Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

Chunni
2014-03-17 17:16:22

Wcale, nie jest tak, że tańczą głownie mężczyźni. Według mnie i oni się ładnie prezentują.

Ja tańczyłam Odissi, teraz czasem w domu dla relaksu tańczę Odissi lub Bharatantyam (takie podstawowe ruchy, bez trenera nie da się tak zbytnio nic więcej zrobić, bo nie ma kto poprawiać ani dawać wskazówek). Dla mnie to jest jak joga.

Chiisai
2014-03-17 10:53:51

może po prostu mężczyźni gorzej się prezentują i dlatego głównie kobiety tańczą






strona

aishwarya_rai
2013-06-11 13:42:43

Mi osobiście bardzo się podoba Belly Dance. Uczyłam się go trochę i muszę powiedzieć, że nie jest to łatwe. 

Chandramukhi
2009-11-18 15:39:12

Robię prezentację na studia na temat właśnie tanca indyjskiego, to jakby ktoś jeszcze miał ciekawe informacje (oprócz oczywiście już tych zamieszczonych) dotyczące tematu to byłabym wdzięczna za pomoc To co już jest jest bardzo przydatne

Amiya
2009-01-17 18:26:12

Tak. Dzięki irkaaa:) wiedzialam jakie są charakterystyczne cechy ale ich znaczenia nie znałam

irkaaa:)
2009-01-17 11:35:24

a to ja rzucę troche teorii (na wypadek gdyby ktoś czegoś jeszcze nie wiedział) :

Hinduski taniec jest nierozerwalny z ich kulturą, przypisuje sie mu wartości duchowe.Wierzą iż pochodzenie tańca jest swięte.
Jedna z Hinduskich legend glosi,że świat zaczął sie od Boga Bramy który stworzył nowa sztukę.
Zasady tej sztuki zapisane są w świętym piśmie przy temacie tańca i dramatu.
Ponoć Sziwa (zwany też Nataradża"Pan Tańca") był pierwszym tancerzem.
Taniec jest dla Hindusów jest przejawem Bogów i wyrażaniem emocji.
Ponoć ma moc odrodzania uczuć )

Charakterystyczne cechy to:
*dłonie-ktore opowiadają milosna historie
*biodra-wykonują płynne pełne wdzięku ruchy 
*oczy-podkreslające każdy gest
*całośc dopełnia usmiech )


Źródło: niestety nie wiem:( kiedys to wydrukowałam z netu jak pisałam prace na polski:(

Mam nadzieje,że informacje chodź troche sie przydały

Audrey
2008-09-03 15:28:50

Całkiem ładne, lecz wolę te Bollywoodzkie. Szczerze to trochę mnie przerażają to wszystkie posągi, i nawiązania do religii  poprzez te..hmm jak to nazwać? Dziwne stwory

Parvati
2008-06-15 13:41:41

svasti super blog;)

Svasti
2008-06-15 11:44:09

Jeśli ktoś się interesuje tańcem to polecam blog tancerki poświęcony właśnie klasycznym tańcom hinduskim: taniec indyjski.wordpress.com

Parvati
2008-05-19 15:06:28

Kuchipudi-wspaniały taniec:)

Kaveri
2008-05-07 00:20:11

Tak ?/ oo to dzieki za informacje zapisze sie po wakacjach

Supriya
2008-05-06 22:29:59

Jak to nie ma... Są w Salome Niestety głównie taniec brzucha i bollywood, no ale z klasycznych też coś jest. Z tym, że nowe grupy będą dopiero po wakacjach.

Kaveri
2008-05-06 19:57:02

Wszystkie te tance sa piekne sama sie staram ich uczyc bo w łodzi jak zwykle nie ma zadnych kursow ;| ale co tam ja zdolna dziewczyna jestem :d

Awatif
2008-01-15 12:38:05

Taniec regionalny Radżastanu:



GAURI
2008-01-08 16:32:59

Znalazłaś dobry artykuł Awatif (PS. Fajny avatar )

Awatif
2008-01-07 14:55:47

Kathakali : ]

GAURI
2007-12-29 21:45:14

^^^ ten akurat jest podobny do Kathakali

Awatif
2007-12-29 21:10:02

Po przeczytaniu tego mam wrażenie że taniec bardzo "uduchowiony"

Jest jeszcze klasyczny taniec wywodzący się z regionu Manipur

GAURI
2007-12-29 18:15:56

Znalazłam taniec o tańcu odissi, jest to bardzo ciekawe, ponieważ ogólnie jest mało powiedziane w na innych stronach, właśnie o tym tańcu...

>>ODISSI<<

         


Orissi (Odissi) na podstawie badań archeologicznych został uznany za najstarszą formę indyjskiego tańca.

Nierozerwalnie złączony z ruchami religijnymi na terenie Orissy, wykazuje w swej konsystencji ślady Vaisnavizm, Buddyzmu, Tantryzmu, nie tylko w figurach ale też w przekazywanych historiach. Na podstawie dowodów z najwcześniejszych czasów, Orissi był wykonywany przez kobiety (Mahari), w świątyniach lub na dworach. Około 1600r, zaczęli go wykonywać również mężczyźni ubierając damskie stroje, znani byli jako Gotipuas. 

Na początku dwudziestego stulecia taniec ten pozostawał tylko ustną tradycją, przekazywana przez półpiśmiennych tancerzy, którzy nie byli świadomi istnienia sanskryckich tekstów na temat tańca. W konsekwencji, cała technika tańca i jej składowe nie miały ujednoliconego nazewnictwa. Techniki tańca przekazywane były, w przypadku Maharis od mistrzyni do uczennicy-córki a w przypadku Gotipuas , od nauczyciela do ucznia. Maharis prtały wykonywać taniec w świątyni Pana Jagannatha po tym, gdy taniec ten i tancerki zostały zhańbione przez Brytyjczyków w czasach podbojów kolonialnych. Pomimo to zwyczaj śpiewania melodii orissi jest kontynuowany po dziś dzień. Brak patronatu spowodował, że podtrzymywanie tradycji tańczenia przez Gotipuas świątyniach Orissi stało się prawie nie możliwe, a polityka kolonialna i kłopoty finansowe zmusiły tancerzy do opuszczenia świątyń i przyłączenia się do wędrownych trup teatralnych. Zarabiali na życie tańcząc w przerwach między sztukami teatralnymi. Los Maharis był znacznie tragiczniejszy zostały one skazane na wieczną tułaczkę, bez możliwości uzyskania pomocy od ludzi, którzy byli za nią surowo karani. Wiele z tych kobiet było wykorzystywanych seksualnie przez bogatych Brytyjczyków i gnębionych na rożne sposoby zarówno przez Hindusów jak i przez kolonizatorów.

W tak tragicznych okolicznościach Orissi zaczął swoją wędrówkę ze świątyń na sceny.

Orissi zaczął odradzać się w niepodległych Indiach, jako neoklasyczna forma tańca, dzięki uczniom i nauczycielom, którzy stworzyli zespół znany jako Jayantika. Każdy z czterech nauczycieli restrukturyzatorów starej tańca tradycji tańca, Pankaj Charan Das, Kelu Charan Mahapatra, Deba Prasad Das i Mayadhar Raut , charakteryzował się ogromnym zamiłowaniem do niego. Walczyli z ubóstwem i przeciwnościami losu, które utrudniały im doskonalenie technik Orissi, tak by osiągnąć najwyższy kunszt sceniczny. Pomimo, że w czasie tego przekształcania Orissi w taniec sceniczny stracił on nieco na swej duchowości, to jednak bez tego procesu i nieocenionych starań czterech jego odtwórców – restrukturyzatorów, zaginąłby bezpowrotnie.

Orissi, dzisiaj uznawany za jeden z klasycznych tańców Indii, pomimo ogromnych trudności, jakie stawały na jego drodze nie zaginął, lecz przeciwnie – szturmem podbił współczesne sceny taneczne.

Jednak taniec wymaga ciągłej pracy przy tworzeniu nowych tematów i odnajdywaniu starych. Nie można też dopuścić by stracił na swej duchowości. Te wyzwania stawia przed nim XX wiek.

GAURI
2007-09-02 10:44:46

no nie wiem może i tak chciałabym dodać, że taniec w filmach bolly coraz częściej przypomina "zachodni", ale jego podstawy znajdują się w właśnie tych tańcach ^^^^^
o tańcu bollywood - opinia specjalistki (PO POLSKU!!!) ---------> 




miłego oglądania może sie zapiszecie????

najila
2007-08-14 19:55:38

ja tylko pisze co tam pisało może to tak się już nie przestrzega

GAURI
2007-08-14 14:44:43

ewelina2111 napisał:

"Kathakali i kućipudi, pochodzą z Kerala i Andhra Pradeś, są wykonywane wyłącznie przez mężczyzn

ogladałam dużo filmików z Kuchipudi i ani razu nie widziałam aby tańczyli męższczyźni

najila
2007-08-10 17:17:36

To ja może dodam coś od siebie:

oczywiście z przewodnika:
"(...) Bharata-natjam to najpopularnijszy ze stylów, nauczany i wykonywany w całych Indiach, jego kolebką jest Tamilnadu. Wywodzi się z tańca świątynnego, a od początku XX w. jest formą muzyki koncertowej.
W rytuałach odprawianych na cześć świątynnych bóstw brały udział dwawadsi, tancerki "poślubione" bogom. Uważa się także, że oddawały sie kapłanom i lokalnemu władcy - protektorowi świątyni. (...) "

Inne style tańca:
"Odissi wywodzi się ze świątynnych rytuałów odprawianych w stanie Orisa. Tancerki tego stylu nazywane są mahari. "
"Rytualny maniuri jest jednym z klasycznych stylów tanca z północno-wschodnich Indii, choć niektórzy zaliczają do tej grupy także przedstawicieli ćhau z tancerzami występującymi w maskach, popularne w Bengalu Zachodnim, Biharze i Orisie. Manipuri tańczą wisznuci w dolinie Manipuru, solo, w duecie lub grupie. ta ostatnia odmiana nazywa się rasalila i jest formą tczenia Karyszny, obrazującą jego miłosne uniesienia z gopi (pasterkami)."

"Kathakali i kućipudi, pochodzą z Kerala i Andhra Pradeś, są wykonywane wyłącznie przez mężczyzn, z kolei religijny taniec Mohiniattam (z Kerali) jest domeną kobiet. Kathakeli tańczy się do poetyckich fragmentów Ramajany i Mahabharaty, ajego charakterystyczne cechy to ekspresyjny, teatralny makijaż, kostiumy i ściśle skodyfikowane znaczenia każdego gestu. "

oczywiście to wybrane fragmenty mało tego bo trudno wybrać coś ciekawego z 5 stron

GAURI
2007-07-01 16:18:40

Klasyczne tańce indyjskie - tańce religijne pochodzące z terytorium Indii, dzielą się na 7 podstawowych stylów, z których 4 pochodzą z południa kraju:

    * Bharatanatiam
    * Kathakali
    * Kuchipudi
    * Mohini Attam

<plus przykładowe filmy>

    Bharatanatyam -> bharatnatjam - antyczny styl klasycznego tańca hinduskiego, istniejący od około 3000 lat, początkowo tańczony przez kapłanki-tancerki dewadasi w świątyni w Tandżore i Malabar i zwany "sadir" lub "dassiatam"; charakterystyczny element bhakti jogi. Pochodzi z Indii południowych i utożsamiany jest z kulturą Tamilów.

Dewadasi - kapłanki tancerki - brały udział w codziennych rytuałach świątynnych i w świętach hinduistycznych, w czasie których ich taniec był postrzegany jako forma daru składanego bóstwu. Z czasami zaczęły także tańczyć na królewskich dworach. Między XVIII i XIX w. styl ten przyjął formy podobne do tych, w jakich jest wykonywany do dziś. Po okresie kryzysu, który nastąpił w latach 20. i 30. XX w. został zreformowany i przyjął w 1930 nazwę "Bharatanatiam", opierającą się na trzech sylabach w słowie "Bharatha" - bhava (wyraz twarzy), raga (melodia) i tala (rytm).


Taniec ten obecnie jest wykonywany przez jednego tancerza, najczęściej przez kobietę, lub przez całą grupę. Towarzyszy mu muzyka i śpiew komentujący taniec. Charakteryzuje się dynamiką wykonania, statycznymi pozami i emocjonalnym zaangażowaniem wykonawcy: nritta (rytmiczne ruchy) i nritya (ruchy ekspresyjne).


Bharatanatyam



http://in.geocities.com/bharatanatyam_world/bharata-natyam32.jpg

Kathakali 



  Kuchipudi   

   

(osobiście najbardziej mi się on podoba )


   Mohini Attam



a trzy z północy:

Katak     




Manipuri 




<prawdopodobnie w języku hindi katak to również żaba, więc jeśli szukacie tego tańca wpiszcie jeszcze dance>

Historia tańca indyjskiego

Jedna z hinduskich legend opowiada, że świat został stworzony przez tańczącego Śiwę. Występował on wtedy pod postacią Nataraja (Pan tańca), a sekrety tańca sam Brahma zawierzył Bharacie, który opisał je w traktacie zatytułowanym Natjaśastra, i to on jest do dziś podstawowym podręcznikiem wszystkich form hinduskiego tańca klasycznego. Tak więc są one tańcami sakralnymi, związanymi z mitologią hinduską. Nawet samo ich pochodzenie uważane jest za święte. Początkowo były tańczone wyłącznie w świątyniach przez specjalnie wyszkolone do tego celu kapłanki-tancerki zwane dewadasi. Celem tańca było uwolnienie duszy od świata materialnej ułudy i połączenie jej z boskością.

Każdy z wymienionych stylów jest niepowtarzalny, wypracował sobie odrębne formy ekspresji i szczegółowe techniki studiowane w zawodowych szkołach, wszystkie one jednak opierają się na dwóch wspólnych elementach: tańcu (nritta) i wyrazie (abhinaya). Specyficzną formą jest także mudra czyli symboliczne gesty, stanowiące skodyfikowany język gestów, który widzowie są w stanie odczytać i w ten sposób śledzić przebieg spektaklu, w którym tancerze ilustrują gestami opowiadania zaczerpnięte z świętych ksiąg hinduizmu.


źródło

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
bollywood.pun.pl