi. Wkrótce jednak dziewczynki zostały rozdzielone, a Amiran trafiła do domu publicznego. Tam otrzymała imię Umrao, odebrała edukację z muzyki klasycznej, tańca, poezji, urdu i perskiego. Zaznała luksusu i wytrawnej sztuki, bo ekskluzywne domy uciech były także centrami kultury. Jako dojrzała kobieta zakochała się w jednym z gości. Przystojny i bogaty Nawab Sultan odwzajemnił jej miłość. Ale ich potajemne schadzki i namiętność nie miały szans na spełnienie. Nawaba czekało małżeństwo z inną, kurtyzanę - wieczna tułaczka. Umrao była kobietą głęboko nieszczęśliwą, świadomą swego tragicznego położenia, a mimo to podjęła walkę o szczęście. Życie zniszczyło jej wszystkie nadzieje. Żoną Nawaba została Ram Devi, przyjaciółka z niewoli. Bóg nierówno rozdzielił losy. Na końcu powieści, nie znalazłszy dla siebie miejsca nigdzie indziej, Umrao wróciła do opuszczonego domu uciech, by znów śpieważ przesycone bólem pieśni.

Równie tragicznie wypełnił się los Bonodini, młodej i zmysłowej wdowy, której intensywne literackie życie dał Rabindranath Tagore w powieści Chokher Bali, opublikowanej w 1903 roku. Ta piękna dziewczyna odebrała europejskie wykształcenie. Była świadoma swoich możliwości i pragnień, ale przedwczesne wdowieństwo skazało ją na życie w ascezie. Rozpoczęła romans z Mahendrą i stała się tytułowym "piaskiem w oku" dla jego młodziutkiej żony. Powieść Tagorego była jednym z pierwszych kobiecych portretów w indyjskiej literaturze i wywołała sensację, ukazując skrywane namiętności, zazdrości i erotyczne napięcie. Śmiała powieść ma jednak zaskakująco tradycyjny finał. Bonodini, zaznawszy rozkoszy życia, udała się do Waranasi, miasta wdów, gdzie czekały ją ubóstwo i żebraczy los. Chokher Bali była głosem przeciwko opresyjnemu społeczeństwu i przedwczesnym małżeństwom.
Tagore nawiązał w niej do własnego cierpienia. Pochodził z uzdolnionej artystycznie rodziny - był jednym z trzynaściorga dzieci. Podobnie jak bracia pojął za żonę dziewczynkę - dziecko. W dniu ślubu miał 22 lata, ona - 9. Wcześniej łączyła go zażyłość z żoną starszego brata - Kadambari. Kilka miesięcy po ślubie Rabindranatha bratowa popełniła samobójstwo. Ich związek i okoliczności śmierci Kadambari pozostają tajemnicą intrygującą indyjskich badaczy i artystów. (...)

Są w Indiach, i zawsze były, małżeństwa z miłości. (...) Gdy padnie pytanie o miłość, Hindusi jak z rękawa sypią przykładami zakochanych par. Zaczynają od siedemnastowiecznej pary królewskiej - Szachdźahana i Mumtaz, dla której zbudował Tadź Mahal, a kończą na pochodzącym z muzułmańskiej rodziny bollywodzkim gwiazdorze Shah Rukh Khanie i jego hinduskiej żonie Gauri".

Wilk Paulina, Lalki w ogniu. Opowieści z Indii, 2011, s. 230-238.

Ostatnio edytowany przez marigold90 (2012-03-15 20:51:12)


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#3 2012-03-19 12:42:22

 Chandramukhi

Bollymaniak

4987652
Call me!
Skąd: Sułoszowa - okolice Krakowa
Zarejestrowany: 2007-11-28
Posty: 1506
Punkty: +9

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Ja właśnie zobaczyłam reklamę tej książki na facebooku i muszę przyznać, że mnie zainteresowała A te cytaty jeszcze bardziej mnie przekonały Także jak tylko będę miała okazję to ją kupię i przeczytam Dobrze będzie chociaż raz poczytać o prawdziwych Indiach a nie trzymać się tylko bollywoodzkiej krainy snów


https://24.media.tumblr.com/06ce0bcbda6c0acb508892bd0e7b724e/tumblr_mz7e8gnJxm1s5k06po3_250.gif

Offline

#4 2012-03-19 13:55:43

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Chandramukhi - Tak, w tej książce znajdziesz mnóstwo prawdziwych Indii. Przypomniała mi się pewna scena ze "Slumdoga", w której europejskie małżeństwo zwiedzające Indie próbowało odkryć ich prawdziwe oblicze. Kilku młodych chłopaków włamało się do ich samochodu, a główny bohater powiedział im wtedy "To są prawdziwe Indie"... Może coś przekręciłam, bo dość dawno tego filmu nie oglądałam.

Tak, na pewno warto spojrzeć na Indie z zupełnie innej strony.


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#5 2012-03-19 17:22:32

 ♥Shanti♥

Zakręcony

Zarejestrowany: 2011-12-13
Posty: 1133
Punkty: +35

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

a gdzie tą książkę można kupić?


http://31.media.tumblr.com/da779ce2d0a1c0e3211e7d8930909050/tumblr_n1ompgg3fo1ridkjdo1_250.gif   http://25.media.tumblr.com/80af1f9c801e8bc959d9a71f8359ea4b/tumblr_n1ompgg3fo1ridkjdo6_r1_250.gif

Offline

#6 2012-03-19 17:26:45

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Kupiłam ją przypadkiem w empiku, bo była na półce top40, a słowo "Indie" na okładce samo rzuciło mi się w oczy Musiałam ja mieć.


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#7 2012-03-19 20:20:08

SANJU

Wkręca się

Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 127

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

to ja polecam tez ksiazke autorstwa mojego brata(cioteczny) „Gdy nie nadejdzie jutro”, Paweł Skawiński.oraz zawsze swieze informacje http://dworzecwschodni.natemat.pl/

Offline

#8 2012-09-15 06:27:01

rajscy

Bollyamator

Skąd: Mumbai
Zarejestrowany: 2012-05-13
Posty: 18
WWW

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Podczas czytania tej książki, żona zapytała mnie, "no i jak......?" i ja jej odpowiedziałem: "To najbardziej poetycki opis srania na torach jaki czytałem". Przepraszam za wulgaryzm, ale tak mi się wtedy wyrwało i w sumie uważam, że to trafnie opisuje tą książkę.
Rozmawiałem na jej temat z wieloma osobami mieszkającymi lub przebywającymi w Indiach, napisałem też recenzję, którą możecie zobaczyć tutaj: http://rajscy.blogspot.in/2012/08/lalki … inia.html. Wszyscy mieli podobne zdanie, książka jest ciekawa i warta przeczytania, ale......
Po pierwsze jest nieprawdziwa, to znaczy opisuje w piękny poetycki sposób rzeczywiste, istniejące zjawiska, ale w sposób wyrwany z kontekstu. Nie ma tam tła, które na co dzień im towarzyszy . Przyjeżdżając do Indii zdziwicie się, jak bardzo są różne od tego, co jest w książce.
Ta książka to pogoń za sensacją, opis zjawisk intrygujących i kłujących w oczy. Po przeczytaniu jej, będziecie mieli taki obraz indyjskiej rzeczywistości, jak po przeczytaniu nagłówków w gazecie (które z założenia mają przyciągnąć czytelnika) bez wgłębiania się w treść artykułów.
Powtórzę się, i powiem, książka jest warta przeczytania, ale należy jak najszybciej skonfrontować książkowy opis Indii z rzeczywistością.... zapraszam ;-)

Offline

#9 2012-09-15 11:21:02

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

Z tym poetyckim opisem to prawda Nie sposób nie zwrócić na to uwagi.

Myślałam, że książka ma coś wspólnego z prawdą. Niektóre rzeczy są tam naprawdę przejmujące. Jednak gdyby się na tym zastanowić, nawet nie odwiedzając Indii, może faktycznie można dojść do wniosku, że autorka szuka sensacji. I może to być celowy zabieg. Oczywiście nie przekreślam tej książki. Po jej przeczytaniu miałam bardzo pozytywne odczucia, bo to jednak zupełnie inna rzeczywistość ta, jaką oglądamy w filmach. Zgadzam się więc z opinią, że "Lalki w ogniu" są warte przeczytania. Zastanawiam się teraz, jaka książka opisuje prawdziwe Indie. Czy w ogóle taka istnieje?


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#10 2012-10-19 21:26:05

magdaaaaa

Bollyamator

Zarejestrowany: 2012-04-11
Posty: 80

Re: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii." ---> Paulina Wilk

bylam zaskoczona tym sraniem w wielkim tlumie.


wiele rzeczy w ksiazce  jest niepotrzebnie wyjaskrawione.
ksiazka zniecheca  do zwiedzenia  tego kraju.

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa Kairos Valley Health & Nature Resort berlin-hotel Hotely South Lake Tahoe