Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

#1 2009-03-11 16:57:08

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

"Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

Władca Pierścieni (tytuł oryginału: The Lord of the Rings) to powieść fantasy J.R.R. Tolkiena, dziejąca się w jego fikcyjnym świecie zwanym Śródziemiem. Jest ona kontynuacją innej opowieści tego autora zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Władca Pierścieni jest często nazywany trylogią, choć naprawdę jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach z powodu nacisków wydawcy, nie było to jednak oryginalne zamierzenie Tolkiena. P

http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20140102225847/middleearthshadowofmordor7723/images/5/52/LOTR_book_covers.jpg

Powieść składa się z sześciu części:
Tom I – Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring)
1. Powrót cienia (Return of the Shadow)
2. Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring).
Tom II – Dwie wieże (The Two Towers)
3. Zdrada Isengardu (The Treason of Isengard)
4. Podróż do Mordoru (The Journey to Mordor)
Tom III – Powrót króla (The Return of the King)
5. Wojna o Pierścień (The War of the Ring)
6. Powrót króla (The Return of the King).

Pisaną przez ok. 17 lat (m.in. w czasie II wojny światowej) książkę wydano w Wielkiej Brytanii w latach 1954-55. W połowie lat 60. Władca Pierścieni stał się fenomenem wydawniczym w krajach anglosaskich, a następnie na całym świecie. Książkę przetłumaczono na dziesiątki języków. Sukces książki spowodował gigantyczny rozwój gatunku fantasy, ale mimo tysięcy książek Władca Pierścieni wciąż pozostaje najbardziej cenioną pozycją tego gatunku literackiego.

Treścią książki jest próba zniszczenia Jedynego Pierścienia (wykutego przez Władcę Ciemności w Orodruinie), który pozwala zarządzać innymi pierścieniami wykutymi dla przedstawicieli innych ras stworzeń, co w skutku zapewnia władzę nad całym śródziemiem. Czynu tego musi dokonać Frodo, młody hobbit z Shire, aby umożliwić pokonanie Saurona, czyli tytułowego Władcę Pierścieni.Towarzyszy mu wierny przyjaciel-Sam.


Streszczenie
UWAGA! Może zawierać szczegóły fabuły lub zakończenie utworu

Tom pierwszy, zatytułowany „Drużyna Pierścienia” (na który składa się księga pierwsza i druga), opowiada o odejściu Bilbo Bagginsa z Shire’u, tuż po swoich sto jedenastych urodzinach i o tym, jak Gandalf Szary odkrył, że Pierścień znajdujący się w posiadaniu Frodo Bagginsa jest tym Jedynym, który rządzi wszystkimi Pierścieniami Władzy i został stworzony przez samego Saurona. Na wieść o tym Frodo i jego przyjaciele uciekli z ukochanego i cichego Shire’u, ścigani przez Dziewięciu Jeźdźców Mordoru, aż w końcu, dzięki pomocy Strażnika – Aragorna, cudem dotarli do Ostatniego Przyjaznego Domu w dolinie Rivendell, w którym oczekiwał na nich już Elrond i Gandalf.
W Rivendell miała miejce Narada, na której postanowiono ostatecznie zniszczyć Pierścień, zaś Frodo został Powiernikiem Pierścienia. Wybrano mu ośmiu towarzyszy – Aragorn, Bormir, Legolas (elf z Mrocznej Puszczy), Grimli (krasnolud), Gandalf Szary (czarodziej), oraz czwórka hobbitów: Frodo, Sam, Peregrin i Meriadok, którzy mieli mu pomóc w jego misji, miał bowiem dotrzeć do Mordoru i odnaleźć Górę Przeznaczenia, gdyż tylko tam można było zniszczyć Pierścień. Drużyna wyruszyła tajemnie z Rivendell, musiała jednak zawrócić spod szczytu Caradhrasu i przejść ukrytą Bramą Durina w głąb kopalń Morii. Tam, w walce ze straszliwym Barlogiem, Gandalf runął w otchłań – wtedy przewodnikiem został Aragorn, który okazał się potomkiem dawnych królów, który wyprowadził Drużynę przez Wschodnią Bramę Morii i skierował ją do krainy elfów – Lórien, gdzie spotkali się z władcą i królową Galadrimów. Stamtąd popłynęli z biegiem Wielkiej Rzeki Anduiny, aż do wodogrzmotów Rauros, gdzie uświadomili sobie, że są śledzeni przez szpiegów Nieprzyjaciela i Golluma – stwora, który kiedyś miał w posiadaniu Pierścień, który nadal go do siebie przyciąga.
W tym miejscu Drużyna musiała się zdecydować, czy pójdzie na wschód – do Mordoru, czy z Bormirem na odsiecz stolicy Gondoru – Minas Tirith, zagrożonej wojną, czy też rozdzielić się na dwie grupy. Powiernik Pierścienia upierał się przy wykonaniu swej szaleńczej misji, więc Bormir usiłował mu przemocą wydrzeć Pierścień, co jednak mu się nie udało. Część pierwsza kończy się śmiercią Bormira, zniknięciem Froda i Sama i rozbiciem Drużyny, napadniętej znienacka przez orków.

Tom drugi, zatytułowany „Dwie Wieże” (na który składa się księga trzecia i czwarta), opowiada dalszych losach rozbitej Drużyny, m.in. o skrusze i śmierci Bormira, podróży Merry'ego i Pippina w pogoni za bandą orków przez stepy Rohanu, w stronę Insengradu, i o tym, jak Aragorn, Legolas i Grilmli bezskutecznie poszukiwali tej dwójki hobbitów, którym udało się uciec do wielkiej puszczy – Fangornu, gdzie spotkali enta Drzewca, tajemniczego władcę Fangornu i pasterza drzew. U jego boku byli świadkami marszu entów na Insengrad – siedzibę czarodzieja Sarumana, który zbratał się z siłami Ciemności.
W międzyczasie Aragorn i jego towarzysze spotkali jeźdźców Rohanu, którzy rozprawili się z orkami, po czym udali się do Fangornu, gdzie niespodziewanie spotkali się z Gandalfem, który powrócił z krainy śmierci i teraz został Białym Jeźdźcem, choć jeszcze ukrytym pod szarym płaszczem. Razem udali się na dwór króla Rohanu, Theodena, którego Gandalf uleczył i wyzwolił od złego doradcy, Gadziego Języka, który był wysłannikiem Sarumana. Wraz z królem i wojownikami Riddermarchii, Aragorn, Legolas i Grimli wyruszyli na wojnę przeciwko potędze Insengradu i wzięli udział w rozpaczliwej, lecz ostatecznie zwycięskiej bitwie o Helmowy Jar.
Później Gandalf zaprowadził ich do Insengradu, gdzie zastali wszystko w gruzach, zburzone przez entów, a Sarumana i Gadziego Języka zamkniętych w wieży Orthank. Saruman został pozbawiony różdżki przez Gandalfa, ale sługa złego czarodzieja cisnął za nim jeden z trzech palantirów – kryształów jasnowidzenia. W nocy sile tego kryształu uległ Pippin i przez kontakt wzrokowy z kulą, mimowolnie nawiązał łączność z Sauronem. Ta przygoda mogła się źle skończyć, nie tylko dla niego, gdyż sprowadził nad stepy Rohanu jednego z dziewięciu Upiorów Pierścienia – Nazgula, który zwiastował nadchodzącą wojnę. Gandalf oddał kryształ Aragornowi, a Pippina wziął ze sobą i udał się do Gondoru, do Minas Tirith.
W tym momencie powracamy do Frodo i Sama, których dogonił Sméagol – Gollum, który został ich przewodnikiem przez Martwe Bagna i spustoszony kraj w drodze do Czarnych Wrót Mordoru. Nie było możliwości przejścia tej bramy, więc Frodo za radą Golluma postanowił spróbować pewnej tajemnej ścieżki, pnącej się na przełęczy w Górach Cienia, stanowiących zachodni mur Mordoru.
W drodze natknęli się na zwiadowców armii Gondoru, którym dowodził Faramir, brat Boromira. Faramir odgadł cel wyprawy, lecz mimo wszystko nie uległ pokusie, pomógł hobbitom i usiłował ich ostrzec przed celem ich podrózy, przed przełęczą Cirith Ungol, czyli Przełęczą Pająka. Gdy hobbici doszli do Rozstaju Dróg, świat ogarnęły ciemności płynące z Mordoru, pod których osłoną Sauron wysyłał swoje pierwsze pułki, z Królem Upiorów na czele. W tym momencie rozpoczęła się Wojna o Pierścień

Tom III - Rozpoczyna się ostatnia bitwa o wolność ludzkości. Tym razem armia Saurona wzięła sobie na cel Minas Thirit(miasto królów). Aragon, Legolas, Gimli oraz Gandalf Biały po raz trzeci będą walczyć z okrutnymi wojownikami złego pana. Frodo i Sam nadal wędrują do góry przeznaczenia, podczas ich podróży walczą z orkami i wielkim pająkiem. Aragon, Legolas oraz Gimli wyruszają w góry, aby przekonać mieszkające tam duchy do współpracy przeciw wspólnemu wrogowi, Aragon pokazuje im legendarny miecz, dzięki któremu jego ojciec pokonał Saurona, po jakimś czasie nasi bohaterowie wraz z duchami wyruszają na bitwę. Frodo i Sam dzięki niewidzialnej pelerynie idą przez Mordor do góry przeznaczenia. W tym samym czasie Aragon, Legolas, Gimli oraz Gandalf Biały wyruszają wraz z garstką rycerzy pod bramę Mordoru, aby pomóc Frodowi i Samowi dostać się bezpiecznie do celu swej podróży. Dwójka naszych bohaterów dochodzi w końcu na miejsce, kiedy już Frodo miał wrzucić pierścień do lawy pojawił się, Smigol i odebrał mu pierścień. Po krótkiej chwili wpadł wraz ze swym ukochanym pierścieniem do lawy. Wkrótce potem wszystko zaczęło się walić, cała armia Saurona wpadła do wnętrza ziemi. Frodo i Sam zostali wkrótce uratowani przez Gandalfa Białego. Po jakimś czasie wszystko wróciło do normy, Aragon został nowym królem Minas Thirit a reszta naszych bohaterów powróciła bezpiecznie do swoich domów.


Adaptacje filmowe

Władca Pierścieni został sfilmowany dwa razy. W latach 1977-1979 firma Warner Brothers podjęła próbę ekranizacji książki w postaci filmu animowanego (przeniesienia powieści na ekran podjął się znany twórca animacji filmowych Ralph Bakshi, ale wskutek miernego powodzenia pierwszej części filmu, obejmującej ok. półtora tomu powieści, ekranizacja nie została ukończona).

Największym problemem z ekranizacją filmu było dobre przedstawienie świata opisanego przez Tolkiena. Dopiero pojawienie się rozwiniętej grafiki komputerowej pozwoliło na nakręcenie filmu z prawdziwego zdarzenia. Kolejne części tego trzytomowego eposu ukazały się w kinach, w około rocznych odstępach, w 2001, 2002 i 2003 roku, bijąc rekordy oglądalności. W 2001 roku (w Polsce w lutym 2002) na ekrany wszedł wyreżyserowany przez Petera Jacksona film Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia. Kolejna część – Dwie wieże, ukazała się w 2002 (w Polsce w styczniu 2003). Ostatnia – Powrót króla, weszła na ekrany 16 grudnia 2003 (w Polsce 1 stycznia 2004) i zdobyła 11 statuetek nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film roku 2003. Radio BBC wyprodukowało w oparciu o Władcę Pierścieni kilka słuchowisk radiowych.

O adaptacji filmowej powieści Władca pierścieni przeczytać możecie tutaj___________________________________________________________________________________
żródło: Wikipedia


Co tu dużo mówić - ja wprost ubóstwiam tą książkę Uważam, że jak dotąd to najlepsza powieść fantasy jaką czytałam - a czytałam ich mnóstwo Świat i historia w niej przedstawione są cudowne, wydarzenia niekiedy wzruszające i pouczające. Czytałam Władcę już 5 razy i jeszcze do niego napewno nie raz wrócę bo dotąd mi się nie znudził A co wy sądzicie o trylogii?

Ostatnio edytowany przez olga89 (2009-03-11 16:57:49)


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 

#2 2009-03-11 17:16:23

gabi

Bollyamator

3459351
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 68

Re: "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

według mnie jest to jedna z najlepszych powieści jakie czytałam
a film jest jest jednym z najlepszych

Ostatnio edytowany przez gabi (2009-04-21 21:39:42)


http://img10.imageshack.us/img10/5091/omshantiomsygnaturaxcf.jpg

Offline

 

#3 2009-03-11 19:50:36

Mirya

Dobry dyskutant

6694442
Skąd: opolskie
Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 2759
Punkty: +9
Opis: ''Aasma Hai Neela Kyun?''
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Prabhas <3 i Farhan :)
Duet: Prabhas & Mirya xD
WWW

Re: "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

Teraz się zastanawiam, jak ja to zrobiłam, że przeczytałam trylogię tylko raz? Przecież ogromnie mi się podobała, to co na początku wydawało się ciężką lekturą, okazało się cudownym doświadczeniem. Tolkien to prawdziwy mistrz gatunku, o czym zapewne wszyscy wiecie. Jego wyobraźnia nie zna granic, wszystkie stworzenia są niesamowite, niepowtarzalne! Opisy mnie powalały Ech.. trudno mi coś powiedzieć, bo tak dawno czytałam. Nie ma co! Trzeba zrobić jak najszybciej powtórkę. Tylko jest tyle książek, których nie czytałam ani razu ... xD


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o1_r1_250.gif http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o2_r1_250.gif http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8a54mEc0e1qleyj1o8_250.gif

Offline

 

#4 2009-11-15 19:40:58

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

a ja się zastanawiam, jak to się stało, że jeszcze się tutaj nie wypowiedziałam . Przecież to moja ukochana powieść! Nawet chciałam ją wykorzystac w mojej prezentacji maturalnej, ale usuneli moj temat . W każdym razie Tolkiena kocham, uwielbiam i ubóstwiam i to nie tylko za "Władcę Pierścieni" bo powoli zapoznaję się z jego twórczością


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

 

#5 2009-11-15 20:24:30

Shari Tamal

Robi postęp

8363038
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2009-11-03
Posty: 272
Punkty: +7
Opis: Chori chori kiya re.! ^^
Aktorka: Aishwarya Rai
Aktor: Hrithik, SRK i Abhishek
Duet: Hrithik i Aishwarya

Re: "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

Ja czytałam wszystkie 3 części chyba z milion razy i tyle samo razy chyba oglądałam wszystkie 3 części zarówno w kinie jak i w telewizji i muszę powiedzieć, że jestem totalnie zakochana   I nie wiem czemu, ale coraz częściej inspiruję się Władcą w moich powieściach fantasy ^^

Offline

 

#6 2015-05-18 18:54:06

 Sunaina

Hindustani

Skąd: Woj. pomorskie
Zarejestrowany: 2014-07-02
Posty: 13799
WWW

Re: "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien

Władcę Pierścieni uwielbiam odkąd pamiętam. Obejrzałam wszystkie części (w wersji rozszerzonej) i wszystkie mnie zauroczyły tak samo jak książka. Tolkien napisał cudowną powieść więc musiałam wykorzystać ją do mojej prezentacji maturalnej. Z pewnością nie raz wrócę do tej książki.


https://1.bp.blogspot.com/-M1xYbojAXH4/XWvPwrl2R-I/AAAAAAAAVns/1gG2eD4Brg8rcZc6XVjcwVzErZ2NSgQqACLcBGAs/s1600/3a.gifhttps://1.bp.blogspot.com/-uYF43V-fN10/XWvPwoBGNjI/AAAAAAAAVnw/42kDCVlOHswuuA26yalwqiPqoDsuf4WGwCLcBGAs/s1600/2a.gifhttps://1.bp.blogspot.com/-oSMlXRPyAY8/XWvPwn__chI/AAAAAAAAVno/spJa-bz1uJkncoPORXqJUmapNgMQyajXgCLcBGAs/s1600/1a.gif

Offline

 
  • Index
  •  » Literatura
  •  » "Władca Pierścieni" ( trylogia) --> J. R. R. Tolkien
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
taxi ogrodzieniec akwaria juwel legnica